Ова се некои причини зошто не треба да инсталирате RAM и оптимизатори на батерии на вашиот Android

360 безбедност

Секој пат кога пристапувам до Google Play или што е исто со официјалната продавница за апликации на Google и ги разгледувам апликациите што најмногу ги преземаат корисниците, наоѓам огромен број на бескорисни апликации кои продолжуваат да триумфираат, без да имам премногу објаснување Сигурно. Некои од нив се RAM и оптимизатори на батеријата, вклучително и Doctor Battery, Clean Master или 360 Security, дека дојде време да знаете дека тие се апсолутно бескорисни.

Во прилог на објаснување зошто овие типови на апликации се бескорисни, бидејќи тоа е нешто што мора да се објасни, ќе ви кажеме некои од најважните причини зошто треба да престанете да ги инсталирате овие апликации на вашиот уред со оперативен систем Андроид, каде што тие имаат поголемо присуство.

Овој тип на софтвер, кој е достапен не само за мобилни уреди, туку и за компјутери, на пример, се промовира осигурувајќи дека тие се способни да ја намалат потрошувачката на RAM меморија и да ја заштедат батеријата на нашиот уред. За жал, она што го прават овие апликации не е намалување на потрошувачката на RAM меморија, ниту заштеда на батерија, туку токму спротивното.

Како работи RAM меморијата на уредите со Android

Со цел да објасниме зошто не треба да ги инсталираме овие апликации за кои зборуваме денес, од суштинско значење е да се знае како работи RAM меморијата во Андроид. Овој тип на меморија, позната и како меморија за случаен пристап, е брзо складирање што исчезнува веднаш штом го исклучиме уредот. На пример, се користи за зачувување на датотеки што се користат често и затоа треба да се вчитуваат во многу прилики, што го прави вчитувањето многу побрзо.

Различни паметни телефони

Во оваа меморија многу од најчесто користените процеси се чуваат отворени и подготвени за употреба а исто така и некои од апликациите што ги користиме најмногу. Андроид е дизајниран од Google за да зафаќа што е можно повеќе RAM меморија, предизвикувајќи многу процеси да работат во позадина. Стандардно, самиот оперативен систем е одговорен за затворање на процесите со мал приоритет во случај на потреба од поголема меморија на RAM меморија за да се отвори нова апликација или процес.

Во зависност од верзијата на Android што ја инсталиравме на нашиот уред, управувањето со оваа меморија ќе биде повеќе или помалку ефикасно.

И покрај тоа што може да изгледа, не е потребно да инсталирате оптимизатор

После прочитаното, чудно е да повторите уште еднаш дека не е воопшто потребно или препорачливо да инсталирате оптимизатор за RAM меморија, познат и како Убиец на задачи. Овие апликации работат принудувајќи ги процесите во позадина да се затворат за да ја ослободат RAM меморијата.

Проблемот е во тоа што она што го затвораат овие апликации, Андроид по дифолт повторно го отвора, со што работата што ја изврши Task Killer е бескорисна и губење на нашето време исто така. Покрај тоа, ова е штетно за батеријата бидејќи затворањето на процесите и нивното постојано отворање ќе ја намалат во голема мера.

Се подразбира дека овие апликации трошат голема количина ресурси на нашиот уред, секогаш останувајќи отворени во преден план и позадина. Ако инсталирате повеќе од една, на пример на вашиот паметен телефон, тоа ќе стане бавен уред и многу тешко да се справите.

Заборавете и на инсталирањето на оптимизатори на батеријата

Batería

Апликациите што ветуваат дека ќе ја оптимизираат батеријата и ќе ја подобрат автономијата на нашите уреди, работат на многу сличен начин како и кај оптимизаторите на RAM меморијата. И дали е тоа Тие ги затвораат апликациите и процесите што работат во позадина, така што Android повторно ќе ги отвори потоа, со последователна потрошувачка на батерија.

Ако сакате да заштедите батерија, користете други системи, но никогаш не инсталирајте оптимизатор на батеријата на вашиот мобилен уред затоа што ќе го постигнете спротивното, покрај тоа што ќе забележите се повеќе и поголема бавност во вашиот терминал.

Кои опции ги имаме?

Како што видовме, воопшто не е препорачливо да инсталирате апликации на нашиот уред кои ветуваат дека ќе ги оптимизираат перформансите на RAM меморијата или батеријата, но постојат некои опции за да можете да добиете најдобри перформанси од, на пример, нашиот мобилен уред Toе разгледаме неколку подолу.

Хибернираат апликации во позадина

Хибернирање на апликација е нешто како замрзнување и спречување да троши ресурси и да ја троши батеријата. Ова може да се постигне преку апликации, меѓу кои се издвојува Гринфицирајте и тоа ќе ни овозможи вистински да ја оптимизираме нашата RAM меморија и батеријата. Подолу ви ја покажуваме врската за преземање на оваа апликација, која ќе ви помогне многу, многу повеќе од која било од оние што ветуваат дека ќе ја оптимизираат RAM и батеријата.

Гринфицирајте
Гринфицирајте
Развивач: Оаза Фенг
цена: слободен

Исчистете ја меморијата

Кеш меморијата е тип на меморија во која се зачувуваат привремени датотеки со апликации, кои можат да зафаќаат голем број гигабајти. Од време на време е повеќе од препорачливо да го избришете, за што мора да отидете во менито Поставки, да пристапите до Складирањето и конечно до податоците зачувани во кешот.

Оневозможете ги непотребните функции

Кога станува збор за заштеда на батерија, важно е оневозможете ги непотребните функции кои трошат енергија и ја намалуваат автономијата на уредот. На пример, ако сте далеку од дома, скоро сигурно не треба да имате активирана WiFi конекција. Синиот син или локацијата се други функции што не ги користиме премногу често и трошат многу батерија.

Инсталирајте алтернативни апликации

Фејсбук-лого

Фејсбук, Твитер и повеќето официјални апликации за социјални медиуми трошат многу ресурси. Особено ако имате паметен телефон или таблет со среден или низок опсег, интересно е што инсталирате алтернативни апликации што трошат многу помалку ресурси на нашиот уред.

Дали сте еден од многуте кои имаат инсталирано апликации кои ветуваат дека ќе ја оптимизираат вашата RAM или батерија?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.