Одржување и чистење на вашите игри

Удар-ме-постер

Иако името на статијата може да звучи како напад против здравиот разум на многумина, сосема е вообичаено да се гледаат луѓе како земаат дискови како да се колаче или ги чуваат старите касети од нивните конзоли во просториите за складирање, натрупани како бескорисно ѓубре додека акумулира нечистотија.

Toе направиме мал и основен преглед за да ви покажеме како правилно да ги зачувате вашите игри и како да ги исчистите доколку е потребно, како во случај на дискови и касети.

Да почнеме со исконски и многу основни правила: секогаш држете ги дисковите покрај работ и дупката од центарот, никогаш не допирај со прстите долниот слој на овие, не допирајте го работ на касетите со прстите, никогаш не ги влажни игрите, да истури абразивни течности над нив или да ги подложи и двајцата екстремни температури или места со висока влажност. Се разбира, сè додека го имаме соодветни футроли и навлаки, мора да ги чуваме нашите игри безбедни во нив: дискови и касети во нивните куќишта, а за вторите, исто така, се препорачува да се користат пластични ракави да ги заштити од прашина, големиот непријател на електронските производи.

касета-мега-погон-игра-кертриџ Saturn-us-games-550x318

Прво, да се фокусираме на игри на оптички медиуми. Е многу лесно дека CD y DVD гребнатини, затоа секогаш мора да ги чуваме во нивните случаи. Никогаш не движете конзола додека читате диск, бидејќи стаклената леќа ќе се погрижи за изработка на убави и совршени жлебови што ќе ја претворат вашата игра во aивок. Во однос на дисковите Плав зрак, прилично е тешко да ги гребете, но може да се појават нај апсурдни несреќи, затоа сепак, бидете внимателни.

Препорачливо е отстранете ги етикетите или налепниците што се поставени на свилениот дел од дискот: постои можност да се исклучат и да го заглават плеерот на конзолата. Ако треба да исчистите диск, користете a микрофин велур, како што се оние што се користат за очила, натопена во вода и сапун. Бришење на центар на дискот исправен. Постојат луѓе кои зборуваат за методот на паста за заби за да ги поправат гребнатините, но на крајот на денот, сепак е уште еден начин да го исчистите дискот: ако имате изгребана игра и конзолата не ја чита, вашата работа е да одите на еден продавница каде што професионално се полираат дисковитеИ пазете се, не можете да дадете повеќе од три лакови на играта, бидејќи оваа техника што прави е да го израмни заштитниот слој што ја уништува сè додека не стане порамномерна и читателот може да ја чита постојано. И внимание, горниот слој, каде оди печатењето на екранот, исто така е многу важно да се чува без гребење: податоците на дискот се содржани помеѓу тој слој и долниот слој.

чистење на ЦД

Во основа, тоа се препораките што можеме да ви ги дадеме од тука за игри на тој медиум. Сега одиме со касети, кои се посебна тема. Рабовите на овие игри не треба да се допираат со прсти, како што истакнуваат многу упатства, повеќе од сè, за да не се собере нечистотија и дека контактот со конекторот на конзолата е совршен (иако бидете внимателни, физичкото абење е неизбежно со текот на годините) Сепак, ако игрите не биле во нивно заштитно куќиште или акумулирана нечистотија, ќе видиме дека тие не работат. Решението е едноставно. Само користете А. брис од алкохол, што ќе го протриеме по работ. Willе ја повторуваме операцијата додека брисот не излезе без нечистотија. Постојат луѓе кои вработуваат парчиња картон потопени во алкохол или тријте со меки гуми за бришење: Тие се исто така валидни методи, но првиот што го поврзав со вас е обично поефикасен и поедноставен. Секако, пред да ја ставите играта на конзолата, мора нека се исуши совршеново спротивно конзолата ќе се сврти на кратко.

чистење на касети

Има екстремни случаи, и ги имам искусено во прво лице, на игри со слој нечистотија на рабовите, што дури и не излегува со методите на линиите погоре. Решението што го најдов беше датотека со фино зрно датотека за нокти- Многу игри на NES кои поминаа години на отворено, воскреснаа на овој начин во мои раце.

Што се однесува до чистење на обвивка, нешто што работи и за конзоли и контролери, исто така можете да користите алкохол и постапка за триење. Ако сакаме да го отстраниме жолтеникав тон типично што понекогаш излегува со текот на времето, се зборува за домашен метод кој, велат тие, е ефикасен (лично бр Го пробав): се состои од поставување на обвивка за игра (без налепница, која подоцна ќе треба да се препечати на леплива хартија во репрографски центар или слично, па би размислила за тоа претходно), контролорот или конзолата ( вториот, лишен од каков било електронски елемент, очигледно) во а контејнер исполнет со хидроген пероксид за да ги покрие овие предмети. Контејнерот мора да биде вцелосно затворен и изолиран и сместено некаде во куќата каде што сонцето. Willе го оставиме таму 3 дена и како по магија, пластиката ќе си ги врати оригиналниот тон и боја.

Ishолтеникави SNES

Друго незгодно прашање со игри со касети е батерии кои ги содржат игрите и се сместени во нив, кои со текот на времето престануваат да работат. Наоѓањето замени е многу едноставно, но за да ги отвориме касетите што ќе ни требаат специјални клучеви или повлечете ја класичната домашна поправка на бик пенкало. Идеално, ако имаме многу игри, добиваме пакет од овие клучеви: оние од 3.88 mm ќе вреди за нас NES, SNES и N64 игри, оние на 4.5 mm за Mega Drive и да ги извадите завртките на конзолите SNES, N64 и GameCube. Менувањето на батеријата е многу едноставно, а идеално е да се направи што е можно попрофесионално со рачка за лемење, но и домашните методи се совршено валидни.

Општо кажано, ова се советите од кои можеме да ви дадеме Видео игри Мунди и дека се надеваме дека ќе ви бидат корисни за подобро зачувување на вашите игри, особено најстарите, и дека кога бубачката ќе ве касне, можете повторно да ги користите и да уживате во нив како првиот ден.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Карлос dijo

    каков добар совет ни даваат