Отклучување на неверојатниот Папагал Зик 2.0 од Старк

Папагалот

Ние ја откриваме кутијата со Папагал Зик 2.0, висококвалитетни кациги кои не прават ништо повеќе од изненадување, од моментот кога ќе ги извадиме од кутијата, додека не ги облечеме за да ги пробаме.

Папагалот неодамна е познат по својата извонредна работа во дизајнирање и маркетинг на цивилни беспилотни летала, уреди за далечинско управување кои забавуваат млади и стари, но не смееме да заборавиме дека еден ден беше познат по својата работа во создавање тимови «hands free» и аудио.

Овие шлемови го одразуваат искуството стекнато во текот на сите тие години, тие означуваат квалитет, дури и без да ги извадат од кутијата, а потоа можете сами да ги проверите нивниот дизајн и функции.

карактеристики

Папагалот

Како што можеби сте виделе на видеото, овие шлемови се полни со функции што ги прават уникатни колку што се и посебни, би сакал да ги разгледам сите во длабочина за оние кои не го виделе видеото или кои сакаат да навлезат подлабоко во нив па еве ќе заминам:

 • Допир контролен панел

Во десната слушалка имаме капацитивна површина голема големина што ни овозможува да правиме нежни гестови за да, преку овие шлемови, испратиме нарачки до нашиот уред (аудио предавател), примери за нив се следниве:

 1. Допрете го централниот дел за да паузирате / репродуцирате аудио.
 2. Повлечете напред за да отидете на следната песна / назад за да отидете на претходната песна.
 3. Држете го прстот допирајќи го централниот дел на слушалките за да се повикате на виртуелниот асистент (Siri во iOS, Google Now, Samsung Voice или што и да сте назначиле во Andoid)
 4. Ако ви се јават, со еден допир ќе го повикате повикот, ако задржите 2 секунди, повикот е одбиен.
 5. За да ја контролирате јачината на звукот, лизнете го прстот нагоре (да се зголеми) или надолу (да се намали).
 • Откривање на главата

Parrot Zik 2.0 имаат различни сензори кои им помагаат на кацигите знај дали ти се сместени на главата или ако си ги соблекол, на овој начин ако некој ти зборува или сакаш да сториш нешто и треба да ги соблечеш, само треба да ги спуштиш околу вратот или да ги соблечеш така што музиката ќе паузира на своето поседувајте, откако ќе ги вратите назад, музиката што таа автоматски ќе ја пушта од каде што застана.

 • Активно поништување на бучавата (патентирано од папагал)

Папагалот

Шест од нејзините осум вградени микрофони посветете го својот напор да фатат надворешни звуци што можат да ви пречат на звучното искуство, создавајќи спротивни звучни бранови на увото, така што дури и не сфаќате дека се случиле, на овој начин ја слушате омилената музика или гласот на повикот без околината се меша со вашата активност, многу добро направена изолација за која јас лично му аплаудирам на Папагалот.

 • Уличен режим

Еден режим во рамките на функцијата «активно откажување на бучавата» што е патентиран и од Папагалот е „Уличен режим“, со овој режим можеме да уживаме во активното откажување на бучавата дури и кога сме на улица, се грижи интелигентен систем препознаваат важни звуци за корисникот, како што е гласот на блиска личност и правилно да ги засили и / или репродуцира, така што вие, додека носите слушалки и слушате музика, совршено да можете да ја слушнете другата личност.

 • Просторизација

Папагалот Зик 2.0 има можност да адаптирај аудио според достапните обрасци во официјалната апликација, можноста да се избере локацијата на аудио изворот и да се имитира звукот на голема концертна сала, џез младенче, нормална сала, па дури и просторија за тишина.

 • HD телефонија

Како може да биде поинаку, Parrot Zik 2.0 се комплетен систем за раце без раце од најновата генерација, процесот што се одвива од моментот кога ќе се добие повик е неверојатен; Започнуваме да го примаме повикот, во овој момент, за да не мора да го вадиме смартфонот од џеб, шлемовите ја читаат вашата листа на контакти и идентификуваат кој ве повикува, а потоа гласно и јасно ви го читаат името на таа личност Можете да одлучите дали да го земете или не.

Но, не завршува тука, да речеме дека го зедовте, четири од неговите осум микрофони трошат целиот свој напор на овој повик, истовремено преслушувајќи го вашиот глас и звуците што можат да се мешаат во повикот, на овој начин се постигнуваат две работи, првата е дека вашиот глас звучи чисто и природно и второто е дека надворешните звуци нема да влијаат на повикот, така што вие сте силно сами, вие и вашиот соговорник. Како сето ова да не е доволно, тие имаат сензор за коскена спроводливост, со овој сензор е одговорен за откривање на вибрациите на вилицата кога зборувате, ќе се запрашате зошто, затоа што е многу едноставно, благодарение на ова може папагалот Зик 2.0 пресретнете ги пониските фреквенции на вашиот глас, пренесувајќи природен и квалитетен звук дури и кога е многу ветровито.

Со сето ова ќе почувствувате дека личноста со која разговарате е веднаш до вас.

 • Беспрекорна изведба без жици

Папагалот Зик 2.0 е компатибилен со сите достапни телефонски брендови, тие имаат ознака NFC на левата слушалка за олеснување на спарувањето и поврзување Bluetooth 3.0 за безжичен пренос на аудио, на овој начин можеме да уживаме во нашата музика без врски. Немаш блутут? Не грижете се, тие имаат 3мм приклучок за приклучок (три пола), најстандардизиран во однос на аудио за да се обезбеди невидена компатибилност.

 • Автономија

Папагалот Зик 2.0 има 3 различни режими што ќе обезбедат доволна автономија за ситуацијата, без разлика дали одите на прошетка или авион на долги растојанија:

 1. Нормален режим: Пациентот 6 часа Аудио-репродукција на Bluetooth со ANC (активно поништување на бучава) и овозможено е просторно обележување.
 2. Режим „Еко“: Пациентот 7 часа аудио репродукција преку влезот на приклучокот со активирана ANC и просторизација.
 3. Режим на авион: Пациентот 18 часа аудио репродукција преку влезниот приклучок со вклучен ANC.

Заклучок

Папагалот

Покрај сите овие функции, апликацијата достапна и во AppStore и во Google Play каде што можеме да ги конфигурираме по наш вкус и да ги активираме / деактивираме според нашите потреби, се соочуваме со вистински astвер во однос на аудио репродукцијата, минувајќи над секоја кацига на брендот „Битс“ и се наоѓајќи во екот на великани како Босе и другите, без сомнение на хартија ветуваат многу, сега треба само да видиме како се однесуваат во реалниот живот, за што наскоро ќе ви донесеме видео-анализа на овој блог и за која ќе објавам линк во овој напис, останете во тек следната недела!

За оние кои не сакаат да чекаат, Папагал Зик 2.0 тие веќе се на продажба во боите: црна, бела, мока, сина, портокалова и жолта. За да ги добиете вашите, само треба да отидете во официјалната онлајн продавница Папагал, каде што се достапни за 349 €.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.