Ова е можеби паметниот часовник што чекавте да го купите

Паметните часовници се појавија на пазарот благодарение на непостоечката Pebble, компанија која не знаеше како да се прилагоди на новите генерации на паметни часовници и дека конечно го купи Fitbit, за да може да ги искористи сите патенти и технологија што ги имаа на нивно име, но не знаеја како да ги искористат.

По камчето, тие започнаа да пристигнуваат првите паметни часовници со боја и екран на допир. Проблемот со кој се соочуваат многу корисници е малата големина на екранот, со кој понекогаш не е можно да се комуницира, иако откако пробавте неколку модели како што е мојот случај, на крајот се навикнувате. Ако големината на екранот е важна за вас, LumiWatch може да биде паметниот часовник што го барате.

Многумина беа концепти што се појавуваат на пазарот во последниве години, концепти што ни го покажуваат интерфејсот на нашиот паметен телефон рефлектиран на подлактицата. Универзитетот Карнеги Мелон создаде прототип за тоа што може да биде прв паметен часовник со ласерски проектор, проектор кој би бил задолжен за прикажување на интерфејсот на нашата подлактица за да може да комуницира со него на многу полесен начин отколку што правиме досега со сегашните модели.

LumiWatch се интегрира во Ласерски проектор од 15 лумени, осветленост повеќе од доволно за да може да се прикаже интерфејсот на уредот и да комуницирате со него. Внатре, наоѓаме батерија од 740 mAh (многу поголема од онаа што ја нудат денешните паметни часовници), заедно со 4-јадрен процесор 1,2 GHz Qualcomm, 768 MB RAM и 4 GB меморија. Внатрешна. Исто така, има Bluetooth и Wi-Fi конекција. Според тимот од Универзитетот Карнеги Мелон, овој прототип може да има пазарна цена од 600 долари, двојно поголема од цената по која можеме да ги најдеме повеќето од најпопуларните модели на пазарот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.