Ова може да биде контролорот Nintendo NX

Патент за Nintendo NX

Нинтендо Таа веќе подолго време ја подготвуваше својата нова конзола, облог кој сè уште останува мистерија до денес: Јапонецот е jeубоморен молк - се плашам дека конкуренцијата ќе украде идеи - додека нејзината Wii У не завршува со полетување, со продажба од 10.73 милиони машини, што ја сметаат за најмалку успешна работна површина на голем Н..

Во меѓувреме, во Кјото тие продолжуваат со плановите за нивниот нов систем на видео игри, привремено познат како Nintendo nx, и за која ви ја донесуваме најновата гласина, која би упатила директно на хибридна контрола со интегриран екран, како што се гледа во патент регистриран од Јапонците.

Иако, правејќи малку историска меморија, да го запомниме тоа Нинтендо ги револуционираше контролните копчиња со иновацијата на крос-парче вклучени во нивните Игра и часовник, што подоцна беше усовршено во привлечниот НСВ или во машината Супер Нинтендо, и токму подлогата на Мозок на Beверот воведени стандарди како што се копчиња за рамо или диспозиција на главна тастатура во облик на дијамант, не смееме да ја заборавиме командата на Нинтендо 64 со аналогно стапче како стандард, ниту, пак, треба да го превидиме контроверзниот wiimote со сензор за движење - сопствен Sony би ја вклучиле оваа одлика во DualShock 3 пред неговото влијание врз медиумите, и, конечно, без многу успех, имаме контрола на таблетите Wii У, нејасно експлоатирани.

Па очигледно голем Н. Би било подготвено да стори без главната тастатура, оставајќи само два вида стапчиња и некои активирачи, додека остатокот од копчињата ќе бидат вметнати во самиот екран на допир во кој сè ќе биде интегрирано, исто така, различно, во зависност од потребите на секоја игра, аранжман на виртуелни копчиња. Од друга страна, се чини дека се споменува и технологијата за слободна форма на Шарп, што се претвора во екран со закривени форми и можеби дури и флексибилен.

Патент за Nintendo NX

 

Квалитетите на овој уред би се вклопиле во гласината за хибрид на преносна и десктоп конзола, која кружеше со месеци во светот. Може да биде така Nintendo nx Беше составена од оваа подлога со контроли на допир како преносна конзола и поголема единица, на која внимание, иако во секој случај ова е мрморење, би имало технички перформанси на висина на сегашните PlayStation 4 y Xbox One, бидејќи Nintendo ќе контактираше лидери во индустријата за развој на графичкиот процесор и процесорот за својата следна конзола, со што се дистанцираше од трендовите поставени од Wii y Wii У.

И, мора да продолжиме да зборуваме за повеќе патенти. Пред неколку недели беше регистрирана друга серија документи што укажуваа на тоа Nintendo nx може да се искористи модуларната технологија, така што нејзините перформанси и можности може да се зголемат со дополнителен хардвер, во зависност од барањата на плеерите: со други зборови, би имале сериска базна единица на која ќе додаваме компоненти и имајќи предвид колку сакаш Нинтендо продадете хардвер или периферни уреди одделно, не би било многу неразумно да се мисли дека ова ќе биде еден од деловните столбови на NX.

Патент за Nintendo NX

Сега мора да се вратиме на месец февруари, каде што беше регистриран и друг патент и може да биде поврзан со новата конзола од куќата на Марио. Тој уред нема да има читач на оптички дискови, но во него ќе има внатрешен хард диск, единица за комуникации и процесор. Ќе биде Нинтендо Размислувате да направите скок кон облакот? Вистината е дека тоа би било необичен потег за компанија која секогаш се обвинуваше дека е премногу традиционална и неподвижна.

Ако ги составиме парчињата од сложувалката Nintendo nx формирано од овие патенти, можно е да имаме груба идеја за тоа каде ќе одат снимките со новата работна површина на голем Н., или едноставно може да бидат идеи или регистрирани прототипи кои често никогаш не излегуваат од хартија. Willе мора да бидеме внимателни кон вестите дека Нинтендо дајте ни во наредните месеци, бидејќи се чини дека претстојната 2016 година ќе биде одлучувачка за нејзината иднина, во која ќе треба да се натпреварува на пазар каде што брендот PlayStation Уште еднаш е синоним за видео игри и борба за враќање на потрошувачката доверба по разочарувањето од Wii У.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.