Ова се сите информации што ги знаеме за Huawei P9

Huawei P9

На 6 април, Huawei официјално ќе го претстави својот нов предводник Huawei P9, што ќе го комплетира големото семејство на паметни телефони што го има кинескиот производител на пазарот и кои го сочинуваат, на пример, Mate 8 или Mate S. Од овој нов мобилен уред се очекуваат големи работи и иако ќе можеме да видиме и да научиме за тоа за неколку часа, решивме да извршиме темелна анализа на сите информации што ги знаеме за овој нов терминал.

Huawei P8 беше чекор пред Huawei кој беше во можност да го освои пазарот со две верзии на својот предводник кои добија многу добри мислења и пред се импресивни бројки за продажба. Сега кинескиот производител се обидува да го повтори својот успех и ќе го стори тоа со воведување на големи подобрувања и донесување на четири различни верзии на P9 на пазарот.

Дизајн; елеганцијата е сè уште присутна

Повеќето од мобилните уреди Huawei имаат многу внимателен дизајн кој испушта огромна елеганција. Huawei P8 имаше дизајн со метален финиш во сите свои верзии и благодарение на произведените протекувања, успеавме да потврдиме дека Овој Huawei P9 ќе ја следи традиционалната линија за дизајн на кинескиот производител.

Како што можете да видите на сликата што ви ја прикажуваме подолу, овој нов терминал на Huawei има голема сличност со Nexus 6P, произведен токму од кинескиот производител. Благодарение на протекувањето исто така не е можно да се види дистрибуцијата на задните камери, кои ќе го носат потписот Leica. Благодарение на другите протекувања, неговиот скенер за отпечатоци е поставен на задната страна.

Huawei

За да завршиме со делот за дизајн, мора да ви ја покажеме сликата на Претседател на Хуавеи, Рен hengенгфеи, кој беше фатен како разговара на телефон со Huawei P9. Ова ни овозможи да потврдиме неколку сомневања дека веќе ги имавме, како што е двојната камера или металниот дизајн. Се разбира, можеби некој треба да му објасни на највисокиот претседател на кинескиот производител, дека треба да бидете малку повнимателни со тоа што го земате од канцеларијата и особено од каде го предавате.

Huawei

Не можеше да недостасува ниту во овој нов Huawei P9, новата USB-порта C, што ќе ја видиме на дното на терминалот заедно со звучникот на уредот и приклучокот за слушалки.

Карактеристики и спецификации на различните верзии на Huawei P9

Подолу ви ги покажуваме карактеристиките и спецификациите на секоја од верзиите на Huawei P9 што ќе се појави на пазарот. Во моментов и како што е логично, оваа информација не е официјално потврдена.

Huawei P9

 • Екран: 5.2 инчи со целосна HD резолуција од 1.920 x 1080 пиксели
 • Процесор: Hilisilicon Kirin 950 окта-јадро
 • RAM меморија: 3 GB
 • Внатрешно складирање: 32 GB
 • Камера: 12 мегапикселен сензор со оптички стабилизатор и ласерски фокус
 • Поврзување: Глобален 4G FDD-LTE
 • Цена: 499 УСД
 • Андроид 6.0 оперативен систем со сопствен слој за прилагодување на Huawei

Huawei P9 PRO

 • Екран: 5.2 инчи со целосна HD резолуција од 1.920 x 1080 пиксели
 • Процесор: Hilisilicon Kirin 955 окта-јадро
 • RAM меморија: 4 GB
 • Внатрешно складирање: 64 GB
 • Камера: 12 мегапикселен сензор со оптички стабилизатор и ласерски фокус
 • Поврзување: Глобален 4G FDD-LTE
 • Цена: 599 УСД
 • Андроид 6.0 оперативен систем со сопствен слој за прилагодување на Huawei

Huawei P9 MAX

 • Екран: 6.2 инчи со резолуција од 2K QHD
 • Процесор: Hilisilicon Kirin 955 осум-јадро
 • RAM меморија: 4 GB
 • Внатрешно складирање: 64 GB
 • Камера: 12 мегапикселен сензор со оптички стабилизатор и ласерски фокус
 • Поврзување: Глобален 4G FDD-LTE
 • Цена: 699 УСД
 • Андроид 6.0 оперативен систем со сопствен слој за прилагодување на Huawei

Huawei P9 Lite

 • Екран: 5 инчи со Full HD резолуција од 1.920 x 1080 пиксели
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 650
 • RAM меморија: 2 GB
 • Внатрешно складирање: 16 GB
 • Камера: 12 мегапикселен сензор со оптички стабилизатор и ласерски фокус
 • Поврзување: Глобален 4G FDD-LTE
 • Цена: 299 УСД
 • Андроид 6.0 оперативен систем со сопствен слој за прилагодување на Huawei

Екран; разновидност за да можеме да избереме

Екранот на новиот Huawei P9 ќе биде една од силните страни на новиот предводник на Huawei и во зависност од верзијата на уредот што ќе го избереме ќе најдеме една или друга големина. Во верзијата, да ја наречеме нормална, ќе најдеме 5,2-инчен екран со Full HD резолуција.

Резолуцијата на екранот овој пат ќе биде многу поголема од она што го видовме на другите терминали на компанијата, а со тоа следејќи ја патеката започната со Nexus 6P што тој го произведе за Google.

Перформанси

Благодарение на истекувањето што како и секогаш имало свое место во кинеската социјална мрежа Веибо, тоа успеавме да го знаеме Новиот Huawei P9 ќе монтира процесор Kirin 950, придружен со 3 GB RAM меморија и тоа фрли бројка од 96.043 во репер-платформата AnTuTu, покажувајќи дека ќе имаме работа со навистина моќен терминал.

Huawei P9

Секако, се чини, и освен изненадувањето во последен момент, овој Huawei P9 ќе остане под Samsung Galaxy S7 или LG G5, два од референтните терминали на сегашниот опсег на врвни модели.

Камера

Huawei P9

Huawei не сакаше да остане зад себе во споредба со другите производители кои решија да воведат големи подобрувања во камерите на своите уреди и одлучи да иновира со двојна камера со ласер со автоматски фокус. Оваа иновација веќе можевме да ја видиме во Nexus 6X, кој ни нуди можност за добивање на квалитетни слики.

Што се однесува до сензорот за камерата, тој се очекува да биде 16 мегапиксели во главната камера, придружена со оптички стабилизатор на слика и 8 мегапиксели во секундарната.

Камерата на терминалите на Huawei се развива во голема мера и откако кинескиот производител го претстави Huawei Ascend P6 во Барселона, подобрувањата и зголемувањето на квалитетот беа навистина важни. Да се ​​надеваме дека овој Huawei P9 нема да не разочара и стави крај на подемот што го има камерата на уредите на кинескиот производител.

Цена и достапност

Во моментов официјално знаеме дека ова Новиот Huawei P9 официјално ќе биде претставен на 6 април и дека, како што се случи во други прилики, може да се појави на пазарот неколку дена подоцна, иако е ризично да се осмелите да потврдите датум за пристигнување на пазарот.

Неговата цена веќе ја разгледавме и за моделот што го крстивме како нормален, неговата цена ќе биде 499 долари, што замислуваме дека ќе биде повеќе или помалку истата преведена во евра, иако ќе ја провериме следната среда кога Huawei ќе направи Официјално Huawei P9.

Што чекате и што мислите за она што го знаеме за новиот Huawei P9 досега?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.