Ова се барањата за Bioshock Infinite за компјутер

2K ги објави во јавноста техничките барања за кои е верзијата за компјутер Бишок Бесконечно со помош на писмо од Крис Клијн, На Технички директор на ирационални игри, каде што ги објаснува особеностите и спецификациите на играта на оваа платформа.

Пред петнаесет години, Ирационални игри започнаа да развиваат игри за компјутер и оттогаш искуството со игри со компјутери секогаш беше блиско и директно за нашите срца. Но, помина долго време откако го објавивме првиот BioShock и сега PC-гејмерите очекуваат многу повеќе од игрите, па затоа е разбирливо што се прашувате: дали Bioshock Infinite ќе се однесува правилно со нас? Прочитајте за да дознаете што имаме во продавницата за верзијата за компјутер и бидете судија.

Повеќе информации - Bioshock Infinite и неговите ограничени изданија

Контроли

Една од големите разлики помеѓу верзијата за компјутер и верзијата на конзолата е достапноста на глувчето и тастатурата. Го очекувате тоа, и ние сме среќни да потврдиме дека опциите што ги вградивме ќе ви овозможат да ги пренамените сите стандардни контроли, со примарни и алтернативни контроли истовремено достапни. Говорејќи за глувци, се погриживме да не ја менуваме чувствителноста на специфичните врвни глувци за игри со примена на вештачки омекнувач на глувчето, на овој начин можете да ја контролирате чувствителноста или забрзувањето на глувчето во менито за опции.

За што мрмориш? Дали повеќе сакате контролер на конзола? Не грижи се, предавнику, твојата тајна е безбедна кај нас. Постојат три различни распореди на контролори (стандардни Marksman и Retro), од кои секоја поддржува голем број опции за конфигурација. Можете да ја прилагодите асистенцијата на целта, чувствителноста, вибрациите, дури и да го свртите погледот. Дали сте левак играч? Одете напред и искористете ја вашата генетска супериорност бидејќи сите дизајни поддржуваат повеќе конфигурации: по дифолт (погледот е на десниот стап и движењата лево), Southpaw (обратен дел од стандардниот), Legacy (за фановите на GoldenEye) и наследство Southpaw. И, за оние кои навистина копнеат за чувство за старо училиште, или кои користат специјални контролери од медицински причини, десниот и левиот стап може да се заменат со Д-подлогата.

Корисничкиот интерфејс во играта може да се контролира преку која било од двете опции на контролорот; или со тастатура и глушец или со контролорот на конзолата, и може да се префрлате помеѓу двата контролери без да мора да ја паузирате играта.

 

Графика

Знам, знам. Зошто прво да зборуваме за контролите кога сите знаеме дека графичките опции се првото нешто што сакате да го видите? Бидејќи трпеливоста е доблест и чекањето вреди.

Во оваа прилика, ја прилагодивме играта во панорамски формат. Со нашата „хоризонтална плус“ монтажа со широк екран, ќе имате поширок поглед кон прекрасниот град Колумбија, колку што сте подалеку. И за вистински хобист, ние поддржуваме игри со повеќе монитори со AMD Eyefinity, NVIDIA Surround и Matrox TripleHead2Go. Исто така, ќе најдете независни контроли за конфигурирање на аспектот, резолуцијата и режимот на прикажување (цел екран, прозорец и целосен екран прозорец).

Имаме шест различни опции за графика, од „Многу ниско“ до „Ултра“, кои обезбедуваат широк спектар на квалитет во однос на опциите за изведба. Играчите кои сакаат дополнително да ги усогласат поставките, можат да се префрлат на прилагодено поставување, што ќе ви овозможи контрола врз филтрирањето на текстурата, нивото на детали, динамичните сенки, обработката на текстурата, светлината, околната оклузија, па дури и нивото на детали на објектите. Многу од овие опции се достапни само со DX11.

Така е, BioShock Infinite е игра DX11. Иако ви е потребен само хардвер компатибилен со DX10 за да играте игри, имањето графичка картичка DX11 ќе ви овозможи пристап до динамичен третман во сенка, длабочина на дифузија на терен, оклузија на околината со висока дефиниција и оптимизирано антиалазирање. Секоја од овие одлики е развиена во тесна соработка со AMD графички експерти за целосно искористување на современиот хардвер DX11.

Конечно и за да ја покажете целата таа славна моќ што сегашните компјутери треба да ги движат пиксели, ќе ја најдете играта со максимална резолуција без никаков модификатор. Можеби нема да уживате во инсталирањето на трите ДВД-а содржани во играта, но се надеваме дека ќе ви помогне да ги цените неверојатните детали со кои нашиот неверојатен тим уметници ја направија играта.

 

Играјте каде сакате и кога сакате

Значи, имате скапоцена опрема за игри дома, но што е со тоа што сте на пат да одите на работа, да правите пауза помеѓу часовите или да посетувате семејство? Знаеме дека ја цените можноста да ги носите вашите игри со вас бидејќи не секогаш имате моќен компјутер за да уживате во нив со полн капацитет. Затоа, работевме напорно за да вклучиме опции што ви овозможуваат да го зголемите и намалите графичкото ниво до кое можете да играте BioShock Infinite дури и на помалку моќни компјутери и да уживате во интегрирана графика.

Зборувајќи за преземање на играта со вас, дали спомнав дека играта ќе биде достапна на Steam и со поддршка од Steam Cloud? На овој начин ќе имате пристап до BioShock Infinite без разлика каде сте и ќе го зачувате вашиот напредок.

На ист начин, ако само што купивте 80-инчен телевизор и претпочитате да играте од софата, тоа можете да го направите благодарение на поддршката за режимот „Голема слика“ на Steam. Леле, со безжичен контролер и добро животно осигурување можете дури и да играте од топла када.

 

Барања

Дали BioShock Infinite ќе работи на вашиот компјутер? Се надеваме дека е така! Значи, без понатамошно разочарување, тука се барањата за BioShock Infinite за компјутер:

 

МИНИМАЛНИ БАРАА

 

·         Оперативен систем: Windows Vista Service Pack 2 32-битна.

·         Процесор: Intel Core 2 DUO 2.4 GHz / AMD Athlon X2 2.7 GHZ.

·         Меморија: 2 GB.

·         Бесплатен простор на тврдиот диск: 20 GB.

·         Графичка картичка: Интегрирана графика со DirectX10 компатибилен ATI Radeon 3870 / NVIDIA 8800 GT / Intel HD 3000.

·         Меморија за графичка картичка: 512 MB.

·         Звучна картичка: компатибилна со DirectX.

 

БАРАЕ ПРЕПОРАКИ

 

·         Оперативен систем: Windows 7 Service Pack 1 64-битен.

·         Процесор: quad-core процесор.

·         Меморија: 4 GB

·         Бесплатен простор на тврдиот диск: 30 GB.

·         Графичка картичка: Компатибилен DirectX11, ATI Radeon 6950 / NVIDIA GeForce GTX 560.

·         Меморија за графичка картичка: 1024 MB.

·         Звучна картичка: компатибилна со DirectX.

 

Заклучок

Ако имам поплака, тоа е затоа што секогаш ќе има уште некои функции што сакаме да ги додадеме. На пример, некои од најбараните карактеристики овие денови се вклучување на V-Sync во играта и прилагодување FOV. За жал, со оглед на нашето строго чекање, немајте ништо против. Ги додадовме и тие карактеристики!

 Ние сме многу возбудени за квалитетот на BioShock Infinite на компјутер и едвај чекаме да го искусите истиот ден, на 26 март. 

Со почит,

 Крис Клин, технички директор на ирационални игри


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.