Денес ја ставивме лупата на ФридомПоп, бесплатниот оператор на мобилен телефон

FreedomPop

Само вчера нов оператор го изврши своето официјално слетување во Шпанија, крстено со името на FreedomPop, и тоа веќе е на усните на сите благодарение на фактот дека нејзината главна карактеристика е тоа се промовира себе си ветувајќи бесплатни податоци за сите корисници. Како да не беше доволно, тој исто така ни нуди тотално бесплатни повици и СМС-пораки.

Сигурно се прашувате каде е финтата или лошата страна на сето ова што изгледа толку убаво. Поради оваа причина, денес решивме да ја ставиме лупата на овој нов мобилен оператор за да ги откриеме сите негови вистински карактеристики, неговите позитивни и негативни точки. Ако сакате да знаете сè за FreedomPop, продолжете со читање тука, ќе ги знаете сите информации за овој нов оператор на мобилен телефон кој силно се појави на пазарот.

Ветувања на ФридомПоп

Мобилниот оператор FreedomPop во моментов припаѓа на американската компанија Freedom Pop, која во моментов има присуство во САД и Велика Британија. Вчера нивното присуство беше потврдено од следното лето во Шпанија со изјава дека тие ќе бидат "Првиот целосно бесплатен мобилен сервис во Шпанија".

Во изјавите на еден од менаџерите на компанијата до „Ел Конфиденцијал“, тие ќе бидат бесплатни во сите сетила и ќе ја заокружат понудата што ќе им ја понудат на сите корисници бесплатен роаминг-услуга во 31 земја, нешто што, на пример, повеќето традиционални оператори што ги не ’ понуда уште.

Првичниот предлог звучи исклучително добро, и иако ќе го откриеме трикот подолу, тој сепак изгледа „многу добро“.

Трикот; сите бесплатни, но со ограничувања

FreedomPop

Очигледно, рекламирањето како оператор што нуди бесплатна можност за сурфање во мрежата на мрежи, повикување или испраќање пораки е нешто многу сочно и што може да донесе големи придобивки. Очигледно, невозможно е операторот на мобилен телефон да ги нуди сите свои услуги бесплатно и да има долгорочна одржливост.

Трикот на FreedomPop е дека сè е бесплатно, но со одредени граници. Секој корисник кој станува клиент на овој нов оператор на мобилен телефон може консумирајте 300 MB податоци, 300 минути повици и 300 текстуални пораки. Од тој момент мора да склучиме договор со еден од плановите што ги нуди операторот и кои секако имаат цена.

Во отсуство на познавање на цените, воопшто не изгледа неразумно дека голем број корисници можат одлично да го искористат овој нов оператор на мобилен телефон, а тоа е дека за 5 евра колку што ќе чини СИМ-картичката на компанијата, можеме да имаме пристап до голем број мобилни услуги. Главниот клуч за сето ова е да знаете дали 300 МВ ви се доволни, бидејќи во случај на ваква цена стапките на вашиот мобилен телефон нема да ве чинат ниту едно евро.

Ова се плановите на ФридомПоп за шпанските корисници

Како што веќе споменавме, плановите на FreedomPop се да започнат со работа во Шпанија од следното лето. Секој корисник кој сака да ги искористи интересните понуди на овој нов оператор, мора да потроши 5 евра на СИМ-картичката што ќе ни даде услуга. Недостатокот на покриеност нема да биде проблем и е тоа ќе ги користи мрежите на мобилни телефони на Orange, по постигнување договор со францускиот телефонски оператор, со кој нивната услуга е загарантирана во секое време и нема да не остави заглавени во најнеочекуваниот момент.

Од тој момент, секој корисник може да започне да ужива во бесплатни повици, текстуални пораки и податоци. Во моментот кога ќе завршиме со кој било од бесплатните пакети, ќе мора да купиме некои од дополнителните услуги што ќе ги понуди ФридомПоп, и токму тука е деловната активност на овој нов оператор.

Голем број на корисници трошат повеќе од 300 MB податоци што ни ги нудат бесплатно, и ќе има многу кои, заведени од бесплатните повици и пораки, ќе направат скок кон овој оператор, а потоа ќе ги прошират границите на прелистување плаќајќи сума евра сè уште непозната.

Се разбира, друга од најважните карактеристики на ФридомПоп е тоа Сè што трошиме на WhatsApp нема да смета за овие бесплатни податоци, најкористената апликација за инстант пораки во светот. Ова не е применето во земјите каде што веќе работи, како што се САД или Велика Британија, но Стивен Сесар, ко-основач на компанијата, објасни дека тие го прават овој чекор поради масовната употреба што се прави во Шпанија на WhatsApp.

FreedomPop

Размислувај на глас

Искрено Мислам дека начинот на познавање на FreedomPop е апсолутно сензационален Веднаш штом ќе го заврши слетувањето во Шпанија со извесно рекламирање во различни медиуми, тој ќе има голем дел од завршената работа и во лето ќе има огромен број на корисници кои сакаат да бидат дел од неговиот проект.

Нудењето на кој било бесплатен производ има тенденција да го привлече вниманието на многу корисници и може да биде совршена кука за да станете профитабилен мобилен оператор на многу краток рок. Бесплатните повици и пораки се совршена закана, и иако податоците од 300 MB се исто така привлечни за очи, тие не се доволни за ниту еден корисник, кој брзо ќе биде принуден да искористи некои од плановите на FreedomPop.

Во моментов не ги знаеме плановите што ќе ни ги понуди операторот, ниту нивната цена, која не треба да биде многу висока, бидејќи тогаш за многу услуги што ги нудат, не може да биде профитабилна. На голем број корисници не им се потребни повици или пораки, но им требаат податоци и тоа е клучот што го крева FreedomPop.

Што мислите за плановите на FredomPop за нашата земја? Дали мислите дека ќе може да добие основа на тешкиот пазар на мобилни телефони?. Дајте ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.

Извор - mk.freedompop.com


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хосеп Гонзалес Салвани dijo

  За 6 месеци ќе исчезне и нема да слушнеме за тоа

 2.   Себас dijo

  Ова ќе биде новиот бран за сите. Ве чекаме и вас.

 3.   Матијас dijo

  Навистина е многу интересно и мислам дека нема да го расипат тоа со скапи планови, јас би се согласил да платам половина од она што го плаќам сега на водафон.

 4.   Хозе Антонио Хернандез се оженил dijo

  Во моментов ова изгледа како измама за поштенски марки. Се обидував да се регистрирам цело попладне. Невозможна мисија. Или има лавина од барања што ја уриваат мрежата или, повторувам, тоа е измама. Кога го ставам мојот поштенски код ми кажува дека не е валидно-се обидов со неколку симулирани и без цвеќиња. Дали некој знае повеќе ?.