Ова се 10-те главни новини на iOS 10

Јаболко

Вчера WWDC16 и исто како што сите очекувавме Apple официјално претстави нова верзија на својот оперативен систем iOS. Поточно верзијата iOS 10, што би можеле да го кажеме како првично резиме дека тие имаат малку промени внатрешно, но многу надворешно, исто така нудејќи ни неколку интересни функции кои сигурно повеќе од еден корисник ќе бидат многу благодарни.

Ако ја пропуштивте презентацијата вчера или едноставно сакате да ги прегледате, денес ќе ви ги покажеме 10-те главни новини на iOS 10. Точно е дека има повеќе од 10, но ние останавме со најважните и пред се со оние што најмногу ќе придонесат за сите оние корисници кои имаат iPhone или iPad.

Отстранете ги мајчините апликации на Apple

Ова е едно од најголемите барања на корисниците од памтивек, што конечно се оствари со доаѓањето на iOS 10. И тоа е дека мнозинството корисници до сега беа принудени да инсталираат апликации што никогаш не ги користеле. Штом iOS 10 пристигне на официјален начин, Секој корисник може да ги избрише следниве апликации што се инсталирани природно на iPhone и iPad;

 • Време
 • Торба
 • пошта
 • Мапи
 • Сметки
 • Гласовни белешки
 • Гледајте
 • Музика
 • FaceTime
 • iTunes Store
 • Календар
 • Контакт
 • Видео
 • Калкулатор
 • Компас
 • совети

Заклучен екран

iOS 10

Екранот за заклучување беше една од најголемите грижи на корисниците и за кои тие упатуваа најмногу барања. Apple се чинеше дека не, но беше во предвид и вгради нови случувања.

Меѓу нив е и можност за активирање на заклучениот екран само со подигнување на уредот. Ова ќе ни овозможи да ги видиме известувањата без да треба да притискаме кое било копче. Во моментот во бета верзијата за развивачи изгубивме некои опции, како што е отклучување со код или со лизгање, но се очекува овие опции да бидат повторно присутни во последната верзија на iOS 10.

Siri

Siri, гласовниот асистент на Apple нема да донесе многу нови функции или подобрувања од раката на iOS 10, но тој е отворен за сите програмери. Ова значи дека апликации од трети страни, т.е. не Apple, ќе можат да користат Siri.

Не знаеме, барем за момент, апликации што ќе го искористат гласовниот асистент Купертино, но како што можевме да знаеме, дури и WhatsApp би можел да биде една од овие апликации.

Мапи

iOS

Мапите е една од апликациите во кои Apple работи најмногу за да го направи сè поедноставен и достапен, обидувајќи се и да ги намали растојанијата со Google Maps. За ова, со доаѓањето на iOS 10 ќе видиме како станува попродуктивно, нудејќи ни Предлози засновани на локација и со нов начин на навигација што ни покажува информации за сообраќајот.

Покрај тоа, и да ја заокружите она што веќе е совршена апликација, ако имате компатибилен автомобил, ќе можете да ги примате упатствата што ги нуди Мапите на конзолата на вашиот автомобил. Со ова нема да морате постојано да гледате на iPhone и можете да ги држите погледите кон она што е навистина важно, патот.

Епл Музика

iOS 10

„Епл“ во прилог на најавата дека „Епл музика“ веќе достигна 15 милиони корисници што плаќаат, објавија интересни вести, скоро сите на ниво на дизајн. Најавувам и некои промени во интерфејсот што ќе им овозможи на корисниците да се справат со апликацијата на поедноставен и поинтуитивен начин.

HomeKit

Ако веќе сте имале среќа да го пробате iOS 10, ќе забележите дека се појави нова апликација, Home. Од него можете да контролирате кој било пристап компатибилен со HomeKit и да конфигурирате сценарија, прилагодувајќи неколку уреди истовремено.

Siri исто така ќе има водечка улога, а тоа е дека со гласовниот асистент на Apple можеме да се справиме со различни опции на HomeKit.

вести

iOS 10

Примена на вести од оние на Купертино, исто така, претрпе редизајн, да ги прикажува најважните вести од сега и над се, така што ниту еден корисник нема да пропушти ниту една релевантна вест.

Исто така, има и други добри вести и токму од оваа апликација можеме да ги читаме од сега Публикации на National Geographic и други средства за плаќање. Конечно, можеме да прочитаме некои од најважните вести што можат да се појават во форма на апликации.

Телефон

Со iOS 10 би можеле да кажеме дека дури и апликацијата за телефон не е зачувана од подобрувањата и промените. Секој корисник сега може да пристапи до транскрипција на говорни пораки, идентификација на телефоните што не ги зачувавте во вашиот именик.

Исто така, VoIP повиците се беспрекорно интегрирани со новата верзија на оперативниот систем на Apple. Контактните картички претрпеа и некои измени за да ни покажат начини на кои почесто комуницираме со нашите контакти.

Слики

Фотографиите ќе станат многу поинтелигентни со доаѓањето на iOS 10 и тоа е она што на пример ќе го има паметно препознавање на лице што ќе ги открие лицата на вашите фотографии. Ова, на пример, многу ќе ни помогне кога бараме фотографии на кои се појавува пријател или член на семејството.

iOS 10

Исто така, имитирајќи други апликации од овој тип, фотографиите се групираат според настани, локации или датуми. Apple ја именуваше оваа функција како „Спомени“ и тој ќе биде достапен на iPhone и iPad, но мора да го почекаме официјалното пристигнување на најновата верзија на iOS на нашите уреди.

Пораки

За да го затвориме списокот на новости во iOS 10 или барем најважните, ќе ги видиме подобрувањата направени во апликацијата Messages. Од пристигнувањето на новата верзија на iOS ќе имамеПристап до предвидување за Emoji или можност за замена на некои зборови, како што е iPhone, со мал терминал на Apple, односно со емотикон.

Како додаток и да ја заокружиме оваа веќе добра апликација, можеме да пишуваме пораки со природно пишување, да испраќаме видеа што се репродуцираат на дното на екранот. И како и многу други работи, и оваа апликација отсега ќе биде отворена за развивачите, што е несомнено одлична вест.

Што мислите за главните вести што можеме да ги уживаме, се надеваме дека наскоро, во iOS 10?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.