Фуксија ОС што има ново од Google?

Google

Деновиве луѓето зборуваа нов проект на Гугл наречен Фуксија ОС. Овој нов софтвер одговара на оперативен систем, нов оперативен систем на Гугл што го крена алармот кај одредени медиуми и корисници.

Лудилото е ослободено и направено многумина најавуваат крај на оперативниот систем Chrome или Android, популарните оперативни системи на Google. Меѓутоа, ако истражиме понатаму, ќе видиме како такво нешто нема да се случи, барем засега и за Фуксија ОС. Но, прво да потсетиме какви информации имаме за ОХ-системот.

Fuchsia OS може да го замени Brillo OS на Google

Проектот Фуксија ОС е домаќин на Github, па може да изгледа неофицијално, но на Гитуб најдовме не само алузии кон Гугл, туку и врска до официјална веб-страница од Google, така што нема сомнеж во тоа Fuchsia OS е официјален проект на Google. Понатаму, Fuchsia OS е поддржан или заснован на него проектот Магента, проект на Google кој сака да поврзе неколку уреди истовремено. Во моментов можеме да го најдеме софтверот Fuchsia OS за различни платформи и можеме состави и креирај верзија за Raspberry Pi 3.

Со сето ова, не е изненадувачки што многумина мислат дека Охусија ОС сака да биде оперативен систем за Интернет на нештата и навистина може да биде така. Во моментов Google работи на Brillo OS, оперативен систем за оваа намена, но тој не е толку успешен, барем не колку Ubuntu Core. Можеби затоа Google се обиде да ја подобри својата платформа и да создаде нова алтернатива наречена Fuchsia OS, така што Brillo OS и Fuchsia OS би биле еквивалентни на Android и Chrome OS но за паметни уреди.

Во секој случај се чини дека сепак многу не се знае за овој нов оперативен систем на Google, оперативен систем кој за многумина е алтернатива на Android, како што е Tizen за Samsung Дали навистина ќе биде вака?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.