Онлајн обработувачи на текст

Бесплатни онлајн процесори за текст

Дали ви недостасува да користите Word Online? Кога пишуваме документ, навикнавме да користиме апликации како што се Microsoft Office, Apple iWork или други бесплатни опции како OpenOffice или Libreoffice. Сите тие се совршено валидни опции што ни овозможуваат креирајте каков било текстуален документ, табеларен пресметка, презентација...

Но, веројатно е дека во некоја пригода ќе се најдеме на компјутер кој нема инсталирано ниту една од овие или слични апликации и ќе се најдеме во потреба да напишеме документ совршено форматиран (задебелени букви, закосени букви, јазичиња, куршуми .. .) Ова е местото каде што Интернет обработувачите на текст се нашето спасение. Во оваа статија ви покажуваме најдобрите Интернет процесори.

Онлајн процесорите за текст ни овозможуваат да креираме секаков вид документи преку прелистувачот без да мора да инсталираме никаква апликација во кое било време, што ги прави најдобрите опции кога треба да креираме документи и компјутерот на кој наоѓаме немате важечка апликација, и јас не зборувам за типична апликација за белешки што природно го вклучува оперативниот систем во кој се наоѓаме.

Google Docs

Google Docs, онлајн процесор за текст

Google ни овозможува целосен пакет за канцеларии преку прелистувачот и системот за складирање на Google Drive. Благодарение на Google Drive, можеме да создадеме секаков вид документ, било да е тоа текстуален документ, табеларна пресметка или презентација. Очигледно опциите за форматирање на текстот се донекаде ограничени но достапни се најосновните и користените за создавање на кој било документ.

Ако сакаме да ја користиме оваа услуга на нашиот паметен телефон или таблет, Google ќе не присили да ги преземаме соодветните апликации за мобилни уреди, затоа не е опција да се земе предвид дека сакаме да создадеме документ на уред од ваков тип. Единствениот услов е ист како и секогаш кога зборуваме за Google и неговите услуги, имаат сметка на Gmail. Можеме да ги зачуваме сите документи што ги создаваме на Google Drive за да можеме да пристапуваме од кој било друг уред.

Збор на Интернет

Word Online, онлајн процесор за текст

Гугл не е единствениот голем во технологијата што ни го прави процесор за текст достапен преку прелистувачот, но Мајкрософт исто така ја прави достапна и верзијата за корисникот. Збор онлајн и бесплатно преку прелистувачот.

Единствениот услов за да можете да креирате ваков вид документи е да имате сметка на Microsoft, или @ hotmail.com, @ hotmail.es, @ outlook.com ... Сите документи што ги создаваме можеме да зачуваме директно на нашата сметка Облачно складирање на Microsoft OneDrive.

Apple Pages

Процесорот за текст на Apple, интегриран во пакетот iWork и достапен за преземање целосно бесплатно преку Mac App Store, исто така ни овозможува пристап до процесорот за текст преку Интернет. Потребно е само да имате Apple ID, нешто што веќе ќе го имате доколку користите производ од компанијата со седиште во Купертино, во спротивно можете отворете сметка совршено без да плаќате ништо.

Pages ни нуди голем број на шаблони што можеме да ги уредиме да го креираме документот што ни е потребен во кое било дадено време. Сите креирани документи се зачувани во 5 GB слободен простор што ни го нуди Apple преку iCloud. Страниците ни покажуваат интерфејс многу сличен на оној до кој можеме да пристапуваме со Word Online, со голем број на достапни опции.

StackEdit

StackEditor, бесплатен онлајн процесор за текст

За разлика од претходните две опции, веб-процесорот StackEdit Не бара од нас да мора да отвориме сметка за да можеме да ја користиме оваа одлична услуга, што може да биде плус во зависност од видот на корисници што сме. Овој уредник е насочен кон сите оние луѓе кои пишуваат на веб-страници како што се блогови, бидејќи ни овозможува да испраќаме пишана содржина директно до блогот и на овој начин не користете ја работната површина на блогот што ги користиме за да ги напишеме написите или документите.

Иако можеме да го користиме совршено од паметен телефон или таблет, нешто што не можеме да го направиме со претходните две опции, ако сакаме да го зачуваме документот не можеме да го сториме, бидејќи тој е зачуван директно во прелистувачот, нешто од што можеме да сториме компјутер. Она што можеме да го направиме е складирајте содржина на Google Drive или Dropbox, и од мобилен уред и од компјутер.

Напиши УРЛ

WritURL, бесплатен уредник на текст преку Интернет

Ако не само што се најдеме во потреба да напишеме форматиран документ на компјутер кој нема процесор за текст, туку и документот треба да биде во соработка со други луѓе, работите се комплицираат, но за среќа Напиши УРЛ е решение за нашите проблеми во веб-верзија. Откако документот е креиран имаме можност да го зачуваме на нашиот компјутер во формат Word.

Хемингвеј

Хемингвеј Повеќе од онлајн процесор за текст, тој е помагало при пишување текстови на англиски јазик, бидејќи ни овозможува во секое време да го проверуваме типот на пишување што го користиме, без разлика дали се тоа многу кратки или предолги текстови. Проблемот, како што коментирав е во тоа работи само на англиски јазик, но ако му дадеме малку време, веројатно е дека наскоро ќе се појави и на шпански јазик.

Нацрт

Нацртајте бесплатен онлајн процесор за текст

Нацрт е постар брат на StackEdit, бидејќи ни ги нуди истите, но проширени опции, што ни овозможува да ги чуваме документите креирани во Dropbox или Google Drive, покрај отворањето директно од овие услуги за складирање облак. Публикацијата за блогери ни нуди многу повеќе опции од оние што можеме да ги најдеме во StackEdit, но ако не сакаме да креираме сметки во која било услуга, имаме лоши вести, бидејќи Нацрт не Willе не присили да отвориме сметка на оваа платформа со цел слободно да ја користиме.

ЗенПен

ZenPen, бесплатен онлајн процесор за текст

ЗенПен е многу едноставен процесор на текст, но ни нуди минимални потреби што можеме да ги искористиме за да создадеме кој било форматиран документ. Тоа ни овозможува да ја прошириме големината на екранот, така што е прикажан само текстот што го пишуваме на екранот, да ги превртиме боите на екранот, да додадеме бројач на зборови и да ги зачуваме документите во формати Markdown, HTML и Plain Text. Не треба да се регистрираме, ние само треба да ја отвориме мрежата и да напишеме.

писателот

Бесплатен писател на Интернет процесор за текст

писателот ни нуди процесор за текст со естетика на MS-DOS, со црна позадина со зелени букви, како фосфорните монитори што беа користени во раните 80-ти. Писател како Зенпен елиминирајте секаков вид расеаност на екранот за да можеме да се фокусираме на она што е навистина важно. Оваа услуга бара да создадеме сметка за да ја користиме услугата.

типWrittr

tyWrittr Бесплатни онлајн процесори за текст

типWrittr ни нуди поинаков начин кога станува збор креирајте документи на Интернет бесплатно, што бара сметка за да може да ја користи. Како што можеме да видиме на сликата погоре, овој бесплатен онлајн процесор за текст ни овозможува да избереме позадина во согласност со нашите вкусови или темата што ја пишуваме за да послужи како инспирација.

Зохо писател

Зохо писател Ни нуди многу сличен аспект на она што можеме да го најдеме во кој било процесор за текст што ќе го користиме, каде што можеме да избереме фонт, големина, да го исечиме и залепиме текстот, да го форматираме текстот ... исто така, да им дозволиме да го извезуваат документот за да можат отворете го подоцна со уредник десктоп тип Office. Естетика нè потсетува многу на верзијата Word Online за што зборувавме на почетокот на овој напис.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.