Ова е Xiaomi Mi 10 Pro и сите сосема нови производи

Xiaomi Mi10

Направено е да се молиме, но тука конечно го имаме и новиот од азискиот гигант. Xiaomi отсекогаш се одликуваше со возвишен квалитет / цена Дали ќе продолжи да го исполнува со својот нов спектар на повисоки терминали? Откријте со нас на нивната официјална презентација, каде ќе ги дадеме најважните детали за секој производ присутен на овој настан за европскиот пазар.

Xiaomi Mi9 беше претставен минатата година еден месец пред тековниот датум, иако е разбирлив со оглед на ситуацијата што ја имаме во моментов поради проблемот со пандемијата и откажувањето на MWC. Но, Xiaomi не сака да остане зад себе, бидејќи и Самсунг и Хуавеи (неговите главни конкуренти) веќе го претставија својот нов белег на оваа година. Оваа година без сомнение Можеби е година во која Xiaomi ќе се појави на табелата, искористувајќи ги сè повисоките цени што ги нуди конкуренцијата.

Xiaomi Mi 10 Pro

Технички спецификации

 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 865.
 • RAM меморија:  8/12 GB.
 • Складирање: 128/256 GB UFS 3.0.
 • Екран.
  • Големина: 6,67 ″ AMOLED 19,5: 9, 90Hz освежување.
  • Резолуција: FHD + (2.340 x 1.080).
 • Задни камери.
  • 108 Mpx f / 1.6 + главен сензор
  • 20 Mpx f / 2.2 + сензор со широк агол
  • Боке 12 MPf / 2.0 +
  • 10x телефото f / 2.4
 • Предна камера.
  • 20 MP со снимање на 120fps.
  • Дупка на екранот.
 • Поврзување: 4G, 4G +, 5G конекција, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, NFC ...
 • Пристаништа:
  • USB C приклучок.
  • Сензор за отпечатоци на екранот.
 • Батерија: 4.500 mAh со брзо полнење со кабел на 50W, брзо безжично на 30W и обратно на 10W.
 • Звук: Hi-Res звучни стерео звучници.
 • Димензии: 162,6 x 74,8 x 8,96 mm, 208 грама.
 • Систем:
  • Андроид верзија: Андроид 10.
  • Слој на производителот: MIUI 11.
 • Precio: од 999 €

Најновиот процесор на high-end Qualcomm и многу високи спецификации во Mi10 / Pro

Новата Xiaomi го носи процесорот Qualcomm Snapdragon 865. Овој процесор носи со себе компатибилност со 5G поврзаност. Во однос на графикот, наоѓаме а Адрено 650 во двете верзии. А. LPDDR5 RAM меморија што варира од 8 GB до 12 GB, во зависност од моделот што ќе го избереме. Дел за складирање на 128 GB и верзија до 512 GB, Xiaomi Mi / Pro го носи стандардот UFS 3.0 на вашиот простор. Тие се спецификации дека априори се супериорни во однос на оние што ги гледа конкуренцијата.

Некои спецификации што ќе служат и за движење на најмоќните игри во моментот, и за користење и уживање во 5G конекцијата кога е достапна. Xiaomi нè навикна на врвот на своите високи опсези, но овој пат направи квалитативен скок, вклучувајќи сè што вклучуваат неговите директни ривали.

Qualcomm кученце

Голем амолиран екран со 90Hz

Големиот екран од 6,7 инчи Амолиран со резолуција FHD + (2.340 x 1.080 пиксели) Претседава со беспрекорен фронт во кој со минимални рамки ќе најдеме само мала дупка во горниот лев агол. Ова е панел за сооднос 19,5: 9 со една Стапка на освежување од 90Hz и освежување на допир на 180Hz, што е значително подобрување во однос на неговиот претходник. Максималната осветленост што може да ја постигне е 1.120 гнили кога силен извор на светлина паѓа директно на сензорот за осветленост, овозможувајќи подобро гледање на отворено. Панелот е целосно компатибилен со HDR10 + и сооднос на контраст од 5.000.000: 1 како што сме навикнати на овој тип OLED панели.

Xiaomi Mi10

Големи батерии со многу брзо полнење

Во овој дел наоѓаме еден curубопитен факт, Xiaomi Mi 10 има малку повеќе капацитет од Xiaomi Mi 10 Pro. Поточно, соочени сме 4.780 mAh наспроти 4.500 mAh. Зошто? Претпоставуваме дека за одржување на идентични димензии на двата терминали. Нормалниот модел прифаќа брзо полнење со кабел и 30 W безжиченкако и оптоварување обратна на 10W да го користите терминалот како безжичен полнач. Моделот Pro прифаќа брзо полнење со кабел на 50W и на 30W ако е безжичен, има и обратно полнење на 10W. Она што најмногу нè погодува во овој дел е дека безжичното полнење на овие терминали е многу поголемо од брзото жично од други производители. Seeе видиме како ова влијае на температурата.

Батерија Xiaomi mi10

Четири задни камери каде се издвојува сензорот 108Mpx

Тоа директно го наследува сензорот што го монтира Xiaomi Mi Note 10, нешто за што треба да се заблагодари оттогаш тоа е најдоброто од сегашниот пазар. Сензор 108 MP е 1 / 1,33 инчи (1,6 μm пиксел) со 7P леќа и f / 1,69 отвор. Технологија за бингирање со пиксели од 4 во 1 и оптичка стабилизација на слика со 4 оски. Се чини дека е сензорот пар екселанс што ќе го видиме на највисоките кинески терминали оваа година, но тоа допрва ќе се види.

Но, тоа е само главната камера, таа е придружена со уште 3 други камери за различни видови на фокус или сцена. Имаме различен сет во зависност од верзијата. Во Xiaomi Mi 10 наоѓаме боке од 2 MP, a Широк агол од 13 MP и леќа на 2 пратеници за макро. Сите три со бленда f / 2.4. Во Xiaomi Mi Pro наоѓаме а Широк агол од 20 MP (f / 2.0), Еден 2.0x телефото (f / XNUMX) и Боке (12 MP) (f / 2.2).

Xiaomi mi10 камери

Целиот овој сет ветува камери способни да се справат во секоја ситуација, бидејќи ги има сите потребни режими за фотографирање (оптички зум, режим на портрет, широк агол ...) Иако сакам да видам во длабочина како се брани при слаба осветленост, бидејќи е еден од деловите што чекаат во неговиот претходник. Терминалот ќе има капацитет да снима на 8к, нешто што може да направи повеќе од едно да размисли многу добро кој капацитет да го избере, бидејќи видеото со таа резолуција зафаќа многу простор за складирање.

Момчињата на Dxomark успеа темелно да ги тестира камерите на овој Mi10 и го смести на прво место според квалитетот на фотографијата. Иако многу луѓе не сакаат на овој вид рангирање.

20MpX предна камера

Во оваа прилика Xiaomi избира да ја заобиколи изрез или камерата со перископ и да ја постави дупка во екранот, како што прави Samsung или Huawei со нивната најнова висока цена. Се чини дека ова е моментален тренд, бидејќи новиот OnePlus 8 исто така се чини дека го монтира истиот тип на предна камера. Треба да се цени, во последно време повеќето терминали се одлучуваа за изрез на типот капка, правејќи ги сите многу слични.

Достапност и цени

Xiaomi Mi 9 (6 GB + 64/128 GB) пристигна во нашата земја со цена од 449/499 евра. Моделот Mi 10 5G (8 GB + 128 GB) ќе има цена од 799 евра, додека 256 GB се наоѓа на 899 €. Разликата е забележлива дури и ако се земе предвид дека тие подобруваат неколку хардверски делови и додаваат поддршка за 5G мрежи. Про моделот оди понатаму со поставување на Xiaomi Mi 10 Pro со 8 GB RAM меморија и 256 GB простор за складирање оди на незначителни 999 €. Засега, верзијата од 512 GB не е достапна во нашата земја.

Искрено верувам дека Xiaomi доби спецификации, но ја изгуби најважната работа, што беше нејзин белег. Seeе видиме како ова влијае на вас на пазарот. И Xiaomi Mi 10 и Mi 10 Pro ќе бидат во продажба следното 15 април, можејќи да резервирате од 1 април.

Xiaomi Mi 10 Lite 5G

Не е сè изгубено во однос на квалитетот / цената, Xiaomi ни претстави друг терминал посоодветен за сите џебови, што вклучува голем поттик за влез во технологијата 5G. Тоа е терминал со среден опсег што се претпоставува како најевтин терминал со 5G конекција. Оваа поврзаност е можна благодарение на неговиот процесор, Snapdragon 765G, која има Интегриран модем Snapdragon X52.

Бои на Xiaomi Mi 10 Lite

Технички спецификации

 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 765G.
 • RAM меморија: 6 GB RAM меморија LPDDR4x.
 • Складирање: 64/128 GB UFS 2.1.
 • Екран.
  • 6,57-инчен АМОЛЕД
  • Резолуција: FHD +
 • Задни камери.
  • Сензор за 48 Mpx
  • Сензор со широк агол од 8 Mpx.
  • Боке 12 мпк.
  • Макро: 2 Mpx.
 • Предна камера.
  • 16 Mpx
  • Засек во форма на капка.
 • Поврзување: 4G, 4G +, 5G конекција, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, NFC ...
 • Пристаништа:
  • USB C приклучок.
  • Сензор за отпечатоци на екранот.
 • Батерија: 4.160 mAh со брзо полнење со кабел на 20W
 • Димензии: 163,1 x 74,7 x 7,98мм, 192гр.
 • Систем:
  • Андроид верзија: Андроид 10.
  • Слој на производителот: MIUI 11.
 • Precio: од 349 €

Xiaomi My 10 Lite

Екранот останува со резолуција FHD, иако големината паѓа малку, и ја губи брзината на освежување од 90 Hz. Покрај тоа, тој не е перфориран екран, но вклучува изрез како што видовме кај моделите од претходните години. Батеријата е скоро голема како онаа на нејзините поголеми браќа, со 4160 mAh, иако брзото полнење паѓа на 20 W.

Цена и достапност

За разлика од она што го видовме кај Xiaomi Mi 10 и Mi 10 Pro, овој Mi 10 Lite има многу пониска цена, од 349 евра во неговата најосновна верзија од 64 GB. Овој терминал ќе биде достапен до крајот на мај или почетокот на јуни оваа година 2020 година.

Mi True Безжични слушалки 2: Нови безжични слушалки на Xiaomi со сензор за поништување на бучава и присуство

Знаевме дека Xiaomi има неколку изненадувања за нас за овој настан за презентација на нов производ, овој пат тоа е вистинска безжична слушалка со поврзување со Bluetooth 5.0 и дизајн многу сличен на повеќето слушалки од оваа категорија што во моментов можеме да ги најдеме на пазарот.

Онаму каде овие слушалки најмногу се истакнуваат е со вклучување на технологијата на поништување на бучавата. Тие исто така вклучуваат оптички сензор за присуство, контрола на допир и дарежлива автономија со футролата за полнење, која достигнува 14 часа.

Xiaomi Mi true 2

Технички спецификации

 • ТОПОЛОГИЈА: Електродинамички безжични слушалки за во уво
 • Безжична поврзаност: Bluetooth 5.0
 • ИМПЕДАНСА: 32 оми
 • ОБЛАСТ: 10m
 • АУДИО КОДЕК: SBC / AAC / LHDC
 • ПОВРЗАНОСТ НА СЛУЧАЈОТ ЗА ПОЛНУВАЕ: USB-C
 • ТЕ WEИНА (ЕДИНИЦА): 4,5 g
 • Тежина (со случај на полнење): 50g
 • Батерија: 4 часа / 14 часа (со случај на полнење)
 • Precio: 79,99 €

Xiaomi потврди дека овој модел ги вклучува и функција за автоматско спарување, така штом ќе ги извадите слушалките од торбичката за носење, тие ќе се поврзат сами со нашиот паметен телефон без потреба да извршуваме експресно спарување. На ова мора да го додадеме и новиот сензор за близина што ќе открие дали ги носиме или не, предизвикувајќи музика да запре ако ги соблечеме. како подобрени контроли на допир. Имаме и ние Активно откажување на бучавата, што за овие цени е нешто неверојатно.

Цена и достапност

Тие ќе бидат достапни и во вашата официјална онлајн продавница и во вашите физички продавници, како и во големи продавници со кои обично работите (Amazon, PcComponentes, El Corte Inglés ...), од следната 25 април и со цена од 79,99 евра.

Xiaomi Mi TV 4S 65 ″: 4-инчен 10K HDR65 + ТВ со 649 €

Xiaomi претставува нов ТВ-модел за Шпанија. Xiaomi Mi TV 4S 65, телевизор сличен на оној што веќе го имавме на располагање, но поголем. Малку подобрување во некои делови во споредба со претходните модели, како што е Поддршка за HDR10 +. Дизајнот на телевизијата следи во пресрет на оној што се гледа кај помалите модели, со алуминиумски рабови во сребрени бои.

Овој телевизор доаѓа со компатибилност со Android 9.0 Pie и Chromecast. Во однос на врските, овој телевизор е опремен со три HDMI порти, три USB порти, Bluetooth и WiFi. Внатре во телевизорот, вграден е процесор MediaTek заедно со 2 GB RAM и 8 GB простор. Значи, се чини дека е доволно опремено за да се искористи голем број апликации или игри.

Презентација на телевизија Xiaomi

Технички спецификации

 • ПАНЕЛ: 65-инчен директен LED
  10 бита (8 + FRC)
 • РЕШЕНИЕ: UHD 4K (3.840 x 2.160 пиксели)
 • АГОЛ НА ПОГЛЕД: 178 º
 • Стапка на освежување: 60Hz
 • ПРОЦЕСОР: МТК кортекс А53
 • RAM меморија: 2GB
 • ЧУВАЕ: 16GB eMMC
 • ОПЕРАТИВЕН СИСТЕМ: Андроид 9 пита
  Компатибилен со „Помошникот на Google“ и Chromecast
 • ЗВУЧЕН СИСТЕМ: Dolby Audio, DTS-HD, 2 x 10 W со бас-рефлекс
 • Precio: 649 €

Цена и достапност

Е бидат достапни во Шпанија од јуни за 649 евра и може да се набави во вообичаените онлајн продавници или продавници каде производителот веќе ги продава своите телевизии, како и онлајн и физичките продавници на Xiaomi.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.