Овие се сите објекти на Покемон Гоу и нивната корисност во играта

Оди Покемон

Во последните часови Nintendo официјално го објави тоа Оди Покемон Веќе достигна бројка од 50 милиони преземања од Google Play, многу добра бројка ако сметаме дека официјално се појави на пазарот само неколку дена. Се повеќе играчи шетаат по улицата, обидувајќи се да ги фатат сите Покемони и да се соберат околу ПокеСтоповите и спортските сали каде овие популарни суштества се обидуваат да бидат најдобри.

Популарната игра не се базира само на фаќање Покемони и тоа е дека за време на неа можеме да одиме собирање различни предмети во Покепарадите или помалку познатите Покестопи. Многу играчи сè уште не биле во можност да ги имаат сите расположиви предмети во нивна сопственост, но што е најлошо, тие не знаат за што служат или за што служат повеќето од нив.

Така што никој не останува со сомнеж дека предмет што сте го набавиле е или за што служи, денес во оваа статија ќе објасниме многу многу интересни информации за секој од предметите што можеме да ги најдеме и влезете во Покемон Гоу.

Ранецот, основен елемент во Покемон Го

Покемон Го главно се базира на фаќање на Покемони како шетаат низ нашиот град и за ова важно е да ги имате потребните предмети за да го ловите без премногу тешкотии. Сите овие суштински предмети се чуваат во ранецот, што се случува да биде од суштинско значење во рамките на играта. За да пристапите до вашиот ранец, треба само да притиснете на Поке топката што ќе ја најдете на дното на главниот екран.

Пред да започнете да ги прегледувате сите предмети што можеме да ги најдеме во играта, треба да го знаете тоа ранецот има ограничување на складирањето што е поставено на 350 артикли. За сето ова се препорачува да не чувате предмети во ранецот заради кои имате ниво во играта, да немате премногу корисност.

На пример, ако вашата цел во играта е да ги ловите 150 покемони што се лабави, важно е да чувате топки за Поке, но не и напивки што ќе ви овозможат да ги оживеете и лекувате вашите мали суштества по борбата.

Покрај тоа, треба да знаете дека во ранецот носите и два важни предмети како што се фотоапаратот, што ќе ни овозможи да фотографираме забавно, на пример заедно со Покемоните што се појавуваат и инкубаторот што ќе ви овозможи да изведете јајца и на тој начин добијте нови покемони.

 

Заеднички предмети

Оди Покемон

Поке Бол

Ова е еден од најкористените објекти во играта и најлесно може да се добие. Благодарение на поке топките или исто така познати како покеболи, ќе можете да ги фатите различните покемони што ви ги преминуваат патеките. За да го користите, треба само да го активирате против суштеството што сакате да го фатите, но бидете внимателни со вашите снимки, бидејќи тие не се неограничени и ако останете со нив нема да можете да ловите повеќе покемони додека не добиете повеќе.

Одлична топка

Одлична топка е нешто поразлична Поке топка и ќе ни овозможи да ги фатиме најсилните Покемони, кои за возврат се најтешки за фаќање. Како препорака во случај да имате Одлична топка е да не ја трошите со погрешни покемони.

Ултра топка

Ако Покеболот е нешто вообичаено, а Големата топка е нешто повеќе посебна, над нив го наоѓаме Ултра топки, кои не се над нивото 20 така што сеуште можеби никогаш не сте наишле на некоја. Ако веќе имате еден во вашиот ранец, не трошете го отпадот затоа што тие ќе ви овозможат да снимите тешки покемони.

Бери Фрамбу

Сигурно, во повеќе од една прилика се обидовте да ловите покемони и тој успеа повторно и повторно да излезе од Поке топката. Ова може да се избегне благодарение на малина Бери, што не е ништо повеќе од малина и која ни овозможува полесно на следното лансирање да го фатиме суштеството што се појави пред нас.

Темјан

Оди Покемон

Ако сакате да ловите покемони без да ја оставите софата, имате можност да користите темјан, што служи за привлекување на нашата позиција 30 минути. Кога го користите овој објект, ќе видите како розова Хун се појавува околу вашиот карактер, што ќе биде оној што прави голем број на Покемони. Секако, имајте на ум дека ако брзо се движите, ќе се појават многу повеќе суштества отколку ако останете неподвижни во иста позиција.

Модул за мамка

На многу сличен начин со темјан, ги имаме на располагање мамките што служат за привлекување покемони, иако во овој случај нема да можеме да ги користиме индивидуално, но ќе мора да ги споделиме со други корисници бидејќи се поставени во Покепарадите .

Ако некогаш сте поминале низ PokéStop и сте виделе чудни ливчиња како излегуваат од него и дека не сте знаеле многу добро што е тоа, сега знаете дека тоа е мамка што ја поставил друг корисник и дека ќе направи Покемоните да се појават преку него многу лесно, овозможувајќи ви да ги ловите на едноставен начин.

Предмети за батла

Ако сте достигнале ниво 5 и веќе имате еден или повеќе покемони подготвени за битка, можете да одите во блиската сала за вежбање. Се разбира, запомнете дека некои предмети можат да бидат навистина интересни да имате опции за победа, што ви ги покажуваме подолу;

Напивка

Ако битката не се одвива како што се очекуваше и вашиот Покемон е поразен, можете да му дадете напивка да поврати 20 здравствени поени и да има шанса повторно да освои победа.

Супер напивка

Супер напивка има иста цел како и нормална напивка, само што го зголемува здравјето на нашите Покемони за 50 поени.

Оди Покемон

Хипер напивка

Третото напивка што можеме да ја користиме во битка е само достапно од нивото 15, па затоа е тешко да се пристапи до него и ќе врати 200 здравствени точки на Покемоните.

Макс напивка

Конечно го најдеме напитокот Макс, кој е достапен само од нивото 25 на играта и кој ќе ни овозможи целосно да го вратиме здравјето на нашите Покемони. Без сомнение, овој напиток може да биде определувачки фактор за да можете да бидете победнички во секоја битка.

Да оживее

Ако битката не одеше како што се очекуваше, секогаш имате опција да ги оживеете вашите Покемони и да направите да закрепне половина од своето здравје. Се разбира, нема да можете да го користите овој објект додека не заврши битката, за разлика од напивките што можете да ги користите додека се одвива битката, што ви дава повеќе можности за победа.

Макс оживее

Ако опцијата за оживување не ви е доволна, секогаш можете да го извадите максималното оживување од ранецот, што не само што ќе ви помогне во средината на битката со подобрување на здравјето на вашите Покемони, туку исто така ќе ги врати сите здравствени точки. Секако, за да можете да го користите ќе мора да почекате да го достигнете нивото 30, нешто крајно тешко и комплицирано за повеќето корисници.

Други корисни предмети што можете да ги најдете во ранецот

Покрај предметите што веќе ги видовме, има и други што можете да ги најдете во вашиот ранец и кои може да бидат корисни во одреден момент.

Јајце

Покемон Гој Јајце

Ако прошетате низ PokéStop, повеќе од веројатно е дека ќе добиете малку јајце, кое ако го користите на вистински начин, може да ви даде нов Покемон. За да се случи ова, мора да го инкубирате, благодарение на инкубаторот што ќе го најдете во ранецот и кој со одење ќе ви овозможи да го загревате јајцето така што ќе се изведе.

Секако, не обидувајте се да поминете 5 или 10 километри неопходни за јајцето да се изведе со автомобил или со кој било друг метод на транспорт, бидејќи ГПС-то на вашиот уред ја детектира брзината што ја носите и ако е поголема од 16 км / ж не го брои изминатото растојание.

Среќа јајце

Овој објект е исто така јајце, иако нема да излезе ниту еден Покемон од него. Секако, веднаш штом ќе го користите ќе можете да ги умножите вашите поени за искуство за половина час, така што може да биде навистина корисно што ќе го користите кога одите да ловите неколку суштества или неколку од оние што ги чувате во Покедекс ќе се развива.

Бонбони

Бонбоните се сигурно еден од најсуштинските предмети во играта и тоа е се оние кои ќе ни овозможат да ги развиваме нашите Покемони. Секако, внимателно внимавајте на кои Покемони ги трошите, бидејќи тие се многу вредни и се навистина важни за да можете да напредувате во играта.

Ardвездена прашина

Ако имате бонбони, но немате stвездена прашина во ранецот или обратно, нема да можете да направите скоро ништо со вашите Покемони. И, тоа е дека тие служат да ги дебелеат и развиваат вашите суштества и без нив ќе можете да добиете неколку работи во оваа нова игра на Nintendo за мобилни уреди.

Дали сте подготвени да започнете да ги користите различните објекти на Покемон Гоу сега кога знаеме за што служат секој од нив?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.