Оптимизирајте го Виндоус 10

Слика на логото на Виндоус 10

Дали сакаш оптимизирајте го Windows 10? Тоа е најновата верзија на популарниот оперативен систем развиен од Microsoft и објавен на пазарот. Со текот на времето, тој успеа да се позиционира како втор најкористен оперативен систем ширум светот, надминат само од Виндоус 7, кој продолжува да има поддршка и доверба од голем број на корисници, но особено од скоро целиот деловен сектор, многу неволно да се менува секој толку често.

Неговите карактеристики, опциите што ни ги нуди и достапните функционалности се некои од работите што ги претворија Windows 10 во еден од најпопуларните оперативни системи во светот. Како негативна страна, продолжуваме да ја наоѓаме уште еднаш нејзината крајна бавност во одредени прилики. Да се ​​обидеме да го решиме денес, ќе ви кажеме како да се оптимизира Windows 10 за да работи подобро.

Како прво, мора да ви кажеме дека овие трикови ќе ви помогнат многу во голем број прилики, но дека без сомнение не се непогрешливи, на пример, ако имате премногу застарен компјутер. Дури и со сè што правите некои од работите што ќе ги видиме подолу за да го оптимизирате Windows 10, тие треба да ви дадат малку рака да го направите вашиот компјутер со Windows 10 да работи малку подобро и да добие одредена брзина.

Не правете никакви програми заедно со Windows 10

Еден од големите проблеми што обично го имаат повеќето корисници е тоа нашиот компјутер трае вистинска вечност за да започне. Овој проблем во повеќето случаи го припишуваме на оперативниот систем, во овој случај на Виндоус 10, но нема многу врска кога, истовремено со оперативниот систем, конфигуриравме уште десетина програми да започнат истовремено.

И тоа е тоа во многу прилики не сме свесни за огромниот број на програми што започнуваат секогаш кога ќе го стартуваме компјутерот, од кои повеќето обично не ни требаат. За да провериме кои програми се стартуваат заедно со оперативниот систем и за да можеме да ја елиминираме оваа опција, мора да кликнеме со десното копче на глувчето на иконата за стартување на Windows 10. Сега мора да ја отвориме Менаџер за задачи, и со притискање на табулаторот Home треба да видите слика слична на онаа прикажана подолу;

Слика на Управувачот со задачи за Виндоус 10

Во списокот ги наоѓаме сите програми и процеси кои започнуваат истовремено со Виндоус 10, известувајќи ни за влијанието што го имаат врз стартувањето на системот. За да ги оневозможите сите програми што не ги сметате за потребни, освен ако не започне истовремено секој пат кога ќе го вклучите компјутерот, само треба да ги обележите и да кликнете на копчето за оневозможување. Нема проблем да ги оневозможите оние што ги сакате бидејќи можете да ги овозможите во кое било друго време.

Кортана, не ми требаш повеќе

Cortana Без сомнение е една од најголемите starsвезди на Виндоус 10, но во исто време виртуелниот асистент троши голема количина ресурси, особено на нешто стари компјутери, па затоа е многу важно да ја прегледате оваа точка ако вашиот компјутер работи Само хардвер и сакате да го оптимизирате Windows 10 што е можно повеќе.

Покрај тоа, асистентот е сè уште далеку од она што се чинеше дека ќе биде на почетокот и се повеќе и повеќе одлучуваат оневозможете го за да избегнете досадни прекини и исто така заштедувајте ресурси.

Оневозможете ја кортаната за да ги оптимизирате прозорците 10

За да ја деактивирате Кортана, сè што треба да направите е да одите во сопствените поставки на асистентот и да се збогувате засекогаш, или барем за момент И, тоа е дека во кое било време можете повторно да го активирате и да го користите за да ви биде верен придружник за патување додека користите Windows 10.

Рестартирањето може да биде решение за вашите проблеми

Можеби изгледа глупаво, но ако го оставите компјутерот вклучен со денови, едноставно го суспендирате или менувате корисници за никој да не може да пристапи до нашата сесија, може да стане проблем на крајна бавност. И дали е тоа со тоа што никогаш не ја исклучувате опремата, користената меморија не се ослободува целосно со тоа што значи тоа. Ако исто така користиме, на пример, игра со висококвалитетна графика, која користи голема количина меморија, проблемот може да биде уште поголем.

Со рестартирање можеме да ги завршиме сите овие проблеми со еден удар, и направете го нашиот компјутер повторно да ја има на располагање целата меморија, враќајќи се на нормалноста каде сè работи со повеќе или помалку нормална брзина.

Се надеваме дека еден ден можеме да го одржуваме вклучен нашиот компјутер Виндоус 10 со денови или недели, но засега нашата препорака е ако сакате да го направите ова, рестартирајте го барем на секои неколку дена за да избегнете да останете без меморија и да претрпите бавен систем што може да заврши да ве очајува.

Дизајнот на Виндоус 10; проблем за многумина

Кога Виндоус 10 пристигна на пазарот, тоа го стори со јасна посветеност да дизајнира и да се разликува преку него поради естетските промени во споредба со неговите претходници. Ова несомнено имаше големо позитивно влијание, иако во исто време им наштети на корисниците, особено на оние кои имаат многу стара опрема. И дали е тоа на пример Сите анимации што ги има новиот оперативен систем одзема голема количина ресурси пред нас, што на многумина од нас им треба за други работи.

Позитивниот дел е што овие анимации можат да се деактивираат во кое било време, со десен клик на копчето Start на Windows и пристап до Системот. Откако таму, мора да пристапиме до Напредна конфигурација на системотВо прозорецот што ќе се појави, изберете Напредни опции. Внатре во делот Перформанси мора да пристапиме конфигурација и во рамките на Опции за изведба ќе ја најдеме опцијата за Визуелни ефекти каде што можеме да ги оневозможиме анимациите на Виндоус 10 и другите аспекти поврзани со дизајнот.

Слика на опциите за дизајн на Виндоус 10

Имајте на ум дека кога станува збор за прилагодување на дизајнот на Виндоус 10, ништо никогаш нема да личи на она што го користевте, затоа не паничете и навикнувајте се што е можно побрзо.

Брз Windows Start 10 може да биде проблем

Една од новините што ги донесе со себе Виндоус 10 е Брз почеток, што наводно овозможува оперативниот систем да започне побрзо, иако понекогаш работи на сосема спротивен начин, генерирајќи повеќе проблеми отколку придобивки.

И тоа е тоа понекогаш овој тип на стартување ќе го забави стартувањето на Виндоус 10, создавајќи проблем. Се разбира, решавањето е прилично едноставно бидејќи ќе треба да пристапиме до Опциите за напојување и да ја бараме опцијата Изберете однесување на копчињата Start / Off и во новата предност кликнете на Промена на недостапната конфигурација. Сега ќе можете да ја видите функцијата Брз почеток и да ја деактивирате доколку ја имате активирано и тоа ќе ви донесе повеќе проблеми отколку придобивки, па затоа е многу важно да ја прегледате оваа опција за да го оптимизирате максимум Виндоус 10.

Слика на брз почеток на Windows 10

Ако не можете да ја пронајдете оваа опција, не грижете се бидејќи не е поддржана од сите компјутери, иако имате инсталирано најновото ажурирање на Виндоус 10.

Направете ја вашата врска единствена и не споделувајте ја со никого

Од неговото создавање пред неколку години, Интернетот се заснова на принципот на споделување информации, но Виндоус 10, рака под рака со Мајкрософт, го носи ова на ниво што многумина од нас се лизгаат низ прсти. И дали е тоа системот за ажурирање на новиот оперативен систем може да ве натера да преземате содржина не само од мрежата на мрежи, туку и од други компјутери, претворајќи го вашиот сопствен компјутер во сервер за преземања на други лица.

Ова честопати предизвикува забавување на нашата Интернет-врска, правејќи да веруваме дека нашиот компјутер старее или е заситен.

За да го оптимизирате Виндоус 10 малку повеќе и да ја направите вашата врска уникатна и да не ја споделуваме со никого, ќе мора да одиме во Поставките за Виндоус 10 и да ја избереме опцијата Ажурирање и безбедност, потоа Напредни опции и конечно да кликнете на Изберете како сакате да бидат доставени ажурирањата. Откако тука, мора да ја деактивирате опцијата Ажурирања од повеќе од едно место.

Водете го Виндоус 10 и работи

Откако компанијата со седиште во Редмонд ја лансираше првата верзија на Виндоус, јасно стави до знаење дека има намера да се грижи и да се грижи за корисниците, до тој степен што со Виндоус 10 работи стандардно на ниво на потрошувачка и општо здравје на вашиот компјутер. големите корисници.

Сепак, ова може да биде проблем за многу корисници, така добра опција за да добиете брзина и перформанси, треба да ги ставиме Windows 10 да работат со целосна изведба. За да го направите ова, мора да кликнете со десното копче на глувчето на Windows 10 Start за да пристапите до опциите за напојување. Како што е прикажано на следната слика, таму можете да изберете дополнителен план за вашиот тим.

Слика на опциите за напојување на Виндоус 10

Дали успеавте да го оптимизирате Windows 10 за да работи подобро благодарение на нашиот совет?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни. Исто така, ако знаеме повеќе совети за оптимизирање на новиот оперативен систем Виндоус 10, кажете ни, и ако работи, ќе ја прошириме оваа листа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.