Овие се сите новости од Google I / O 2015

Google

Google I / O 2015 започна вчера со централната и главната конференција, што, како што очекувавме, ни остави огромна количина интересни вести. Најновата верзија на оперативниот систем Андроид, интересните вести за Android Wear или интересните подобрувања што Гугл ги вгради во некои од своите најпопуларни апликации беа најинтересните аспекти, иако многу повеќе.

Во оваа статија ќе направиме а Ги разгледувам сите новости што можевме да ги видиме вчера, затоа бидете удобни и подгответе се да влезете во универзумот на Гугл, кој вчера порасна малку повеќе и пред се значително се подобри.

Android M

Android M

Со кодното име на Android M, Google вчера ја претстави својата нова верзија на својот мобилен оперативен систем, во која ќе видиме одлични новости, но пред се корекција на грешките што треба да ги претрпиме денес во Android Lollipop, и пред се подобрување на потрошувачката на батеријата што очајува кај многу корисници секој ден.

Во моментов без конечно име, оваа нова верзија на Android ќе ни понуди 6 главни новини, кои можете да замислите дека ќе се зголемуваат со текот на времето.

 • Андроид исплата. Мобилниот систем на плаќање на Google ќе дојде рака под рака со оваа нова верзија на Android M и иако сè уште не знаеме премногу информации, тоа е несомнено одлична вест
 • Дозволите за апликации стануваат подоследни. До сега, дозволите за апликација беа, да речеме така, недоследни. Со Android M овие се намалени и ќе бидеме известени кога ќе се користат со што ќе избегнеме стравувања од некои апликации
 • Прилагодени јазичиња. Со цел да се подобри веб-искуството, Google создаде сопствени картички што ќе ни овозможат да го интегрираме Chrome во апликациите. На конференцијата беше демонстрирано како оваа опција може да се користи со Pinterest со одлични и пред се удобни резултати
 • Апликациите ќе зборуваат едни со други повеќе од кога било. Ова ќе ни овозможи да се видиме во одредени типови на ситуации.
 • Пристигнуваат отпечатоци од прсти. И покрај фактот дека неколку уреди со Android веќе ја интегрираа оваа опција, сега таа ќе дојде природно и Google е подготвен да ја искористи истата. На пример, ќе биде можно да се користи Android Pay со нашиот отпечаток
 • Дозе, новиот „паметен“ системконтрола и управување со потрошувачката на енергија, што ќе ја зголеми автономијата на нашите уреди. Се надеваме дека работи нешто подобро од системите имплементирани во Android Lollipop за оваа намена

Фотографиите од Google стануваат независни со многу нови функции

Google Слики

Тоа беше една од отворените тајни во деновите пред почетокот на Google I / O, но до вчера Google не го покажа својот нов менаџер на слики, што воопшто ги остави сите многу, многу задоволни. И дали е тоа На прво место, станува независен од Гугл плус, нешто што беше неверојатно потребно, но исто така и новите опции вклучени ја прават една од најдобрите апликации од ваков тип колку се достапни на пазарот.

Отсега па натаму, секој корисник ќе може да ги организира своите слики по свој вкус, по датум, по места, па дури и од луѓето што се појавуваат во нив, бидејќи самата апликација ќе може да ги означува. Покрај тоа, ние исто така можеме да ги уредуваме нашите фотографии, да создаваме анимирани слики, па дури и колажи брзо и лесно.

Единствената негативна точка е дека сликите со помалку од 16 мегапиксели можат да се чуваат неограничено. Сите слики што ги надминуваат тие мегапиксели мора да се намалат пред да бидат зачувани во облакот или да го користите нашиот личен простор.

Android Wear

Многумина од нас очекуваа презентација на втората генерација на кружниот паметен часовник на Moto 360 и Samsung, но тоа не се случи, иако не е исклучено тоа да се случи и денес. За возврат, Гугл објави интересни новости во својот оперативен систем за уреди што се носат.

Главните се гестовите на зглобот, можноста за цртање на екранот на нашиот уред, независноста што тие ќе ја имаат отсега, можноста за поврзување со WiFi мрежите или можноста секогаш да се прикажуваат информации на екранот доколку се свртат исклучен

Брило, оперативен систем за Интернет на нештата

Google I / O

Тоа беше силна гласина која циркулираше низ мрежата на мрежи последните денови и вчера стана реалност од Гугл со презентација на Brillo, вашиот оперативен систем базиран на Android за Интернет на нештата. Овој софтвер исто така ќе биде надополнет со Weave што ќе им овозможи на сите уреди да зборуваат едни со други, дури и ако не го користи оперативниот систем на гигантот за пребарување. Добредојдовте во иднината!

Во моментов не знаеме премногу податоци за осветленоста, иако знаеме дека тој ќе биде достапен за скоро секој уред, бидејќи би можеле да кажеме дека е развиен околу многу основен Андроид. Пробната верзија за програмерите може да биде достапна во третиот квартал од минатата година.

Нема нов Chromecast, но има интересни вести

Google

Google официјално не претстави втора верзија на својот Chromecast, нешто што многумина од нас го очекуваа, но наместо тоа, презентираше новини за неговиот уред.

Меѓу овие новини би можеле да ги потенцираме автоматската репродукција и редиците што досега не работеа многу добро, а кои сега им се достапни на сите развивачи, што може да биде само нешто позитивно за корисниците.

Сега е исто така можно огледало на екранот на која било апликација. На пример, можеме да го користиме екранот на нашата телевизија за играње и екранот на нашиот мобилен телефон како контролер на допир, интересно нели?

Покрај тоа, конечно Google објави дека можноста за играње неколку корисници на истата игра ќе биде многу полесна и е дека неколку луѓе можат да играат игра истовремено со сопствен мобилен уред или таблет.

Картон, виртуелната реалност на Гугл доаѓа во iPhone

Она што ја ценеше шегата во последниот влез на Google, продолжува да се развива и да достигнува сè повеќе корисници. Зборуваме секако за CardBoard, кои веќе имаат на располагање нова верзија за да можат да пристапат до виртуелната реалност на едноставен и ефтин начин од Google.

Покрај тоа, со оваа нова генерација на CardBoard можеме да користиме кој било друг некомпатибилен мобилен уред, на пример iPhone што ќе им овозможи на корисниците на мобилниот уред Apple да уживаат во виртуелната реалност на едноставен начин.

„Карти на Google“ нуди режим офлајн

Google

„Гугл мапс“ е една од најпознатите и најпопуларните услуги на „Гугл“ и иако не очекувавме да бидат објавени новини во рамките на Google I / O, гигантот за пребарување ни даде добра вест за сите корисници. И тоа е дека од сега па натаму можеме користете ги мапите офлајн, нешто многу поволно за секого.

Сепак, работата не застанува тука и тоа е дека не само што можеме да ги користиме офлајн мапите, туку на пример и упатствата дадени од вртење до свиок.

„Гугл мапс“ го прави дефинитивниот скок дека требаше да биде на висина на другите апликации од овој тип и многу се плашам дека веќе се соочуваме со најдобрата примена на мапите од сите што се достапни на пазарот.

Подготвени да патувате безбедно, дури и офлајн, благодарение на „Карти на Google“?.

Google сега

Google Now, гласовната помош на Google беше вчера уште еден од најголемите протагонисти на инаугуративната конференција на Google I / O 2015. Гигантот за пребарување продолжува да работи на оваа услуга и претстави неколку интересни вести кои ќе овозможат да се продолжи со сечење на постојното растојание со, на пример, Сири или да се заштити од доаѓањето на Кортана на Google Play во наредните денови.

Меѓу новитетите што ќе ги откриеме е можноста да се испита сè што се случува на нашиот екран од страна на Google Now, а потоа да се одлучи што да се прави и да се изврши.

Исто така, Гласовниот асистент на Google ќе ги предвиди нашите желби покажувајќи ни информации без да ги бараме на директен или јасен начин. Во примерите прикажани на вчерашната конференција, оваа функција не беше многу јасна, но се надевам дека ќе служи за продолжување на подобрувањето на асистентот.

Конечно, Гугл покажа „Не добил допрете“ или што е исто, можноста „Гугл сега“ да биде достапна токму кога и каде сакате. Гласовниот асистент отсега ќе се прикажува во кое било време и место, без оглед на апликацијата во која сме или каде сме, интересно нели?

Заклучок

Првиот ден на Google I / O 2015 беше полн со вести, многу повеќе отколку што веројатно сите очекувавме, но се надевам дека тие нема да останат тука и Google продолжува да ни покажува нови опции и функции. понатаму би било многу позитивно ако можеме да видиме уште некои карактеристики на некои новини презентирани вчера.

Исто така, се очекува дека некои брендови ќе ја искористат конференцијата за да претстават некои уреди, затоа бидете многу внимателни на нашата веб-страница бидејќи во следните неколку часа би можеле да продолжиме да гледаме интересни вести во форма на гаџети.

Подготвени сте да продолжите да уживате во Google I / O 2015?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Никола dijo

  Добра статија, но вистината е, на оној што го пишува ова, пред да го објави, препрочитај го, брат, има многу лоши и исчезнати конектори, и треба кохезија и кохерентност кон текстот и треба да размислиш кој конектор може да оди да има смисла. Ако сте новинар, започнете да проучувате малку логика