WhatsApp за KaiOS, оперативниот систем што го носи новата Nokia 8810

Ако тековниот мобилен телефон остане без WhatsApp, тој е надвор од пазарот. Зошто? Бидејќи повиците беа во втор план. Начинот на кој корисниците најмногу комуницираат е преку популарната услуга за инстант пораки. Уште повеќе, говорните пораки длабоко нуркаат меѓу корисниците.

Еден од мобилните што новата Нокиа презентирани во рамките на последниот мобилен светски конгрес беше Нокиа 8810, терминал од пред неколку години стана популарен благодарение на Кијану Ривс и неговиот популарен лик „Нео“ во сагата Матрикс. Па, во обид да ја искористат носталгијата, тие повторно го издадоа овој модел, но под оперативниот систем KaiOS.

WhatsApp KaiOS Nokia 8810

Овој оперативен систем базиран на Linux е наскоро за изненадување. Зошто? Па затоа што од мрежата WABetainfo Тие не информираат дека конкретната верзија на WhatsApp се развива така што апликацијата може да работи под овој нов оперативен систем и дека е присутна во неколку терминали. Како и да е, најпопуларниот е Нокиа 8810.

Слично на тоа, овој тип на терминал може да премине од тоа да биде во втор план или втор терминал, да стане прва опција во многу случаи со ваков тип на иницијатива. И поминаа месеци WhatsApp објави дека престана да ги поддржува платформите како BlackBerryOS, Windows Phone или Series 40 што беше инсталирано во старите мобилни телефони на Nokia.

Во моментов не е познато кога ќе биде готова финалната верзија на оваа апликација за KaiOS. Сега, сигурно со оваа вест повеќе од еден е подготвен да го набави овој вид опрема како повеќе од остварлива алтернатива. Фејсбук сега е достапен на оваа нова платформа. И, како што е откриено, намерата е: „да се отворат вратите за нови можности во образованието, бизнисот и градењето на заедницата“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мајк dijo

  Па, chapeau за WhatsApp!
  Неодамна, тие престанаа да ни даваат поддршка (јас сум корисник на Blackberry Classic) за неколкумина кои тврдат дека на овој начин, тие ќе се фокусираат на мнозинските платформи и дека тоа е за доброто на сите. Сега размислуваат да направат верзија за „четири мобилни“ што ќе се продаваат колку и да се Нокиас, што јас разбирам, дека тие ќе бидат многу помалку од капините, нокиите и другите што веќе се продаваат.
  Кога сакаат, можат. Кога не, тие нè оставаат таму.

 2.   vicente dijo

  Бев класичен корисник од капини, а потоа отидов на пасошот. Денес мислам дека тој е најдобриот оперативен систем во однос на интуитивната, чиста и перформансите на батеријата, а да не го спомнувам квалитетот на конструкцијата.
  Мислам дека WhatsApp престана да го поддржува овој систем, бидејќи Фејсбук беше осуден за копирање на нивните патенти за пораки и како одмазда тие престанаа да го поддржуваат со изговор дека веќе нема корисници што го бараа тоа.
  Во моментов имам елитен 3 со windows телефон и тоа е најблиску до капина и ќе продолжам да го користам се додека не можам.
  Со текот на времето, наместо да напредуваме во технологијата, одиме наназад и тие сакаат да не направат идиот или со google или со ios.