Opera ја нуди својата VPN услуга бесплатно во својата десктоп верзија

VPN во Опера

Пред нешто повеќе од една година, Opera лансираше бесплатна услуга VPN за сите корисници на iOS, за да можат да сурфаат користејќи IP-адреси од други земји да може да ги заобиколи географските ограничувања на некои услуги или веб-страници. Пред нешто повеќе од еден месец, компанијата ја лансираше истата апликација за екосистемот Андроид, нудејќи ги истите функции. Но, прелистувањето од нашиот паметен телефон или таблет не е исто како да го правиме тоа директно од нашиот компјутер и Opera беше свесен за тоа и штотуку ја пуштија својата услуга VPN целосно бесплатно за корисниците кои го користат својот прелистувач на нивниот компјутер, или компјутер или Mac, со најновата верзија.

Иако има многу прелистувачи кои ни овозможуваат анонимно навигација преку Интернет, ова инкогнито прелистување не е целосно такво, како што покажаа неколку експерти за безбедност. Меѓутоа, ако користиме VPN услуга што криптира и пренасочува сообраќај преку други сервери, да можеме навистина да бидеме заштитени пред можни напади од хакери или луѓе кои сакаат да се прикрадат во нашиот компјутер.

VPN услугите се една Заедничка и многу омилена алатка за многу корисници кои се свесни за приватноста но повеќето услуги од овој тип се плаќаат. Во Opera тие се свесни за овој проблем и сакаа да го имплементираат во најновата верзија на нивниот прелистувач природно и без никаков трошок за корисникот. За да се движите низ VPN со Opera, мора да ги охрабриме во менијата за конфигурација лоцирани во лентата со алатки и целиот сообраќај ќе започне да циркулира сервери на земјите што ги избравме.

Мора да се има на ум дека во повеќето случаи овој вид на услуга може да ни понуди врска со побавна брзина, мал проблем ако навистина сакаме да бидеме заштитени и безбедни од активностите што ги правиме од нашиот дом или работно место. За да ја преземете најновата верзија на Opera, можете да го направите директно од овој линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.