Ова се неколку мерки на претпазливост што Ким Дотком ќе ги преземе за новиот Megaupload

Мегааплата

Веќе некое време знаеме од нашето Ким Дотком дека има тим од развивачи кои создаваат нов Мегааплата многу полесно за употреба, универзално и пред се со подобрени функции во споредба со онаа што сите ја знаевме и затвори по налог на ФБИ уште во 2012 година.

Со текот на времето и месеците, откриени се низа детали за оваа нова платформа за облак складирање иако само сега се објавени низа карактеристики што го прават се преземаат мерки на претпазливост за да не се случи истото како во минатото и платформата да мора да се затвори.

По плодната рунда на финансирање преку платформата за краудфандинг Банка кон иднината, каде што ништо помалку од еден милион долари Благодарение на 354 анонимни инвеститори, компанијата основана од Ким Дотком, која ја развива новата верзија на Megaupload, објави дека меѓу нејзините планови за подобрување, набавувајте најголем дел од меморијата кај даватели на трети страни.

Имајќи го ова предвид, мора да го разбереме тоа, во оваа нова верзија на Megaupload платформата нема директно да ги зачувува сите датотеки на сопствените сервери, но донеле одлука да користат други видови услуги, како на пр Строј o Мадисафе за складирање и тие ќе работат како давател на кеширање за популарни датотеки на сервери со голема брзина што служи датотеки од RAM меморија.

Ким Дотком најавува Megaupload за ресурсирање на повеќето свои сервери

Покрај ова, ќе бидат преземени мерки и за не бришете датотеки автоматски, односно кога ќе се прими барање од наводните носители на авторски права, датотеката за која станува збор нема автоматски да се избрише како што беше направено до сега, но ќе има тим што мора да одговори на барањето и да процени дали ова отстрани одредена содржина е вистинска или лажна.

Конечно, не можам да се збогувам без да го споменам доаѓањето на Бит-меморија до системи за понатамошно зајакнување на безбедноста и осигурување дека трансакциите се анонимни. Покрај ова, самата компанија ќе додаде свој дополнителен слој на криптирање наплаќаат за преземање« Несомнено, многумина од нас се корисници кои би сакале од прва рака да тестираат што се развива под името Megaupload 2.0 иако, како и сите нас, ќе мора да почекаме, во принцип, до 20 јануари, иако како свои коментари Дотком, овој датум може да се одложи:

Малку е веројатно дека ќе можеме да започнеме на 20 јануари. Собирањето финансиски средства беше одложено и на правниот тим му треба повеќе време за новата поставеност. Но, и тој посебен ден ќе откриеме повеќе детали за Megaupload 2 и Bitcache.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.