Ова се главните новини што ќе дојдат од раката на Android P

Андроид П

Како што е вообичаено во овој момент, момците од Google официјално презентираа која ќе биде следната верзија на Android, Android P, верзија е веќе достапна само во прва развојна верзија за сите уреди во опсегот на Google Pixel, како Google Pixel, Pixel XL, Pixel 2 и Pixel 2 XL.

Засега, момците од Google ни ги презентираа главните новини што ќе дојдат од раката на Android P до сите терминали што се ажурираат на оваа верзија, ажурирање за кое се надеваме дека нема да го одземе истото време кога во моментов е Android Oreo преземање за да пристигне. Ако сакате да знаете што е тоа главни новини на Android PЕве кратко резиме.

Позиционирање во затворен простор

Android P нуди поддршка за WiFi RTT, така што апликациите можат да не позиционираат во затворен простор, со цел да ни покажат попрецизни информации за тоа каде се наоѓаат продавниците или центрите на интерес со многу помала маргина на грешка од она што во моментов ни нуди.

Часовникот се превртува лево од екранот

Андроид П

Android P промени временската позиција, од десно кон лево. И бидејќи новиот оперативен систем е оптимизиран да биде компатибилен со мобилни уреди со изрез, повеќе од веројатно е дека во горниот дел од центарот, нема да бидат прикажани никакви информации. Известувањата почнуваат да се прикажуваат веднаш по времето, каде што ќе се појават до 4 различни икони. Ако имаме повеќе известувања што чекаат да ги прочитаат, ќе се прикаже точка која кога ќе кликнете на неа ќе ги прикаже сите известувања што чекаат.

Мени со повеќе шарени поставки

Google повторно го преуреди екранот за поставки на Android. Оваа нова верзија на Android малку ни ги нуди опциите за поставки повеќе шарени со нови заоблени икони. Општата поставеност речиси не се промени, исчезнувајќи ги иконите во класичната сива скала што беа во претходните верзии на Android. Инспириран од Самсунг.

Редизајн на брзи поставки

Областа за брзи поставки до која можеме да пристапиме со лизгање на прстот надолу од горниот дел на екранот, има мали промени, со заоблени агли и икони за конфигурација промена на бојата кога е активирана или станете сива кога не е активирана.

Богати известувања

Андроид П

Ако известувањата на Андроид се добри само по себе, Google сакаше да ги подобри, не само што ни ги покажа најновите пораки од разговорите што сè уште не сме ги прочитале, туку исто така ни нуди паметни одговори за да можеме да одговориме директно без да треба да кликнеме на известувањето и да ја отвориме апликацијата. Овие збогатени известувања ни нудат и целосни слики, во случај некој да ни испрати.

Приклучокот за апликација е повторно приклучок

Пристаништето во Android P каде што се прикажани апликациите што корисникот најмногу ги користи и лентата за пребарување, ни нуди заматена позадина што ќе ни помогне да се издвоиме од останатата содржина што се прикажува на екранот. Исто така, има икона за микрофон десно од лентата за пребарување за многу побрз пристап до говорни пребарувања со еден допир преку „Помошникот на Google“.

Копчето за напојување сега ни овозможува да фотографираме слики од екранот

Иако е вистина дека некои терминали преку нивниот слој за прилагодување ни овозможија да фотографираме слики од екранот, Android P ни нуди можност да фотографирајте слики од екранот преку копчето за почеток на уредот, така што нема да мора да притискаме две копчиња заедно за да можеме да ги снимаме фаќањата, како што се случува во повеќето уреди. Но, покрај тоа, тој исто така вклучува уредник на слики од екранот, уредник до кој можеме да пристапиме веднаш штом ќе заврши снимањето преку известувањето што уредот ќе ни го покаже.

Лентата за јачина на звук се движи надесно и е вертикална

Андроид П

Се чини дека на Google му се допадна репозиционирајте некои од копчињата Android Oreo, бидејќи контролата на јачината на звукот е друга од оние што видоа како се поместува нејзината локација, овој пат надесно од екранот, исто така менувајќи ја својата ориентација, сега е вертикална.

Сите контроли за јачина на звук нудат копче на дното за брзо замолчување на звукот што одговара на секој дел. Покрај тоа, ние исто така ќе можеме брзо го исклучите звукот на повиците преку одредено копче за ова лоцирано под новите контроли за управување со јачината на звукот.

Користениот фонт се појавува на повеќе места

Андроид П

Не знаеме дали оваа промена е намерна или Google сака да започне со имплементација на фонтот што компанијата го користи низ целиот систем. Овој фонт, наречен Product Sans, се чини дека е присутен низ целиот систем, или барем тоа се чини дека го подразбира тоа тој е достапен во повеќето системски известувања.

Посигурна шема за отклучување

За сите оние кои продолжуваат да ја користат моделот за отклучување за пристап до нивниот уред кога отпечатокот не работи, Android P ни нуди значително подобрување во работењето на моделот за отклучување, бидејќи како што ја правиме линијата што ја формира моделот за отклучување, ова згаснува, идеално за кога го правиме тоа јавно, бидејќи секогаш може да има некој што ја гледа и чува песната.

Зумирајте при движење низ текстот

преку GIPHY

Кога се движиме низ текстот што сакаме да го уредиме, неговата големина Зголемено е како да сме ставиле лупа на неа, на ист начин што во моментов можеме да го најдеме и во iOS и во слојот за прилагодување на паметните телефони на Samsung.

Нови системски анимации

Анимациите со Android P се пофлуидни и даваат чувство на длабочина и многу попријатно визуелно искуство отколку во претходните верзии на Android. Да видиме дали конечната верзија ги задржува.

Режимот за заштеда на енергија е прилагодлив

Потрошувачка на батеријата Андроид П.

Секогаш наоѓавме едно од барањата на корисниците на Android во системот за заштеда на енергија, систем за заштеда на енергија што ни нуди различни планови кои не можеме да ги прилагодиме на нашите потреби. Сепак, со Android P, Google ни нуди можност за да можеме да управуваме или да закажуваме кога сакаме уредот да ја намали потрошувачката, идеален за кога не сме многу јасни кога ќе имаме полнач при рака.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.