Ова се причините поради кои Амазон направи Интернет да пропадне

Амазон

Сигурно сè уште ќе се сетите како едвај пред два дена се чинеше дека повеќе од половина Интернет е слаб или не реагира, истиот ден кога имавме можност да откриеме дека сè се должи на неуспех во еден од центрите за податоци на Амазон, поточно оној што компанијата го има лоцирано во северна Вирџинија. Во меморијата останува како резултат на неуспех, услугите како што се Slack, Business Insider, Quora ... беа буквално без пристап.

Конечно, не мораше да чекаме премногу долго за да ги знаеме заклучоците што ги донесоа во Амазон каде, очигледно, целиот проблем буквално се должеше на фактот дека вработен погрешил команда. Ова, колку и да е чудно, предизвика сите услуги на платформата Амазон веб-услуги да не се користат со часови.

Вработен во Амазон ќе ја сноси вината за заминувањето без пристап до медиумите.

Како што е објавено од самата Амазон:

Во 9:37 часот наутро (ПСС) овластен член на тимот на С3 се обиде да изврши команда која требаше да отстрани мал број сервери од еден од подсистемите С3 што се користи за системи за наплата. За жал, еден од елементите на командата беше внесен погрешно и голем пакет слуги беа ненамерно отстранети.

Серверите што беа отстранети беа дел од другите S3 под-системи. Еден од нив, потсистемот за индексирање, е оној што управува со метаподатоците и локацијата на информациите за сите S3 објекти во регионот. Вториот потсистем, потсистемот за локација, се справува со локацијата на складиштето и зависи од потсистемот за индексирање да функционира добро и да работи правилно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)