Ова е новиот и спектакуларен Tesla Model Y

И тоа е дека по неколку недели во кои дури и самиот Елон Маск додаде неизвесност и хумор на презентацијата на оваа нова Tesla Model Y со соединувањето на иницијалите на сите негови автомобили -S3XY, Model S, Model 3, Model X и Model Y- веќе имаме новообјавениот модел Y.

Ова е автомобил што би било да го кажам некако постариот брат на Tesla Model 3 И тоа е дека по толку многу години разговор за овој нов автомобил, вчера тој конечно стана официјален. Лошото е што како и сите автомобили што се претставени во Тесла е времето на испорака за нив, во овој случај не се разликува од останатите модели и ќе биде достапно од следната 2020 година, но не и на почетокот, не, на крајот на годината или дури на почетокот на 2021 година во САД.

Тесла Модел Y

480 км автономија и 7 места за овој нов теренец Тесла

Ова е мотивационо писмо за овој модел Y. Со опсег од 480 км и 7 места можеме да кажеме дека ова е навистина спектакуларен електричен џип од секој поглед. Оние кои беа присутни на лансирањето на автомобилот минатото утро не беа разочарани и ова е како сите автомобили на Тесла, одличен автомобил. Вистината е дека Илон Маск има харизма и знае како да ги претстави своите производи навистина добро, но пред се она што знае е како да ја чува тајната за дизајнот на ова ново возило на марката.

Од друга страна, важно е да се спомене дека и самиот Маск го увери тоа моделот 3 и овој нов модел Y делат 75% од компонентите така што се соочуваме со поголема верзија во секој поглед, но со линија за дизајн и додатоци еднакви на претходниот модел, што ја прави цената на овој автомобил нешто пониска отколку што многумина дури и очекуваа. Внатрешноста на овој автомобил е навистина иста (со повеќе простор) од онаа што ја имаме во Model 3, на овој начин можеме да видиме како стаклениот покрив нуди импресивно чувство на пространост, централната конзола има повеќе простор или контролната табла со огромниот централен екран изгледа одлично.

Ентериер Тесла Модел Y

Дизајн и изведба на моделот Y

Гледано однадвор, овој нов Tesla Model Y ни се чини автомобил со линии навистина исти како моделот 3, очигледно ќе биде потребно да се види лично или дури рамо до рамо, но генерално тие се прилично слични. Ова не значи дека не станува збор за автомобил кој го „крши вратот“ според дизајнот., да, вид што ве тера да го вртите вратот максимално за да го следите кога работи. Покрај тоа, боите што ги има се исти како и за останатите верзии ги прават многу впечатливи. На кратко, дизајнот е спектакуларен.

Ако се фокусираме на придобивките од овој модел Y, сфаќаме дека конфигурацијата што ја имаме достапно на веб-страницата на Тесла Таа е потполно иста како и кај моделот 3. Моделот со најдобри финиши ќе има околу 450 километри автономија и максимална брзина од 250 км на час благодарение на неговиот двоен мотор. Во најосновниот модел, автономијата што ја нуди Tesla е намалена на 370 km и нејзината максимална брзина ќе достигне незначителни 200 km / h. Сите овие се бројки што ги нуди производителот, но како што веќе знаете, сето ова ќе зависи од многу надворешни фактори како што се температурата на околината, без разлика дали возиме низ градот, автопатот или автопатот, брзините итн. ...

Тесла Модел Y црвено

Тесла Модел Y Цена

Несомнено ја достигнавме клучната точка на оваа презентација и на новиот модел Y. Вистината е дека Tesla не се возила што можеме да ги сметаме за „достапни“ за сите корисници и знаеме дека услугите што ги нуди Tesla со своите суперполначи, гарантираат или услугата по продажбата без да се земе предвид квалитетот на софтверот и хардверот, направете ја цената вртоглаво во сите нејзини модели. Фирмата со седиште во Калифорнија прави многу добра работа во последниве години и точно е дека Моделот 3 и овој модел Y имаат многу подостапни цени од моделот S или моделот X.

Цената за лансирање на наједноставната верзија на овој модел Y ќе започне од 39.000 УСД, додека со сите додатоци што корисникот може да замисли дека ги става во новиот автомобил, цената на овие ќе достигне 60.000 долари. Овие цени сигурно ќе бидат повисоки во остатокот од Европа ако ги сметаме даноците и другите. На кратко, денес 40.000 XNUMX евра не се прифатлива цена за повеќето од нас, но оние кои сакаат да купат Тесла веќе знаат дека она што го нуди овој бренд нема да го најдеме кај другите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.