Овој пајак е излог што ни помага да разбереме до каде сме способни да одиме во светот на роботиката

пајакот

Многумина се компании поврзани со светот на роботиката кои буквално не изненадуваат практично секој ден со curубопитни решенија кои нè тераат да сонуваме дека секој ден сме многу поблиску до таа иднина што рефлектира толку многу научно-фантастични филмови каде роботите се тотално автономни и тие знаат совршено како да ги задоволиме и да ни помогнеме во сите наши потреби.

Далеку од сето ова, вистината е дека денес можеби најмедиумската компанија во оваа смисла, како за своето минато, така и за надежната иднина што им се предвидува, Бостон Динамика, истиот за кој зборувавме во повеќе наврати, но за кој денес се чини дека е на второ место благодарение на спектакуларниот роботски пајак што момците од Фесто, без сомнение, уметничко дело во дизајнот и особено во однос на функционалноста.

Од каде потекнува роботскиот пајак создаден од Фесто?

Како што е соопштено во официјалното соопштение на самиот Фесто, очигледно и неговите дизајнери и инженерите кои работеле на проектот биле инспирирани од акробатскиот пајак на Мароко, што е способно да прифати позиција што го тера да скока со голема брзина, со што се чини дека се врти, со цел да избега од сите предатори што може да ги сретне во текот на целиот свој живот.

Како што можете да видите, без сомнение, станува збор за еден од најсложените проекти со кои се соочиле инженерите на Фесто. Дури и да е така, предизвик со кој тие комуницираа дека страсно се соочуваа и со кој денес ни го презентираа она што тие самите го крстија со името на BionicWheelBot, нивниот прв и импресивен робот инспириран од пајаковидо и со кој, барем ми се чини така, тие постигнаа доста успешен и импресивен резултат.

Пред да продолжите, дозволете ми да ви кажам дека, како и другите ривали на пазарот за роботика, како што е гореспоменатата Бостонска динамика, која се чини дека своите настани ги насочува кон дизајнирање на четириножни роботи слични на 'Кучиња„или хуманоиди чии можности нè изненадуваат при секоја повторување, Фесто работи на нешто сосема друго, т.е. работат, на пример, на проекти насочени кон инсекти, што ги натерало да дизајнираат роботски вилински коњчиња, јазици од камелеон, роботи во форма на кенгур, па дури и раце.

фесто2

Фесто ќе го претстави својот спектакуларен робот пајак за време на Хановер Месе 2018 година

Враќајќи се на роботскиот пајак создаден од специјалистите на Фесто, наоѓаме централно тело каде што е инсталиран целиот хардвер, опремен со осум целосно артикулирани нозе. На овој осум нозе шест од нив се опремени со специфична функционалност што им овозможува да бидат прилагодени на таков начин што ќе бидат способни да создадат еден вид тркала, додека преостанатите две се користат така што роботот може да се придвижува и со тоа да се тркала со поголема брзина . За да се постигне сето ова, овој уред мораше да биде опремен со ништо помалку од 15 мотори, батерија од 1.000 mAh LiPo и процесор STM32F4 со архитектура ARM Cortex-M4.

Во однос на димензиите, зборуваме за робот на околу 570 x 238 x 796 мм. Според „Фесто“ во својата официјална изјава, целта на оваа креација е да му понуди на пазарот уред способен да се движи по нерамен терен каде што може да оди благодарение на неговата форма на пајак и, откако теренот е многу порамен, може да се движи со голема брзина благодарение на фактот што може да претвори шест од осумте нозе во тркала. Ако ве интересира што може да понуди робот како оној што го гледате на екранот, кажете ви дека тој ќе биде официјално претставен за време на прославата на настан од таква посебна важност како што е Хановер Месе 2018 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.