Окел Сириус А Про, поголема моќност за овој џебен miniPC

Окел Сириус А Про miniPC

Вистина е дека честопати се повикуваме на мобилните телефони од најновата генерација како моќни џебни компјутери. Бидете внимателни, делумно е точно: со нив правиме скоро сè и извршуваме задачи - зборувајќи во професионална смисла. Сепак, постои проект кој е роден минатата година 2016 година на Индиегого. Е за Окел Сириус А, мал компјутер со 6-инчен екран и дека Виндоус 10 работи внатре.

Сепак, преку истата платформа Crowdfunding е додадена нова, многу помоќна верзија: Окел Сириус А Про. Овој модел има ист дизајн и работа, иако некои од неговите спецификации се помоќни од стандардниот модел.

Ockel Sirius A Pro е мал компјутер кој ќе се вклопи во џебот на јакната, панталоните или каде сакате. Таа има 6-инчен целосен екран на допир и работи со Windows 10 Pro —Во стандардната верзија е претходно инсталирана верзијата Windows 10 Home.

Ockel Sirius A Pro го има истиот процесор како верзијата претставена во 2016 година; односно има 7-јадрен Intel Atom x8750-Z4 процес, кој во овој случај ќе биде придружен со a 8 GB RAM меморија во споредба со 4 GB од стандардната верзија. Исто така, просторот за складирање е исто така зголемен и отидовме од 64 GB на 128 GB. Секако, ќе продолжиме да имаме слот за microSD компатибилен со картички до 128 GB повеќе.

Ова се главните разлики помеѓу стандардната и Pro верзијата: Верзија на ОС; количина на RAM меморија и количина на внатрешен простор за складирање на информации. За останатото, ќе продолжиме да имаме порта Етернет, две USB 3.0 порти, USB-C порта; излез HDMI; батерија од 3.500 mAh, како и WiFi ac врска и Bluetooth 4.2.

El Окел Сириус А Про е сè уште достапен преку награди - Цени поевтини отколку кога ќе се најдат на продажба. Првите единици се очекува да бидат испорачани следниот јануари 2018 година и нивната цена започнува од 650 долари (545 евра при промена).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.