Opera 51, новиот прелистувач на Opera е побрз од Firefox Quantum

Opera 51 побрзо од Firefox Quantum

Пред неколку недели, лансирана е новата верзија на популарниот веб прелистувач на Mozilla, Firefox Quantum. Оваа нова верзија се покажа како најбрзиот прелистувач и дека се потрошени помалку ресурси од сите сегашни. Сепак, владеењето на најбрзиот веб прелистувач траеше кратко. И дали е тоа што Opera лансира нова верзија на својот прелистувач, Opera 51. И според првите тестови, тоа е побрзо од производот на Mozilla. Покрај тоа, оваа нова опера ќе ужива во нови функции.

Opera 51 е името на најновата верзија на веб-прелистувачот Opera. Компанијата работи во последните месеци и разви верзија многу помоќна, побрза и со интересни функции за додавање. Сепак, најинтересно е колку брзо ќе се одвива: според резултатите 38% побрзо од Firefox Quantum. Значи, денес се соочуваме со најбрзиот прелистувач. Сега, има повеќе функции што се додаваат и ќе ги објасниме подолу.

Горно копче за движење Opera 51

За почетници, сега ќе имате многу побрз начин да дојдете до почетокот на веб-страниците. Како? Многу едноставно: само треба да кликнете на табулаторот што ќе го најдете на врвот, каде што е детално за која страница се работи и каде ќе ги најдете фавоконите.

Друга од новите функции е тоа што во горниот десен дел ќе имаме нова икона што кога ќе се притисне ќе детализира за јазичиња што ги отворивме и кои неодамна беа затворени. Оваа функција ќе биде многу интересна за оние корисници кои обично работат со мноштво отворени јазичиња и кои пропаѓаат кога редовно се прикажуваат; што е да се каже: тоа е многу попрактичен и поефикасен начин да ја пронајдеме содржината што ја бараме постојано или повторно да отвориме јазиче што го затворивме по грешка.

функционално опера 51 видео pop-up

Исто така, најдовме полесни начини да се вратиме на јазичињата што пуштаат pop-up видеа. И, тоа е само кога еден од овие клипови се репродуцира во надворешен прозорец, само ставајќи го глувчето над насловот на видеото, ќе се појави опција што ќе ни овозможи да се вратиме на јазичето за навигација од каде потекнува ова видео.

Иако деновите на Adobe Flash се избројани, сепак има страници што го користат. Меѓутоа, ако работите на macOS, веројатно сте виделе како секој пат кога содржината на Flash сака да ја извршува, ве прашува дали сакате да ја овозможите. Во Опера 51 ќе биде многу полесно: ќе имате опција од поставките секогаш да дозволувате репродукција на Flash доколку сакате. Патеката е: преференции> веб-страници> блиц

Е го имаме и начин да ги ресетирате поставките на прелистувачот многу побрзо. Колачиња, историја на лозинки, историја на прелистување, кеш меморија, итн. Сето ова може брзо да се ресетира од преференциите> прелистувачот> да ги ресетирате поставките на прелистувачот (ова секогаш зборува за верзијата за macOS).

Конечно, Opera 51 исто така ќе ни овозможи да ги поставиме нашите омилени позадини (на пример, истиот што го користиме на работната површина на нашиот компјутер). Ова ќе биде достапно од почетната страница на прелистувачот преку менито „Лесно поставување“. Ако сакате да го пробате, ве молиме преземете го и за MacOS како да Windows.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.