Ова се некои од алтернативните подобрувања на Google Pixel XL

Google Pixel

Поминаа неколку дена откако Google официјално го претстави новиот Google Pixel, два терминали произведени од гигантот за пребарување од самиот почеток, кои предизвикаа големи очекувања, иако повеќето од нас беа многу разочарани, меѓу другото и заради нештата што ни недостасуваат на двата мобилни уреди.

Во оваа статија ќе ви покажеме некои од најдобри алтернативи за Google Pixel XL, најголемиот и најмоќниот од новите терминали, во случај иако ви се допадна новиот предводник на Google, претпочитате други опции при купувањето.

Секако дека нема да го заборавиме Google Pixel, најмладиот од семејството и во наредните денови, како што ќе направиме денес, ќе ви понудиме неколку алтернативи.

Google Pixel

Пред да започнеме за да ги видиме алтернативите на Google Pixel XL, ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на овој паметен телефон кој веќе се продава со голем успех, иако не преку премногу физички продавници или преку, на пример, Амазон;

 • Димензии: 154.7 x 75.7 x 8.6 mm
 • Тежина: 168 грама
 • Екран: 5.5-инчен QHD со висока дефиниција AMOLED со резолуција од 2.560 x 1.440 пиксели (534 ppi)
 • Процесор: Snapdragon 821
 • RAM меморија: 4 GB
 • Внатрешно складирање: 32, 64 или 128 GB без можност за проширување со користење на microSD картички
 • Предна камера: 8 мегапиксели
 • Задна камера: 12.3 мегапиксели
 • Поврзување: HSPA, LTE, NFC, Bluetooth 4.2
 • Батерија: 3.450 mAh
 • Оперативен систем: Android Nougat 7.1

Сега одиме со алтернативите на уредот на гигантот за пребарување, што можете да го купите преку Амазон со најдобра цена само со кликнување на името на терминалот.

Samsung Galaxy S7 раб

Samsung Galaxy S7 раб

Без сомнение, една од одличните алтернативи на Google Pixel XL е успешен Samsung Galaxy S7 edge, кој има екран со иста големина, иако во овој случај е закривен од неговите страни. Исто така, ни нуди огромна моќ и неколку работи што ни недостасуваат во терминалот на Google. Ниту нејзината цена нема да биде проблем бидејќи можеме да добиеме дури и нешто поевтино од Pixel со оглед на континуираните намалувања што се случуваат во цената на терминалот на јужнокорејската компанија.

Следно ќе направиме брз преглед на главните карактеристики на Samsung Galaxy S7 edge;

 • Димензии: 150.9 x 72.6 x 7.7 mm
 • Тежина: 157 грама
 • Екран: 5.5-инчен AMOLED со резолуција од 2560 x 1440 пиксели (534 ppi)
 • Процесор: Samsung Exynos 8890 8-јадрен
 • RAM меморија: 4 GB
 • Внатрешно складирање: 32 или 64 GB со можност за проширување со користење на microSD картички
 • Предна камера: 5 мегапиксели
 • Задна камера: 12 мегапиксели
 • Поврзување: HSPA, LTE, NFC, Bluetooth 4.2
 • Батерија: 3.600 mAh
 • Оперативен систем: Android Marshmallow 6.0 со слој за персонализација на TouchWiz

Со оглед на овие спецификации, нема сомнеж дека Galaxy S7 edge е еден од најдобрите терминали на пазарот и затоа е одлична алтернатива на Google Pixel XL. Секако, не одземајте премногу време за да го стекнете предводникот на Samsung бидејќи новиот Galaxy S8 наскоро ќе биде официјално објавен.

Huawei P9 Plus

Huawei

Веќе некое време е достапен на пазарот, но Huawei P9 Plus стана еден од најинтересните мобилни уреди со 5.5-инчен екран што можеме да го најдеме. Неговиот внимателен дизајн, неговата извонредна камера или огромната моќност што ја обезбедува на сите нејзини терминали на Huawei се едни од најубедливите причини да размислите за стекнување на овој терминал.

Можеби единствениот негативен аспект во споредба со Google Pixel е софтверот што го вградува и е дека и покрај тоа што има инсталирано Android 6.0 внатре, тој го вклучува понекогаш непријатниот слој на прилагодување на Huawei во споредба со акциониот Android кој го наоѓаме во Pixel XL.

Тука ви го покажуваме главните карактеристики на овој Huawei P9 Plus;

 • Димензии: 152.3 x 75.3 x 6.98 mm
 • Тежина: 162 грама
 • Екран: 5.5-инчен Super AMOLED со резолуција од 1.920 x 1.080 пиксели (401 ppi)
 • Процесор: HiSilicon Kirin 955
 • RAM меморија: 4 GB
 • Внатрешно складирање: 64 GB со можност за проширување со користење на microSD картички
 • Предна камера: 8 мегапиксели
 • Задна камера: 12 мегапиксели
 • Поврзување: HSPA, LTE, NFC, Bluetooth 4.2
 • Батерија: 3.400 mAh
 • Оперативен систем: Android 6.0 Marshmallow со слој за прилагодување EMUI 4.1

Nexus 6P

Google

Ако новиот Google Pixel XL секогаш можете да се потпрете на опција од минатото, како на пр Nexus 6P, најновиот уред на Nexus и претходникот на новите терминали на Google заедно со Nexus 5X. Овој Nexus, произведен од Huawei, беше еден од најпласираните и истовремено критикуван за неговата висока цена.

Ако го ставиме лице в лице со Pixel XL, сигурно ќе најдеме многу сличности и скоро сме убедени дека може да победи без премногу проблем. За да го знаете малку потемелно, подолу можете да го видите карактеристики на овој паметен телефон;

 • Димензии: 159.3 x 77.8 x 7.3 mm
 • Тежина: 178 грама
 • Екран: 5.7-инчен AMOLED со резолуција од 2560 x 1440 пиксели (515 ppi)
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 810 8-јадрен
 • RAM меморија: 3 GB
 • Внатрешно складирање: 32, 64 или 128 GB без можност за проширување на меморијата со користење на microSD картички
 • Предна камера: 8 мегапиксели
 • Задна камера: 12,3 мегапиксели
 • Поврзување: HSPA, LTE, NFC, Bluetooth 4.0
 • Батерија: 3.450 mAh
 • Оперативен систем: Android Marshmallow 6-ти без никаков слој за прилагодување

Еден плус 3

OnePlus 3

Дојдете од Кина го среќаваме OnePlus 3, кој има можност да може да се пофали дека е прв терминал со 6 GB RAM меморија, кои за жал му дадоа повеќе проблеми отколку придобивки. Неговата цена е една од неговите големи предности во споредба со Google Pixel XL и воопшто во споредба со повеќето таканаречени врвни мобилни уреди на пазарот.

Неговата изведба не заврши со убедувањето на повеќето корисници, но сепак претставува некои повеќе од интересни карактеристики и спецификации;

 • Димензии: 152.7 x 74.7 x 7.35 mm
 • Тежина: 158 грама
 • Екран: 5.5-инчен AMOLED и резолуција од 1920 x 1080 пиксели (401 ppi)
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 820
 • RAM меморија: 6 GB
 • Внатрешно складирање: 64 GB без можност за проширување на меморијата преку microSD картичка
 • Предна камера: 8 мегапиксели
 • Задна камера: 16 мегапиксели
 • Поврзување: HSPA, LTE, NFC, Dual-SIM, Bluetooth 4.2
 • Батерија: 3.000 mAh
 • Оперативен систем: Android Marshmallow 6.0.1 со оперативен систем за кислород

Можеби е паметниот телефон кој најмалку нè убедува од сите што ги наоѓаме на оваа листа, но со цената на овој OnePlus 3 и некои од неговите карактеристики, не може да изостане во оваа листа на алтернативи на Google Pixel XL.

Huawei Мате 8

Huawei

Ако треба да бараме алтернатива за мобилен уред со голем екран, никогаш не можеме да го заборавиме семејството Mate на Huawei. Во моментов на пазарот на Мате 8, чекајќи официјално да биде претставен Huawei Mate 9 во наредните денови.

Овој фаблет со апсолутно спектакуларен метален дизајн ни нуди извонредна моќност и перформанси, исто така со батерија што ќе ни понуди опсег од неколку дена. Остатокот од карактеристики и спецификации ви ги покажуваме подолу;

 • Димензии: 157.1 x 80.6 x 7.9 mm
 • Тежина: 185 грама
 • Екран: 6-инчен LCD со резолуција од 1920 x 1080 пиксели (367 ppi)
 • Процесор: HiSilicon Kirin 950
 • RAM меморија: 3 или 4 GB
 • Внатрешно складирање: 32, 64 или 128 GB со можност за проширување со користење на microSD картички
 • Предна камера: 8 мегапиксели
 • Задна камера: 16 мегапиксели
 • Поврзување: HSPA, LTE, NFC, Dual-SIM, Bluetooth 4.1
 • Батерија: 4.000 mAh
 • Оперативен систем: Android Marshmallow 6.0 со слој за персонализација на EMUI

Секако, не можеме да не ви кажеме дека можеби не е најдобро време да се набави овој мобилен уред, со тоа што навреме ќе се претстави презентацијата на Huawei Mate 9. Ова несомнено ќе ни донесе нов уред, кој може да се подобри во сите сетила за Pixel XL, со исто така поконкурентна цена, и секако тоа ќе значи дека цената на Mate 8 е значително намалена.

iPhone 7 Плус

Јаболко

Колку што Google Pixel XL е мобилен уред со оперативен систем Андроид, не можеме да го заборавиме iPhone 7 Plus како вистинска алтернатива на терминалот на Google. И факт е дека обновувањето на уредот „Епл“ предизвика лудило, благодарение на неговиот иновативен дизајн и двојната камера што ни нуди можност за правење прекрасни фотографии.

Нејзината најлоша карактеристика може да биде цената, која расте дури и над онаа на Pixel XL. Остатокот од карактеристики и спецификации Ние ги покажуваме веднаш подолу;

 • Димензии: 158.2 x 77.9 x 7.3 mm
 • Тежина: 188 грама
 • Екран: Retina HD со резолуција од 1.920 x 1.080 пиксели (401 ppi)
 • Процесор: A10 Fusion со 64-битна архитектура
 • RAM меморија: 3 GB
 • Внатрешно складирање: 32, 128 или 256 GB без можност за проширување преку картички microSD
 • Предна камера: 7 мегапиксели
 • Задна камера: 12 мегапикселна двојна камера
 • Поврзување: HSPA, LTE, NFC, Bluetooth 4.1
 • Оперативен систем: iOS 10

Запомнете најневиден дека терминалите на Apple имаат iOS како оперативен систем, што е јасно многу различно од Андроид што можеме да го најдеме на Google Pixel.

На кои други алтернативи можете да помислите за сите оние кои не сакаат да ги потрошат парите на Google Pixel XL?. Кажете ни ги вашите алтернативи во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку една од социјалните мрежи во кои сме присутни и каде би сакале да разговараме за ова прашање и за многу други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   обединета dijo

  Xiaomi Mi5S?