Ова е новиот гејмерски монитор на LG со брзина на освежување од 240Hz

Како што напредуваат процесорите и сеќавањата за да го искористат максимумот од нашиот компјутер, така и мониторите, подеднакво основен дел од хардверот за да уживаме во нашите игри во потполност. Корејската фирма LG веќе некое време се одлучи за патот за игри, лансирајќи нови монитори со спектакуларни одлики секој пат. како оној што ви го прикажуваме во оваа статија.

Зборувам за мониторот 27GK750F-B, кој според својата номенклатура не ви кажува ништо, туку неговите спецификации, спецификации што ни покажуваат монитор од 27 инчи со брзина на освежување од 240Hz, со поддршка за технологијата на AMD за синхронизација FreeSync.

Овој нов монитор од 27 инчи ни нуди Full HD резолуција во формат на широк екран 16: 9, со покриеност на бојата на опсегот NTSC од 72% и максимална осветленост од 400 cd / m2. Со брзина на освежување од 240 Hz, времето на одговор е 2 милисекунди, што ќе ни овозможи уживајте во флуидноста и подвижноста кога прикажувате графика на екранот никогаш не видено на монитор, ајде да го наречеме конвенционално.

Што се однесува до врските, новиот 27-инчен LG монитор ни нуди HDMI 2.0 конекции, DisplayPort 1.2 врска и две USB 3.0 порти. Цената на овој терминал е 550 евра кога ќе се најде во продажба, што ако го споредиме со другите од конкуренцијата, се чини скапо, но имајќи предвид дека ниеден друг конкурентен монитор не ни нуди толку висока стапка на освежување, може цената да биде повеќе од разумна, Особено ако планираме да го обновиме стариот монитор и сакаме да уживаме во нашата опрема и омилените игри во потполност без да мора да инвестираме во монитор 4k, освен ако тоа не е нашата прва опција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хесус Бареиро Табоада dijo

    240hz од LG е колку 50HZ од Sony? ? ? ? ?