Ова се етички принципи што Гугл ќе ги користи за развој на своите системи за вештачка интелигенција

Google

Само пред неколку дена излезе вест што навистина не остави компанија како Гугл на многу добро место, разговаравме конкретно за тоа колку од нејзините вработени протестираа до тој степен што неколкумина ги напуштија своите работни места затоа што дознаа дека северноамериканската компанија работи заедно со Пентагон во развојот на вештачка интелигенција наменета за војската.

Поточно зборуваме за познатото како Проект Мавен, исто што привлече огромно влијание во последните денови што не му направи ништо добро на престижот на компанијата. Поради ова, не е изненадувачки што главните лидери и на овој оддел и на компанијата одлучија, пред сè да не го продолжува договорот што ги врзува за Министерството за одбрана на Соединетите држави додека, за да ја уверат целата заедница и особено нејзините работници, тие објавија низа етички стандарди што ќе се следат отсега натаму во сите случувања поврзани со оваа област.


Гугл ќе продолжи да бара и воени и договори за влада

Сега, како добра приватна компанија, која преживува во многу наврати од сочните договори што се потпишуваат со јавни субјекти, Гугл јасно кажува, и покрај објавувањето на овие етички принципи за развој на системи засновани на вештачка интелигенција, дека ќе продолжи да бара и воени и владини договори Бидејќи тие се сектори кои, денес, инвестираат милијарди долари во облачни услуги и, ниту Гугл, ниту која било друга слична компанија, не сака да остане надвор од овој бизнис.

Овие зборови буквално произлегуваат од извештајот што е објавен во веб-страница на Google каде, буквално можеме да прочитаме нешто како:

Ние сакаме да разјасниме дека, иако не развиваме АИ за употреба во оружје, ќе продолжиме да работиме со владите и војската во многу други области. Овие вклучуваат компјутерска безбедност, обука, воени регрутирање, здравствена заштита на ветерани и пребарување и спасување

вештачка интелигенција

Ова се 7-те етички стандарди што Гугл ги наметна само за развој на системи за вештачка интелигенција

Ова се седумте етички стандарди што Гугл уверува дека ќе се усогласи При развој на нова платформа за вештачка интелигенција:

1. Бидете социјално корисни

Бидејќи обемот на нови технологии се повеќе влијае на општеството, напредокот во вештачката интелигенција ќе се обиде да биде трансформативен во широк спектар на области, вклучувајќи ги медицинските, безбедносните, енергетските, транспортните, производствените и секторските забави. При развој на вештачка интелигенција ќе земеме предвид широк спектар на социјални и економски фактори при развој на нашата платформа кога веруваме дека вкупните веројатни придобивки значително ги надминуваат предвидливите ризици и недостатоци.

2. Избегнувајте создавање или зајакнување на нефер пристрасност

Е се обидеме да избегнеме нефер влијанија што може да ги предизвика системот на вештачка интелигенција врз луѓето, особено оние поврзани со чувствителни карактеристики како што се раса, етничка припадност, пол, националност, приход, сексуална ориентација, способност и политички или верски убедувања.

3. Изграден и тестиран за безбедност

Ние ќе ги дизајнираме нашите системи за вештачка интелигенција да бидат доволно претпазливи и ќе се обидеме да ги развиеме во согласност со најдобрите практики во истражувањето за безбедност на вештачката интелигенција. Кога е соодветно, ние ќе ги тестираме технологиите за ВИ во ограничени средини и ќе ги следиме нивните перформанси по распоредувањето.

4. Бидете одговорни пред луѓето

Willе дизајнираме системи за вештачка интелигенција кои обезбедуваат соодветни можности за коментари, релевантни објаснувања и ангажирање. Нашите технологии за вештачка интелигенција ќе бидат предмет на соодветна човечка насока и контрола.

5. Вклучете ги принципите за дизајн на приватност

Willе обезбедиме можност за известување и согласност, ќе охрабриме безбедни архитектури за приватност и ќе обезбедиме соодветна транспарентност и контрола врз употребата на податоците.

6. Одржувајте високи стандарди на научна совршеност

Алатките за вештачка интелигенција имаат потенцијал да отклучат нови области на научно испитување и знаење во критични области како што се биологија, хемија, медицина и наука за животната средина. Ние се стремиме кон високи стандарди на научна совршеност додека работиме на унапредување на развојот на вештачката интелигенција.

Willе работиме со различни засегнати страни за да промовираме внимателно лидерство во оваа област, потпирајќи се на научно ригорозни и мултидисциплинарни пристапи. И ние одговорно ќе споделиме знаење за вештачка интелигенција со објавување на едукативни материјали, најдобри практики и истражување што ќе им овозможи на повеќе луѓе да развиваат корисни апликации за вештачка интелигенција.

7. Бидете достапни за употреба што е во согласност со овие принципи

Workе работиме за да ги ограничиме потенцијалните штетни или навредливи апликации. Како што развиваме и применуваме технологии за вештачка интелигенција, ќе ги процениме веројатните употреби во светло на следниве фактори:

 • Примарна цел и употреба - примарна цел и веројатно користење на технологија и апликација, вклучувајќи ја блиската или прилагодлива врска со штетната употреба на растворот
 • Природа и уникатност: ако правиме достапна технологија која е единствена или поопшто достапна
 • Ескала : дали употребата на оваа технологија ќе има значително влијание
 • Природа на вклученост на Google - Без разлика дали обезбедуваме алатки за општа намена, интегрираме алатки за клиенти или развиваме сопствени решенија

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кристина ЛаФи dijo

  Здраво Johnон!

  Добијте топол поздрав!

  Би сакал да разговарам со вас за заеднички предлог за работа преку нашето дигитално списание.

  Го ценам вашиот kindубезен одговор.