Оваа ласерска технологија е способна да произведува звук од никаде

ласер

Направено е многу истражување за огромниот капацитет што може да ја понуди технологијата како што е ласерот. Сега се чини дека можеме да одиме малку подалеку бидејќи, благодарение на ова истражување, се чини дека Армијата на Соединетите држави успеа да развие систем со кој, благодарение на ласерската технологија, звуците можат да се создадат од никаде со менување на атомите на воздухот околу платформата.

Без сомнение, зборуваме за многу поинаква употреба отколку што сите мислевме на почетокот. Несомнено станува збор за прилично чудна употреба, како и за фактот дека Пентагон очекува да има подготвена "арма„што може да биде во состојба да ги онеспособи, а не да убива непријатели. Ова оружје е создадено како дел од Програмата на САД за несмртоносно оружје.


ласер

Ова оружје е способно да создава звуци од никаде со модификација на молекулите на воздухот

Пред да продолжите, дозволете ми да ви кажам дека иако инженерите на Армијата на Соединетите држави сигурно успеаја да создадат звук од ласерски зрак, вистината е дека оваа платформа е во рана фаза на развој. Како што коментира Дејвид Лоникој друг, освен директорот на одделот за технологија на Програмата за несмртоносно оружје на САД:

Близу сме да го натераме да зборува со нас. Ни требаат уште три или четири килохерци.

Што се однесува до зборовите на Дејвид Ло, кажете ви дека овој ласер способен да создава звук, денес е способен да создаде еден вид бучава многу слична на онаа што ја создаваат луѓето. За ова, создаден е систем составен од два многу различни дела, како што е откриено. Од една страна имаме фемтосекунден ласер способен да испали излив на светлина за период од 10 до 15 секунди, доволно долго за да се скинат електроните од молекулите на воздухот и да се создаде плазма топка.

Фемтосекунден ласер е одговорен за генерирање на плазма топка што мора да ја погоди нанолазер за да создаде светлина, бучава, па дури и топлина

Откако ќе се генерира гореспоменатата плазма топка, научниците тие користат нанолазер за да го погодат со многу тесна фреквенција. Благодарение на ова, а особено по постигнување на работна методологија способна да манипулира со оваа плазма топка на многу специфичен начин, може да се произведе светлина, бучава, па дури и топлина. За момент, како што веќе коментиравме претходно, вистината е дека и покрај инженерите на Армијата на Соединетите држави, тие успеаја да системот е способен да создава звуци слични на човекот. Целта на овој проект е да создаде посебни звуци или топлина во различни точки на просторот.

На овој уникатен начин се очекува да може да ги збуни армиите благодарение на оружјето што не би создало никаков негативен ефект врз секој што е помеѓу локацијата на оваа уникатна платформа и местото каде што се создава овој ефект. Очигледно и како што е откриено, засега и во отсуство на соодветни прилагодувања, веќе е постигнато дека изложеноста на овие звуци е проектирана на 'десетици километри".

Министерството за одбрана се надева дека ќе може да го користи ова чудно „оружје“ на краток рок

Како што е коментирано од Министерството за одбрана, идејата што ја имаат во врска со овие несмртоносни оружја е таа на успеваат да ги минимизираат смртните случаи и трајните повреди на персоналот со намера да произведат 'реверзибилни ефекти". Пример за разбирање на сето ова е дека, очигледно, тие се надеваат дека ќе го пополнат јазот помеѓу фазите на 'вреска и пука"и се надевам дека ќе доведе до"деескалација на силата".

Со оваа идеја, од Министерството за одбрана на Соединетите држави, тие се надеваат дека ќе можат да ја користат оваа нова 'арма„во рамките на сложените урбани терени полни со цивили, како додаток за безбедност на контролните пунктови за да може да послужи како предупредување во операциите на конвојот, па дури и како безбедност во хуманитарните операции или за управување со голем број луѓе.

Повеќе информации: BigThink


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.