Овој вештачки мускул е способен да носи 1.000 пати поголем од сопствената тежина

вештачки мускул

Како што беше прикажано во последниве месеци, многу компании и истражувачки центри, приватни и јавни, во моментов прават големи инвестиции во проекти поврзани со роботика светот со цел да се оди малку подалеку од своите ривали. Еден вид мултимилионска трка што по долго време се чини дека почнува да вроди со плод во форма на нови модели, прототипови, идеи, случувања ...

Прецизно и особено ако сте lубител на овој вид на проект, сигурно ќе знаете за таа чудна поделба што се создава во овој сектор, поделба за која многу инженери продолжуваат да работат на сложени системи поврзани со традиционална роботика Додека многу други се обложуваат, како што може да биде случајот што не здружува денес, за многу поиновативен вид роботика познат, на шпански, како мека роботика.

вештачки мускул

Харвард и МИТ ги здружуваат силите за да развијат вештачки мускул способен да крене и до 1.000 пати поголема од сопствената тежина

Фокусирај се малку на сликата што ја лоциравте веднаш на горниот дел од истиот пост, само да ви кажам дека денес сакам да ви претставам проект што штотуку ја виде светлината и кој е развиен заеднички од истражувачи Факултетот за инженерство и применети науки Johnон А. од Харвард, од Институт Вис од Универзитетот Харвард и Лабораторија за компјутерски науки и вештачка интелигенција од МИТ.

Како што можете да видите, станува збор за реномирани институции кои, откако обединија некои од нивните најдобри истражувачи и инженери во истиот проект, успеаја да развијат и да создадат нова генерација на вештачки мускули кои, за време на првите докази за концептот, покажаа дека денес тие веќе имаат можност да кренат и до 1.000 пати поголема од сопствената тежина.

Како што коментира Даниела рус, директор на Лабораторијата за компјутерски науки и вештачка интелигенција на МИТ и еден од постарите автори на истражувањето:

Бевме многу изненадени од тоа колку се силни погоните. Очекувавме да имаат поголема максимална функционална тежина од конвенционалните меки роботи, но не очекувавме илјадакратно зголемување. Тоа е исто како да им давате супер моќ на овие роботи.

За производство на овие вештачки мускули се користи полимер растворлив во вода.

Како што се појави, со цел да се развие оваа нова генерација на вештачки мускули, за која многу различни институции и приватни компании веќе имаат одредени идеи за нивно спроведување, истражувачкиот тим има инспириран од оригами. Благодарение на ова наоѓаме прототип чиј скелет е изграден во метал, пластика и ткаенина, додека вода и воздух се користат за кожата, два елементи кои, пак, се одговорни за вежбање на она што е познато како 'мускулна сила".

Работата на системот се јавува кога се создава вакуум во структурата, ова создава тој мускул да се повлекува додека ја намалува неговата сила кога ќе се ослободи правосмукалката. Со виткање на скелетот на различни начини, како во оригами, правосмукалката може да го повлече мускулот во различни насоки, што пак го прави тоа многу повеќе разноврсна.

Меѓу различните тестови извршени на овој нов вид мускули, инженерите постигнаа дека тие се способни подигнете цвет од земјата, тие ќе се тркалаат како серпентина и рамномерно намалете до 10% од нивната оригинална големина. Треба да се напомене дека за време на сесиите беа создадени различни верзии кои се разликуваат по големина. Благодарение на ова наоѓаме единици кои се движат од неколку милиметри до модели долги повеќе од еден метар.

Меѓу краткорочните предности на овој проект, забележете на пример дека производната цена на еден од овие мускули е многу мала, додека, од друга страна, истите се направени од растворлив во вода полимер така што технологијата може да се користи совршено во кое било природно опкружување бидејќи би предизвикало минимално влијание врз животната средина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.