OLED панелот на MacBook Pro се нарекува Magic Toolbar

macbook-pro-2016-концепт-1

Иако уредниците на Actualidad Gadget обично не обрнуваат многу внимание на компјутерите Mac, делумно затоа што не се обновени целосно подолго време, до следниот 27 октомври многу веројатно е дека ќе разговараме повеќе од потребно, бидејќи тој ден е оној што Apple го постави за да го прослави главниот збор каде ќе биде претставена новата палета на лаптопи и Mac компјутери. Ние веќе неколку месеци зборуваме за гласина поврзана со MacBook Pro во која Apple би интегрирал OLED панел одозгора, панел за допир што би можеле да го конфигурираме според нашите потреби да лансираме апликации или да креираме кратенки на тастатурата според апликацијата што ја користиме во тој момент.

Овој панел OLED Wouldе ги замени функциските копчиња што во моментов ни ги нудат сите Mac и преку кои можеме да ја контролираме осветленоста на екранот, јачината на звукот, репродукцијата на музика како и да го отвориме лансираниот и отворен мултитаскинг. Според Брајан Конрој, стручен адвокат на трговски марки Apple го регистрираше името Magic Toolbar минатата година во февруари преку компанијата Presto Apps America LLC, и се чини дека сè покажува дека Apple е тој што стои зад оваа компанија. Не би било првпат Apple да користи друга компанија за регистрирање на производ за да ги скрие своите идни намери. Оваа компанија е истата што ја регистрираше AirPods.

Следејќи ја номенклатурата на акциите на Apple, Ова име, Magic Toolbar ја има целата смисла во светот, како што следат во екот на Magic Trackpad, Magic Mouse и Magic Keyboard. Во моментот треба само да почекаме до 27 октомври за да видиме дали конечно е потврден овој нов OLED панел и дали конечно може да ги изврши сите функции за кои се шпекулираше, бидејќи во спротивно тоа би било многу големо разочарување за сите Mac корисници, бидејќи оваа гласина е многу добра и практична идеја што сигурно ќе ја забрза интеракцијата на корисниците со уредот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.