Андроид верзија 4.4 објавена за Nexus 7

АНДРОИД КИТКАТ НЕКСУС 7

Денес е одличен ден за сопствениците на Nexus 7 од 2013 година како нова верзија на Андроид, 4.4. Почнувајќи од денес, тој ќе започне да се дистрибуира меѓу уредите автоматски на прогресивна основа, така што ќе потрае малку додека не се достигнат сите корисници.

Ако сте од оние корисници што чекаа за ова ажурирање како мајската вода и не можете да чекате повеќе, ние ќе ви покажеме како можете рачно да ја направите инсталацијата, така што уредот може да го инсталира новиот систем долго пред остатокот од корисниците, дека Да, мора да имате предвид дека засега е достапен само за Nexus 7 WiFi со „жилет“ код, па ако го пробате со кој било друг модел може да имате проблеми. Затоа ве советуваме да почекате нови верзии на РФОМ.

За да го инсталирате овој нов систем, прво мора да го подготвите теренот со прво спуштање на АДБ-алатки и секако, Официјално ажурирање на Android 4.4. за Nexus 7. Покрај тоа, ќе мора да ја имате инсталирано верзијата JSS7R на вашиот Nexus 15. Како што знаете, за да ја видите верзијата што ја инсталиравме, само одете на „Информации за таблети“ и таму на "Изгради број".

Сега, кога го имаме уредот подготвен, треба да започнеме да работиме со компјутер. За да го направите ова, ја отпакуваме датотеката АДБ-Алатки и ќе можете да видите постоење на папка наречена „adb-tools“. Сега држете го копчето префрлат на тастатурата и десен клик со глувчето на празно место на Internet Explorer. Потоа изберете ја опцијата за мени "Отвори прозорец за команда тука". Ние го продолжуваме процесот со копирање на верзијата ОТА што ја презедовме во папката што претходно ја споменавме, "adb-tools" и ја преименуваме датотеката со името "Nexus7-kitkat-ota.zip", На пример.

Сега, кога имаме сè што е потребно на компјутер, се враќаме на Nexus 7 и тој е конечно подготвен за инсталација, она што треба да го направиме е прво исклучете го Nexus 7. Сега се држиме и копчето за намалување на јачината на звукот и копчето за вклучување / исклучување, така што за неколку секунди ќе видиме како уредот влегува во менито Fastboot. Останува малку да се продолжи со инсталирање на ROM-от.

Потоа, го притискаме копчето за јачина на звук нагоре се додека не се стави режимот за обновување „Режим за обновување“ во црвено кое ние ќе прифатиме со притискање на копчето за вклучување / исклучување. Сега можете да видите дека логото на Google се појавува накратко и го следи логото на Android со отворен стомак. Во овој момент, повторно го притискаме копчето за напојување и потврдуваме. Потоа накратко го притискаме копчето за јачина на звук нагоре за да стигнеме до менито за повторување „Мени за враќање“, во која ќе ја избереме опцијата "Примени го ажурирањето на АДБ".

Андроид стомак

Веќе ги имаме компјутерот и Nexus 7 подготвени да ја извршиме инсталацијата.

Последната фаза од процесот се состои од поврзување на Nexus 7 преку USB кабелот со компјутерот и отворање на командниот прозорец. Во него ќе го напишеме следново за да започнеме со инсталацијата. Бидете внимателни и напишете точно што ставаме подолу, во спротивно процесот ќе пропадне:

 adb sideload nexus7-kitkat-ota.zip

На овој начин, датотеката почнува да се копира во Nexus 7 и таа ќе се инсталира автоматски за околу 8 минути. Кога процесот е завршен, го рестартирате Таблетот во „Режим за обновување“ користејќи ја опцијата "Рестартирај го системот сега". Кога таблетот е повторно вклучен, веќе ќе го гледате новиот Android 4.4. КитКат.

Сега само треба да уживате и да започнете да ја испитувате секоја од новите карактеристики на Марсовиот систем. Како одминува времето, сигурни сме дека другите РОМ-ови ќе се појават така што каков и да имате модел, можете да го имате новиот систем пред да се направи автоматски.

Повеќе информации - Како да исчистите кеш меморија на Андроид


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.