Ова се главните вести за новиот Android 6.0 Marshmallow

Андроид 6.0 слез

Андроид 6.0 слез Тоа е новата верзија на оперативниот систем за мобилни телефони и таблети од Google што пред неколку дена и во рамките на Google I / O 2015 можевме да ја знаеме на официјален начин. Ако последната верзија, крстена како шекерче, беше огромна редизајн со доаѓањето на Material Design, во оваа нова верзија би можеле да кажеме дека приоритет има вградување на нови функции и опции, со само неколку мали измени во поглед на дизајнот. .

Денес и преку овој напис ќе направиме широк преглед на најважните вести што ќе ги најдеме на новиот Android 6.0. Секако, за жал, за момент нема да можеме да го тестираме и да го искористиме максимумот, освен ако немаме некој од уредите Nexus компатибилен со новата верзија на популарниот софтвер.

Дизајн

Иако новитетите во однос на дизајнот не се премногу како што рековме претходно, ќе најдеме неколку впечатливи. Прво ќе видиме а нова фиока за апликации што прво ќе покаже линија со најкористените апликации. Покрај тоа, неговото движење нема да биде лево или десно, туку горе или долу.

Во случај овие вести во полето за апликации да ви изгледаат малку, ќе најдеме, за погодност, апликации подредени по азбучен ред, лупа за да може брзо да бараме апликации и список со сите букви од азбуката за да ги пронајдете апликации кои започнуваат со секоја буква на брз начин.

Некои помалку важни промени се редизајн на списокот со додатоци кои сега се појавуваат групирани според апликација или можност за пристап до говорни команди од заклучениот екран.

Андроид исплата

Google

Несомнено една од најголемите новини што оваа нова верзија на Андроид ја носи со себе е слетувањето на Андроид исплата на нашиот уред. Оваа услуга за плаќање на Google ќе работи точно како другите што се веќе достапни на пазарот, искористувајќи ја технологијата NFC и нудејќи им на корисниците интересна опција при вршење на сите видови плаќања.

Иако Android Pay доаѓа од раката на Android 6.0 ова Тој ќе биде компатибилен со другите верзии на софтверот, конкретно и како што објави Google со верзии повисоки од Android KitKat. Секако, за жал сигурно ќе мора да почекаме некое време да пристигнат земјите надвор од Соединетите држави.

Токму во таа земја веќе знаеме дека секој корисник може да складира картички Visa, MasterCard, American Express и Discover, додека AT&T, T-Mobile и Verizon ќе бидат учеснички мобилни оператори, чекајќи уште некои да одлучат да влезат во вода.

„Сега на допрете“, новата функција на Google Now

Google Now е гласовен асистент на Google, кој е достапен ширум светот на Андроид и од кој секој корисник може да побара одредени информации. Покрај тоа, ако правилно го конфигурираме, може автоматски да ни покаже интересни информации.

Гигантот за пребарување сака неговиот гласовен асистент да биде повеќе од обичен асистент и за ова одлучи да го направи уште попаметен. Благодарение на новата функција наречена „Сега на допрете“ ова ќе биде можност да пребарувате информации поврзани со она што го читате на пример на веб-страница или за што се зборува во разговор.

Меѓу новите опции во кои можеме да уживаме е да најдеме информации за скоро што било на поедноставен начин. Ако на пример читаме е-пошта, можеме да добиеме повеќе информации за ресторан што е споменат само со притискање и држење на копчето Start. Google Now брзо ќе ни покаже информативни картички поврзани со тој ресторан.

Google сега

Покрај тоа, и да ги заокружиме опциите што ги нуди оваа нова функција на Google Now, можеме да ја искористиме во рамките на апликациите како што е Spotify и да ни кажете како се вика пејачот на одредена песна или на кој албум му припаѓа.

Подобрена автономија, USB-C и Дозирање

Многу од поплаките што корисниците ги имаат во врска со нивните мобилни уреди се поврзани со батеријата и што ги знаат од Google. Андроид 6.0 ќе се појави на пазарот со големи опции за продолжување на траењето на батеријата меѓу кои се издвојува режимот Дозирање, што преку разни сензори за движење ќе им овозможи на паметниот телефон или таблетот да детектираат дали уредот се користи или не. Доколку не се користи, ќе деактивира одредени процеси и исто така ќе затвори некои апликации што не треба да се чуваат отворени во тоа време.

Друга новина што можеме да ја видиме ќе биде компатибилноста на USB-C или USB тип C што ќе ни овозможи да го поврземе USB кабелот за полнење во која било позиција. Обвиненијата исто така ќе бидат до четири пати побрзи отколку што се сега.

Повеќе безбедност и поголема контрола во апликациите

Со сигурност би можеле да кажеме дека Андроид е веќе многу безбеден оперативен систем, но Гугл сака да оди чекор понапред и со оваа нова верзија сакаат Андроид 6.0 да биде уште побезбеден и исто така, дозволете ни да имаме поголема контрола врз апликациите што ги инсталираме во безбедносните аспекти.

За сето ова, кога ќе инсталираме апликација во новата верзија на Android, нема да ја видиме типичната порака за дозвола, која сите ја прифаќаме без да обрнуваме премногу внимание, но овие дозволи ќе бидат побарани од корисниците секогаш кога ќе бидат потребни.

Ова ќе ни овозможи, на пример, да го отстраниме пристапот до локацијата на некои апликации за кои сметаме дека не треба да ги имаат.

Читателите на отпечатоци се веќе поддржани природно

Андроид 6.0

Некои мобилни уреди од Samsung, HTC или Huawei веќе имаат интегрирани читачи на отпечатоци од прсти кои можат да се користат за различни намени, сепак од сега и со доаѓањето на новиот Android 6.0, овие читачи ќе бидат природно компатибилни со софтверот, што несомнено ќе биде голема предност за сите производители.

Меѓу другото, оваа новина ќе ни овозможи да одиме на многу повеќе терминали со читачи на отпечатоци и исто така дека тие се користат, на пример, за да се обезбеди поголема безбедност, ако е можно, на паметните телефони и таблетите.

Ако веќе сте инсталирале и тестирале Android 6.0 Marshmallow, совршено ќе сфатите дека тоа не е голема промена на визуелно ниво, особено како што тоа го стори Android 5.0 Lollipop. Кога го инсталирав на мојот уред Nexus, малку се разочарав затоа што очекував повеќе промени на естетско и дизајнерско ниво отколку што всушност ќе најде подоцна.

Откако ќе заврши тоа мало разочарување, се сфаќа дека оваа верзија на Андроид нуди огромна количина нови и интересни функции и опции. Покрај тоа, извлеков заклучок дека се соочуваме со зрел Android 5.0 и подготвени да бидеме еден од најдобрите Android што ги видовме, иако тие одлучија да го сменат името во Android 6.0 Marshmallow.

Што мислите за главните вести што можеме да ги видиме во новиот Android 6.0 и кои ги разгледавме во оваа статија?. Може да ни дадете свое мислење во просторот резервиран за коментари на овој напис или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   бела осорио тапија dijo

    Работи за samsung galaxy 4