Aorus 5, влезен гејмерски лаптоп на Gigabyte [Преглед]

Лаптопите некогаш беа на спротивните полови во светот на видео игрите, сепак, многу брендови се одлучија да создадат серија лаптопи кои нудат битка во секторот за игри. Haveе можете да видите многу анализи за овој вид уреди овде во Актуалидад гаџет. Денес за прв пат на табелата за анализа имаме производ од гигабајти. Откријте со нас што крие новиот Aorus 5, почетната палета на игри лаптопи на Gigabyte дизајнирана за целата публика. Како и секогаш, ќе го разгледаме многу детално, за да можете темелно да го запознаете.

Дизајн и материјали

На нашиот тест, го користевме поконкретно моделот Gygabite Aorus 5 SB, производ произведен целосно во црна пластика. Ние го имаме логото на брендот на задната страна во сребрена боја, но без типичните RGB LED диоди толку впечатливи што обично ги користат другите брендови во секторот. Во овој случај, имаме мерки од 3? 61 (Ш) x 258 (Г) x 27.9 (В) мм, што брзо го прави еден од најпознатите „управувани“ уреди во опсегот на лаптопи за игри што сме навикнати да ги тестираме. Ова не изненади како изненадувачки.

 • Димензии: 3? 61 (Ш) x 258 (Г) x 27.9 (В) мм
 • тежина: 2,2 кг

Имаме патека со средна големина со две физички копчиња одоздола, врски од двете страни и од задната страна (на пример мрежна и електрична врска) така што е прилично удобна за употреба. Што се однесува до ладењето, ги пронајдовме класичното дно и страни, без да најдеме претерано гласен шум. Се чини дека се лади доста добро и ефикасно ја исфрла топлината. Бев изненаден и од тоа колку е компактен неговиот полнач со напојување, исто така помал од вообичаеното.

Технички карактеристики

Ајде сега да разгледаме чисто техничко, започнуваме со процесорот, каде што не можеме да очекуваме помалку од Интел Core i7-10750H (2.6GHz-5GHz), тоа е десеттата генерација на процесори на Intel, повеќе од докажано. Верзијата што ја тестиравме е придружена со две 8 GB RAM мемории кои даваат вкупно 16 GB DDR4 на 2933MHz и дека можеме лесно да прошириме до 64 GB, додека ги имаме останатите функционалности благодарение на Mobile Интел HM470 Експрес чипсет, како и интегрирана графика Intel UHD Graphics 630 за задачи со мала побарувачка.

Сега одиме на графичката картичка, каде што гледаме а NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti GDDR6 6 GB целосно компатибилен со технологијата NVIDIA Optimus. Во овој случај, ние ја тестиравме единицата со 1TB SSD меморија, но запомнете дека имаме три слотови за складирање, 2,5 ″ HDD и два M.2 SSD дискови. 

Без сомнение технички не ни недостасува ништо и тој е прилично тесен уред во однос на цената, имаме графичка картичка од среден опсег во уред со брза RAM меморија, разноврсност во однос на SSD и повеќе од докажан процесор, малку да се каже на почит.

Поврзување и автономија

Што се однесува до врските, не ни недостасува апсолутно ништо, ќе разгледаме малку сè што имаме на располагање. Вистината е дека не сум пропуштил апсолутно ништо, Најдов многу разноврсен лаптоп во овој поглед, всушност бев изненаден што имав читач на SD картички што исто така ќе ни помогне да го користиме за почесто работење.

 • 1? X RJ-45
 • 1x HDMI 2.0 (со HDCP)
 • 1x USB2.0 Тип-А
 • 1x USB3.2 Gen1 Type-A
 • 1x USB3.2 Gen2 Type-A
 • 1x DisplayPort 1.4 Type-C преку USB 3.2 Gen 2
 • 1 x мини дисплеј 1.2
 • 1 x читач на SD картички
 • 1 x конектор за микрофон
 • 1x Аудио комбо приклучок
 • 1x приклучок за напојување

Што се однесува до безжичните врски, имаме порта LAN Realtek RTL8411B и Intel AX200 за WiFi, Имаме добар опсег на WiFi според нашите тестови, со мала латентност и во 2,4 GHz и во вообичаените 5GHz мрежи. Во врска со Bluetooth, не можеше да ја пропушти верзијата 5.0.

Говорејќи за батеријата имаме Оптоварување од 180W и тим на литиумски полимери од 48.96 часот, резултатот е ист како и секогаш кај овој тип на уреди, нешто повеќе од два часа кога го бараме со видео игри, повеќе од 6 часа со стандардна работа.

Мултимедија и други функционалности

Сега се фокусираме на вашиот LCD панел 15,6 инчи, има мат облога, Full HD резолуција и што е најинтересно, стапка на освежување од 144Hz. Направен е од LG и имаме 72% од опсегот на NTSC. Има релативно тенка рамка и на врвот ја наоѓаме нејзината конференциска камера со HD резолуција. Екранот е еден од неговите главни моменти, има добро прилагодени бои, добра реакција и осветленост повеќе од доволно.

Од своја страна Аорс игри центар интегриран ќе ни овозможи да измениме некои карактеристики како што се вентилација и перформанси. Имаме тастатура со позадинско осветлување од RGB што нуди чувство на гума и што искрено ми се чинеше пријатно и покрај фактот дека можеби во некои околности клучевите „треснаа“ повеќе отколку што беше потребно. Поудобно е да се игра отколку да се пишува.

Ние не го забораваме звукот два звучници од 2W секој добро прилагоден, Иако немаат особено голем волумен, тие ни овозможуваат да уживаме во повеќе од пристојно стерео кое ќе нè извади од неволја, секако без забележителен бас.

Мислење на уредникот

Со ова Аорс 5 СБ имаме „почетно ниво“ за игри компјутери, без да заборавиме дека ќе го најдеме околу 1.300 евра во зависност од продажното место. Вистина е дека неговиот дизајн и карактеристики не транспортираат до средниот опсег, а реалноста е дека барем не ми требаше толку многу да процветам во однос на ЛЕР и оние работи што толку многу им се допаѓаат на новата група играчи. Станува поудобен лаптоп за носење, со повеќе од пристојни димензии и тежина. Се надеваме дека ви се допадна нашата анализа и не заборавајте да го искористите полето за коментари.

Аорс 5 СБ
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
1300 a 1500
 • 80%

 • Аорс 5 СБ
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 65%
 • Екран
  Уредник: 80%
 • Перформанси
  Уредник: 70%
 • Автономија
  Уредник: 60%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 75%

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • Слабост
 • цена

Contras

 • Автономија
 • Квалитет на звук
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)