Ова е новата измама на WhatsApp со која вашите податоци ќе бидат украдени

Ова е новата измама на WhatsApp со која вашите податоци ќе бидат украдени

Ако ги споменам „WhatsApp измама“ и „Зара купони“, веројатно мислите дека страдате од дежав и дека ова, или нешто слично, веќе сте го доживеале. Сепак, вистината е дека тоа не е така, и колку и да е незамисливо, откри полицијата нова измама што ги меша овие два елементи за да го привлече вниманието на најнесомнените со намера да ги преземе нивните податоци.

Не е прв пат да се случи ниту, за жал, ќе биде последен, затоа препорачуваме да продолжите да го читате овој краток пост, во кој ветувам дека нема да се тркалам, да спречете ги хакерите да ги преземат вашите лични податоци.

Измамата WhatsApp што ветува купони од 150 евра во Зара

Популарноста на WhatsApp го направи еден од омилените канали на сајбер криминалци да ги шири своите измами и малициозен софтвер. Еден од најефикасните начини да ги постигнете своите цели е да го привлечете вниманието на вашите потенцијални жртви преку лажни купони за подароци од познати брендови.

Последната од овие кампањи, што можеби сте ја виделе како кружат на Фејсбук, ги охрабрува корисниците да добијат до 150 евра попуст во Зара, сепак, тоа е ЛАГА Зара не учествува во оваа промоција и тоа е целосна измама, исто како и самата национална полиција предупредува на твитер профилот.

Ова е новата измама на WhatsApp со која вашите податоци ќе бидат украдени

Новата измама се одликува со а операција слична на другите измами За што веќе ве предупредивме во други прилики.По добивањето на порака што вклучува врска (и на Фејсбук и на WhatsApp), жртвата пристапува до лажна веб-страница каде што ќе им бидат поставени три едноставни прашања. Последователно, системот бара да испратам покана до 7 контакти или 3 групи на WhatsApp и на тој начин можете да ја добиете вашата награда. Наместо тоа, криминалците ќе ги добијат вашите податоци, ќе се обидат да инсталираат малициозен софтвер на вашиот уред и да ве претплаќаат на премиум услуги и да се збогатат од вашата сметка.

Ова е новата измама на WhatsApp со која вашите податоци ќе бидат украдени

Минатата година, слична измама понуди лажни купони до 500 евра исто така во Зара

Овој тип на измама Тие се навистина вообичаени, правејќи несоодветна употреба и на други брендови и бизниси. Затоа, најдобро е недоверба, не кликнете на кој било линк и, во случај на сомнеж, посетете ја официјалната веб-страница на споменатиот бренд или прашајте ја оваа марка преку социјалните мрежи за да проверите дали навистина ја започнала промо што сте ја добиле


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.