Ова е новата Sony Xperia 1 претставена на MWC

Сони уште еднаш нè натера да станеме рано на светскиот референтен настан за телефонија, MWC. Компанијата овојпат започна со претставување на својот предводник Да се ​​остави настрана номенклатурата XZ и да се нарече директно Xperia 1. На овој начин фирмата остава настрана нешто што го придружувало уште од своето основање, но не ги изоставува броевите, па можно е со текот на времето да жали за тоа и да ги врати оние признати акроними „XZ“ на своите уреди, или не.

Во секој случај, она што го имаме денес на првиот ден од MWC е многу движење имајќи предвид дека силните денови беа вчера во недела, денес денот не паѓа кратко. Започнавме во 8:30 часот наутро и Сони ни покажа уред со нешто подобрен дизајн, но не нешто многу поразлично од она што веќе го знаеме за брендот. Ајде да видиме некои од најважните детали за оваа нова Xperia 1.

Xperia 1 со 4k екран

За многумина тоа може да биде непотребно, а за други важна еволуција во нивните паметни телефони. Sony го остави настрана 6-инчниот екран за да додаде половина инч повеќе на овој модел што пристигнува до 6,5 инчи со модифициран сооднос до 21: 9 благодарение на намалувањето на предната рамка. Тоа додаде на фактот дека станува збор за OLED панел со 4k резолуција Тоа ве тера да се плашите за капацитетот на вашата батерија и дали ќе ви одземе еден ден на работа, во секој случај фирмата потврдува дека го прави тоа.

Кога зборуваме за процесорите, кралот во овој MWC 2019 е несомнено Qualcomm кученце 855 и Сони не заостанува во овој поглед додавајќи го најмоќниот процесор. Од друга страна, гледаме како трендот на повеќето фирми е да додаваат повеќе RAM меморија на нивните уреди и во овој случај новиот Xperia не достигнува 12 GB, но тие се искачуваат од 4 GB од претходниот модел на 6 GB RAM меморија.

Капацитетот на овие нови Xperia 1 се зголемува од 64 GB на 128 GB за модели за влез, така што Sony е цврсто и во однос на проблемите со капацитетот. Од друга страна, се додава опцијата за мемориска картичка што другите производители ја оставаат настрана и во овој случај со максимум 512 GB.

Sony Xperia 1

Тројна камера одзади

Облогот на Sony е исто така за тројната камера на задната страна со агол на бленда од 1.6 инчи, широк агол и телевизор. Во овој случај имаме сензор од 26мм за широк агол, 16мм сензор за широк агол и 52мм теле што ја прави камерата на оваа нова Xperia 1 добар уред за фотографирање. Нешто што не изненадува ниту нас. На предната страна наоѓаме сензор од 8MP без автофокус.

Најдовме со IP68 сертификација, а. батерија на 3.300 mAh тоа прашање може да се постигне крајот на денот со екран од повеќе од 6 ″ AMOLED и 4K и стакло Gorilla Glass 6 што ја штити опремата. Во дизајнот, ние гледаме малку промена во споредба со претходните повеќе закривени модели, но ниту тоа не е голема промена. Патем, од „Пати“ ништо на Сони.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.