Овој робот Адидас ќе може да произведува до 800.000 XNUMX кошули дневно

Адидас

Многу од нив се области поврзани со светот на роботиката, кои скоро секој ден добиваат многу важни вести, особено поврзани со нејзината еволуција и пристигнување во сите видови компании. Во оваа прилика, далеку од зборување за зборување за прашања поврзани со тоа дали има компанијазезна'во одредена презентација или ако друг купил од трето, сакам да се фокусираме на Најновата реклама само објавена од Адидас, една од најпознатите мултинационални компании во светот на спортот.

Сакам да се фокусираме на она што Адидас го прави денес од многу едноставна причина и тоа не е ништо друго освен тоа што може совршено да го претставува иднина што ги чека сите оние луѓе кои денес работат во текстилниот секторПоконкретно, во сите оние фабрики кои постепено стануваат сè повеќе индустријализирани, предизвикувајќи човечки труд да застане на задното место, освен за сите оние луѓе кои имаат прилично висок технички профил.

Најголемиот производител на кошули на Адидас во светот ќе ги намали трошоците благодарение на автоматизацијата на нејзините фабрики

Враќајќи се на најновите вести поврзани со Адидас во врска со ова, денес сакам да разговарам со вас за најновиот робот што отсега ќе работи за компанијата и со кој ќе бараат нешто едноставно како значително ја зголемуваат продуктивноста на компанијата и ги намалуваат нејзините трошоци што е можно повеќе, колку што ова буквално значи истекување на многу луѓе од работа. Како преглед, кажете ви дека овој нов робот Адидас е способен да произведува ништо помалку од 800.000 XNUMX маици дневно.

Очигледно овој робот што сигурно ќе го купат други големи компании кои го копираат стратешкото движење на Адидас, создадено од компанијата Автоматизација на SoftWear Благодарение на инвестицијата направена од ДАРПА од 1,25 милиони евра со цел развој на роботска технологија применета во текстилниот сектор, таа се крсти со името на 'SewBot'и, како што сигурно претпоставувате, тоа е опремено со најдобра технологија за нејзино изработка способен за шиење и сечење на ткаенина со прецизна прецизност за да можете да завршите работа што, до неодамна, се чинеше дека не може да ја направи машина поради потребното внимание на деталите.

Како што можете да видите, технологијата продолжува да се развива и работи што до неодамна, од различни причини се веруваше дека тие не можат да се развиваат од машини, сега можат. Имаме јасен пример во вака 'SewBot'е буквално способен да создаде облека со ниво на прецизност што го надминува оној на човечкото око, приближно, само за околу 4 минути во просек. Овие податоци беа оние што ги убедија водачите во Облека на Тијанјуан, Водечки производител на кошули на „Адидас“ во светот, да инсталира 21 производна линија во својата нова фабрика што се гради во Литл Рок, Арканзас.

Sewbot

Со SewBot на списокот, Тијанјуан Облеки ќе произведува дрес на Адидас на секои 22 секунди

Ако ги ставиме сите овие податоци во перспектива, мора да земеме предвид дека ќе биде и оваа нова фабрика можност да направи дрес на Адидас на секои 22 секунди што ќе значи производство на околу 800.000 кошули дневно. Овие податоци, според самата облека на Тијанјуан, значат тоа производството ќе се зголеми за скоро 300% во споредба со сегашната покрај тоа што претпоставува големо намалување на трошоците. Во врска со второто, тие не сакаа да дадат повеќе детали.

Според изјавите на Танг Ксинхонг, претседател на Tianyuan Garments, благодарение на аквизицијата на новите роботиSewBotтие ќе добијат поведат во текстилната индустрија од дури ни најевтината и најевтината кинеска фабрика во светот нема да може да им конкурира. Ова може да биде така бидејќи, според нивните сопствени пресметки, за нив цената на машините и лицата по кошула се искачуваат на 33 центи, додека за облеките на Тијанјуан се намалуваат на 5 центи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.