Овој скелет на робот е во состојба да го имитира движењето на мускулите

роботски мускули

Постојат многу достигнувања во роботиката што ги доживуваме во последните месеци, напредок каде што се бараат сите видови проекти за извршување на работата што ја прават луѓето денес во денешниот ден. Благодарение на ова можеме да научиме за такво интересно истражување како она што денес сакам да ви го претставам Институт за технологија во Токио само што разви импресивен скелет обдарен со вештачки мускули способни совршено го имитираат секој човечки зглоб.

Според тимот истражувачи одговорни за овој проект, се чини дека при развивање на ваков вид роботи отсекогаш се одел по најтешкиот пат, наместо да се обидуваат да го имитираат движењето на мускулите, сите инженери и дизајнери се обиделе создаваат структури преку механички и хидраулични системи многу потешко да се контролира и развива.

Овој скелет може совршено да го имитира човечкото движење

 

Овој нов систем се базира на создавање на мускули преку мешавина од неколку «ткаенини»Направени од микрофиламенти што, покрај поврзувањето на секој од зглобовите, може да се контрахира и прошири, така што секаков вид на движење може да се изврши на многу повеќе сличен начин како што тоа би го направило нашето сопствено тело. За да го спроведеме целиот овој проект, ние мора да создадеме робот, како што е случај, кога секој елемент, на пример, нозете, имаат ист број на мускули како и човекот.

Како што можете да видите на видеото кое се наоѓа на овие линии, проблемот во моментот е што овие вештачки мускули, во моментот, не се доволно силни за она што го создаде роботот ви треба машина за поддршка за да ви помогне да стоите и да одите. Во моментот, проектот е сè уште зелен, така да се каже, дури и така, неговите креатори веќе работат на подобрување на одговорот на мускулите, така што тие можат побрзо да се прошират и да се контрахираат на овој начин или во нивната моќ.

Повеќе информации: популарна наука


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.