Ова се нашите први впечатоци по тестирањето на новиот LG G4

LG

Вчера LG официјално им го претстави на шпанските медиуми нов LG G4 И ние, благодарение на theубезноста на јужнокорејската компанија, имавме можност да присуствуваме на настанот, од прва рака да ги знаеме нејзините новости и исто така да ги допреме и пробаат, ако за кратко време, што не ни дозволи да цртаме премногу многу заклучоци премногу за да се земат предвид.

И покрај фактот дека со денови знаевме скоро сè за овој нов терминал, запомнете дека тој беше претставен ширум светот пред неколку дена, немавме можност да го видиме и пробаме. Пред сè, ќе направиме брз преглед на неговите главни карактеристики и спецификации.

Карактеристики и спецификации

 • Мерења: 149.1 x 75.3 x 8.9 милиметри
 • Тежина: 155 грама
 • Екран: 5,5 инчен QHD панел. Резолуција од 2.560 x 1.440 пиксели, густина од 534 пиксели на инч. 1500: 1
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 808 шест-јадрен кортекс A57 + A53 1,8GHz
 • Камера: 16 мегапикселна задна страна со f / 1.8 бленда и ласерски автофокус. Стабилизатор на слика OIS 2.0. Видео во UHD. Двоен блиц. Предна мегапикселна 8 и бленда f / 2.0.
 • RAM меморија: 3 GB LPDDR3
 • Внатрешна меморија: 32 GB. Може да се прошири со microSD
 • Батерија: 3.000 mAh што можеме да ја извлечеме
 • Мрежа: 4G / LTE / HSPA + 21 Mbps (3G)
 • Поврзување: Bluetooth 4.1 LE, WiFi 802.11 a / b / g / n / ac (2.4 / 5GHz), NFC, GPS. 4K Слимпорт
 • Софтвер: Андроид шекерче 5.1.1.
 • Други: nanoSIM

Овој LG G4 би можеле да кажеме дека кружи околу 3 основни столба според одговорните за LG, и тоа исто така ни се чини повеќе од јасно.

LG

Ексклузивен дизајн

Почнувајќи по ред Првото нешто што го привлекува нашето внимание веднаш штом го земеме терминалот во наши раце е неговиот дизајн и неговите внимателни завршувања. Доколку LG G3 веќе не изненади со својот дизајн, овој нов G4 е дополнително подобрен и, покрај тоа, се размислуваше за вкусовите на секој корисник со создавање на неколку различни задни капаци во разни материјали и бои. Исто така, во случај ова да ви изгледа малку, LG исто така објави дека ќе има неколку случаи на пазарот за да може да добие терминал целосно по наш вкус.

Еден од аспектите во кои најголем акцент беше ставен вчера за време на презентацијата беше на отстранлива батерија од терминалот. Големиот опсег на терминали се повеќе се полни со едноделни мобилни телефони, кои не дозволуваат отстранување на батеријата. LG сака да им понуди на корисниците можност да ја променат во секое време и тоа е несомнено важна вест бидејќи нема да мора да потрошиме повеќе од 20 евра за да купиме батерија што самите можеме да ја смениме.

LG

Одлично искуство во гледање

Екранот е уште една од силните страни на овој LG G4, и јас можам да го потврдам тоа, затоа што чувството при прегледување на која било содржина е едноставно сензационално. Екранот на овој LG G4 е блед IPS Quantum 5.5-инчен Quad HD. Новата технологија што ја вгради јужнокорејската компанија ни овозможува да гледаме посветли и поприродни бои на екранот.

Мојот перверзен ум сакаше да го провери последниот и ставањето на кој било паметен телефон покрај овој G4 покажува доста разлика, иако ќе треба да го провериме подетално кога ќе го имаме уредот за да го тестираме.

LG

Најдобра камера

Конечно LG сакаше многу да инсистира дека ја има она што е можеби најдобрата камера на пазарот вклучена во терминал. Се разбира, оваа изјава, за момент не можеме да ја купиме како што обично велат, а тоа е дека иако малку се измешавме со камерата и можеме да ви кажеме дека изгледаше многу добро, користењето на неколку минути не го прави тоа доволно е да се потврди дека имаме работа со најдобра камера на пазарот.

Меѓу работите што најмногу го привлекоа моето внимание е отворот е поставен на F1.8, што е далеку над кој било друг мобилен уред на пазарот. Покрај тоа, вклучувањето на професионален режим е вистински благослов што многу корисници го бараат веќе подолго време и што ќе му овозможи на секој корисник да добие многу повеќе од камерата.

Конечно, можам да ви кажам за камерата што го привлече моето внимание на фотографиите што ги добива овој LG G4 во услови на слаба осветленост и иако овие фотографии не ги направивме ние, туку ги обезбедивме од LG, тие беа премногу „убави“ за да бидат лажни. Да претпоставиме дека штом овој терминал падне во наши раце, ќе го тестираме вашиот фотоапарат ноќе, преку ден, па дури и да спиеме доколку е потребно.

Цена и достапност

Цената и достапноста на овој LG G4 беше гласина која кружеше со денови на мрежата на мрежи, но вчера стана официјална. Овој нов член на избраниот клуб од високиот опсег, Е биде достапен на 1 јуни со цена од 649 евра во најосновната верзија. Доколку сакаме да му дадеме поинаков шмек со кожниот заден капак, цената ќе се искачи до 699 евра.

LG

Според мое мислење…

Морам да признаам дека за разлика од другите прилики, отидов на презентацијата на мобилниот телефон кога видов стотици слики и ги знаев сите детали на терминалот што беше претставен, па не очекував дека овој LG G4 премногу ќе ме изненади. Сепак, штом го имав во рака, бев многу изненаден. И, би можел да кажам што зборуваше мајка ми дека е „добро, убаво или скапоцено и ефтино“.

Убаво, затоа што мислам дека на ниво на дизајн LG направи чекор напред и постигна многу внимателен уред, кој секој може да го прилагоди според својот вкус и кој брзо го привлекува вниманието на секој корисник. Нема сомнение дека е добар во поглед на неговите карактеристики и спецификации и е исто така ефтин, се разбира, ако го споредиме со други терминали од висока класа.

Исто така е важно да се запамети дека LG обично нуди големи попусти на своите паметни телефони како што одминува времето и Убеден сум дека тие 649-699 евра наскоро ќе бидат многу помалку и тогаш тоа ќе биде паметен телефон што сите треба да го имамеИако веќе е познато дека на пазарот за мобилни телефони денес вие сте крал и утре може да бидете последни на ред.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.