Ова е сè што знаеме за новиот и очекуван LG G6

 

LG G6

Следниот мобилен светски конгрес што ќе започне во Барселона во наредните денови ќе биде прв по многу години во кој нема да гледаме презентација на новиот предводник на Самсунг, но на кој ќе видиме како LG, Sony или дури и Nokia ги презентираат своите нови паметни телефони за оваа година. LG веќе потврди дека официјално ќе го претстави новиот LG G6, што се очекува долго по „неуспехот“ на тој LG G5.

Во текот на последните денови научивме многу детали за овој нов терминал, некои обезбедени од самата LG и многу други што беа резултат на неколку протекувања што се случуваат. Да се ​​стави во ред сите информации за LG G6 Денес ќе ви го покажеме во оваа статија каде што цревата од врвот до дното што ќе биде новиот предводник на LG.

Дизајн

LG G5 предложи поинаков начин на разбирање на паметните телефони, барем во однос на дизајнот, потпирајќи се на модулите и нудејќи ни интересно искуство, кое сепак не им се допадна на корисниците. Сега LG се обидува да му даде пресврт на неговиот дизајн, станувајќи традиционален, иако не заборавајќи ја нејзината суштина.

Како што се случи во претходните уреди, ќе го имаме главното копче на задната страна, веднаш под двојната камера.

Подолу можете да видите на детален облик на дизајнот на новиот и очекуваниот LG G6; LG G6

Што се однесува до разновидноста на боите, се чини дека LG G6 ќе го видиме во сјајна црна боја во која веќе го видовме како дебитира на iPhone 7 па дури и неодамна да Галакси S7. Покрај тоа, ќе имаме и повеќе верзии во различни бои и очигледно дури и една во полиран финиш.

Поголем екран

LG G6

LG сакаше да даде посебен акцент во последните денови, со неколку закачки и информации за големината на екранот, што се чини дека е исклучително голем и особено со многу малку рамки многу во стилот започнат од Xiaomi Mi Mix.

Во моментов не е потврдено инчи што ќе ги има овој екран, иако е најавено дека ќе има формат 18: 9 наместо традиционалниот 16: 9 што го користат повеќето мобилни уреди. Резолуцијата ќе биде QHD + со сооднос на пиксели кој нема да одговара на нормалното.

Карактеристики и технички спецификации

LG G6

Toе ја разгледаме внатрешноста на овој LG G6 и затоа ќе разговараме за карактеристиките и техничките спецификации.

Процесор

Што се однесува до процесорот, сите очекувавме да го видиме Snapdragon 6 во LG G835, но според последните гласини се чини дека е повеќе од потврдено дека нема да го видиме најновиот Qualcomm процесор, кој ќе биде резервиран исклучиво за Samsung Galaxy S8.

Очигледно новиот предводник на LG ќе мора да се задоволи со Кученце 821, енормно моќен процесор, но тоа несомнено ќе ве остави во неповолна положба во споредба со новиот уред на Samsung кој ќе биде официјално претставен на 29 март.

Batería

Во последните часови истекување го потврди тоа LG G6 батеријата ќе има капацитет од 3.200 mAh. Не е прекумерна количина на mAh, но е веројатно и повеќе од доволно за да ни понуди голема автономија. Покрај тоа, според коментарите на Ли Сеок-Јонг, шеф за комуникација на LG Electronics, новиот терминал е значително подобрен во однос на автономијата, а исто така и по безбедноста и квалитетот, нешто што треба да се цени.

Батеријата или процесорот повеќе нема да бидат проблем поврзан со температурата на терминалот и е дека благодарение на вградување на цевка за ладење, дисипацијата на топлината ќе биде многу поефикасна. Ова несомнено ќе избегне проблеми од минатото или прегревање во батеријата што обично завршува на нејзино оштетување и случајно ќе им даде на корисниците многу мир по ова што можевме да го видиме со Galaxy Note 7.

Скенер за ирис

Друга карактеристика што можеме да ја видиме кај LG G6 е скенерот за ирис, кој зборува толку долго. Гласините во последните денови ставаат посебен акцент на овој начин на давање поголема безбедност на нашите податоци и воопшто на уредот ќе ја направи својата премиера, со цел да понуди нови работи што ги прават сите корисници да заборават на неуспехот на LG G5.

Наводно, овој скенер за ириси не само што ќе служи за обезбедување поголема безбедност на мобилниот уред, туку и за потврдување на плаќањата преку услугата за плаќање LG или Android Pay.

Првиот смартфон кој се појави на пазарот со скенер за ирис е Galaxy Note 7, а LG G6 изгледа дека е втор. Се надеваме дека работи на ист начин како што работеше во Галакси Ноут 7, но пред сè дека нема да експлодира и да се запали како терминалот Самсунг.

Достапност и цена

LG G6

Како што сите знаеме LG G6 официјално ќе биде претставен на Светскиот мобилен конгрес што ќе се одржи во Барселона. Датумот на настанот ќе биде следниот 26 февруари во 12:00 часот напладне.

Во моментов нема одреден датум за неговото пристигнување на пазарот, нешто што евентуално ќе го знаеме на презентацискиот настан. Секако, сите гласини сугерираат дека новиот предводник ќе биде достапен ширум светот на 10 март.

Во моментов немаме никакви новости за цената, нешто доста чудно, иако во моментов некои гласини го сугерираат тоа може да се појави на пазарот за 699 ​​евра. Оваа цена би била прилично ниска во споредба со другите таканаречени врвни уреди на пазарот, можеби за да се разликува од нив на некој начин.

Дали мислите дека LG ќе не изненади со презентацијата на LG G6?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку една од социјалните мрежи во кои сме присутни и исто така кажете ни кои карактеристики, спецификации или функции би сакале да ги видите во новиот предводник на јужнокорејската компанија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Коскена Анагва Нина dijo

  Како корисник на LG, сите претпочитаме автономија и времетраење на батеријата, како што е барање батерија од 4500 милиампер, па затоа што некои од нас патуваат и тоа е како
  Или не е отстранет, снема полнење, освен што треба да го сменат типот на батеријата во литиум полимер за подолго време, процесорот не е важен или количината на меморија освен ако автономијата е поголема.