Како да ги оневозможите автоматските ажурирања во прозорците 10

Windows 10

Виндоус 10 продолжува да биде еден од најпопуларните оперативни системи на пазарот, а исто така презема важни чекори за да стане најкористен оперативен систем ширум светот. Сето ова е мотивирано од одличната работа што ја работи „Мајкрософт“ со својот софтвер, објавувајќи нови и важни ажурирања од време на време.

Сепак, овие ажурирања не им се допаѓаат на сите корисници и понекогаш се појавуваат во несоодветни времиња или ни нудат функции и карактеристики што не интересираат. Така, денес ќе ви покажеме како брзо и лесно да ги оневозможите автоматските ажурирања во Windows 10.

Активирајте ја мерената употреба на вашата врска со WiFi мрежа

Пред да детализираме како работи овој метод, мора да ви го кажеме тоа работи само со компјутери кои се поврзани на безжични мрежиЗначи, ако, на пример, вашиот компјутер е поврзан на мрежата преку етернет кабел, не можеме да ве увериме дека ќе работи, иако секогаш можете да го пробате за да го потврдите.

Тоа е вклучете мерена WiFi конекција на Windows, што ќе ни овозможи да инсталираме ажурирања во времето што го претпочитаме, без да го правиме тоа во несоодветни времиња или во средината на нашата работа. За да ја активирате оваа опција, треба само да пристапите до конфигурацијата за WiFi на Виндоус 10, каде што мора да кликнете на напредни опции и откако ќе ја изберете опцијата „поврзување на мерена употреба“.

Конфигурација на WiFi мрежи во Windows 10

Спречува услугата за ажурирање на Виндоус 10 да започне истовремено со самиот систем

Ажурирањата на Виндоус 10 се однесуваат како и секој друг процес во рамките на нашиот компјутер, и во многу наврати го добиваме известувањето за ажурирање веднаш штом го стартуваме нашиот компјутер, така што имаме малку опции при нивно инсталирање.

Добар начин да ги оневозможите ажурирањата на Виндоус 10, но барем моментално, е спречете услугата за ажурирање да започне истовремено со системот. За ова мора да ги следиме следниве чекори;

 • Притиснете ги копчињата Windows и R истовремено, пишувајќи подолу services.msc во лентата за лансирање и притиснете Enter

Windows 10 панел за извршување

 • Во списокот на процеси што е прикажан, лоцирајте го Windows Update и отворете го
 • Сега во табулаторот Општо, побарајте го полето „Тип на стартување“ и сменете го во „Оневозможено“

Windows 10 табла за оневозможување на автоматско ажурирање

 • Рестартирајте го компјутерот и автоматските ажурирања повеќе не треба да бидат проблем при стартување на вашиот компјутер

Ако во кое било време сакате услугата за ажурирање на Виндоус 10 да започне повторно истовремено со системот, ќе треба само повторно да ја овозможите опцијата што претходно научивме да ја оневозможуваме.

Windows 10 Home Patch, друг начин за оневозможување на автоматско ажурирање

Како и ажурирањата на оперативниот систем, ажурирањата на различните апликации што ги инсталираме од официјалната продавница за апликации на Виндоус, исто така, пристигнуваат во најнеповолните моменти. За да избегнете автоматско ажурирање, едноставно инсталирајте кумулативно ажурирање број 5 на новиот оперативен систем, каде што оние од Редмонд ни нудат можност да оневозможиме автоматско ажурирање на апликацијата.

За да го направите ова, ние мора да одиме уште еднаш во менито за поставки на Windows 10, да пристапите до "Ажурирање и безбедност", а потоа да го внесеме подменито за ажурирање на Windows. Тука мора да провериме дали ги инсталиравме најновите закрпи на Виндоус 10 за да можеме да пристапиме до опцијата за деактивирање на ажурирањата на апликациите што ги инсталиравме на нашиот компјутер.

За да завршиме, мора да ја отвориме апликацијата продавница и да кликнеме на копчето на нашиот профил во лентата со алатки. Во делот Конфигурација има дел наречен „Ажурирања на апликациите“ што ни ја нуди опцијата „Ажурирај ги апликациите автоматски“. Ако ја отштиклираме оваа опција, ќе го решиме нашиот проблем.

Исклучете ги автоматските ажурирања преку политиките на локалната група

Windows 10 Enterprise

Една од новитетите што Виндоус 10 ја донесе со себе беше, како што веќе рековме, сè што беше поврзано со ажурирања, кое радикално се промени во споредба со претходните верзии на популарниот оперативен систем. понатаму Мајкрософт одлучи да ја остави опцијата за исклучување на автоматските ажурирања стандардно скриени.

Пред да започнеме, за да ви покажеме интересна опција за оневозможување на ажурирањата преку политиките на локалната група, мора да ви кажеме дека оваа опција ќе важи само за корисниците на Windows 10 Pro и Enterprise, така што најголемиот дел од корисниците, кои користат Windows 10 Home, ние нема да може да ја користиме оваа опција и ќе треба да се фокусираме на една од оние што веќе ги коментиравме претходно.

За да ги намалите ажурирањата на Windows преку овој метод, мора да ги следите следниве чекори;

 • Во лентата за пребарување на Виндоус мора да напишеме „Уредувач на локални групи за политики“ и потоа да ја отвориме
 • Сега мора да ја побарате папката «Административни обрасци» во делот «Конфигурација на компјутер» и кликнете на неа за да ја отворите целосно
 • Мора да кликнете двапати на „Сите вредности“, така што тогаш ќе се отвори список каде што ќе треба да бараме „Конфигурирај автоматски ажурирања“. Откако ќе го лоцирате, кликнете двапати на него
 • Изберете ја опцијата „Овозможено“ од трите прикажани во горниот лев агол и процесот ќе заврши, иако прво мора да го рестартирате компјутерот.

Виндоус 10 не е најдобриот оперативен систем за сите оние кои сакаат малку или ништо да се наоѓаат секој толку често со нови надградби, иако во исто време е најинтересен откако Мајкрософт го одржува својот нов софтвер секогаш ажуриран и во првите редови. Со триковите што ве научивме денес, барем можеме да ги чуваме ажурирањата настрана, и дека тие не се инсталираат автоматски.

Како препорака и конечно мора да го препорачаме тоа Дури и ако ги деактивирате автоматските ажурирања на Виндоус 10, треба да бидете внимателни да го ажурирате вашиот компјутер од време на време и не се изложувајте на ниту една од многуте опасности што секојдневно ја загрозуваат новата верзија на оперативниот систем на Мајкрософт.

Дали успеавте успешно да ги оневозможите ажурирањата на Windows 10?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Жозе dijo

  Одличен напис. Но, имам прашање: ако ја оневозможиме услугата за ажурирање на прозорците, безбедносните ажурирања се исто така блокирани? Би сакал да можам да ја одржувам ажурирана верзијата 1607, но без да одам на 1703. Благодарам!