Одговорните за серијата Јонкис конечно сите беа ослободени

Серијал Јонки

И, тоа е дека ако целиот овој процес започнеше денес, последната реченица ќе беше многу поразлична од тогаш Во денешно време, веб-страница за врски се смета за криминална. Во секој случај, одговорните за добро познатата веб-страница на Сериите Јонкис, Алберто Гарсија Сола, Алексис Оффнер Бернардет, орди Тамарго Баргуњо и Давид Мартинез Оливела, се ослободени од какво било обвинение за кое се обвинети. Казната е јасна и вели дека тие не сториле никакво кривично дело против интелектуалната сопственост за што беа обвинети од Јавното обвинителство и приватните обвинувања.

Серијал Јонки

Она што е јасно е дека оваа казна е точна за нив и дека она што многумина веќе го кажаа е осудено на затворски казни за обвинетиот, покажа дека не е. Изречената казна од негоСудијката Изабел Марија Карило од кривичниот суд број 4 од Мурсија е јасен:

Морам да ги ослободам и аболицирам Алберто Гарсија Сола, Алексис Оффнер Бернардет, Jordорди Тамарго Баргуњо и Давид Мартинез Оливела со сите поволни изреки за кривичното дело против интелектуалната сопственост за кое беа обвинети од Јавното обвинителство и приватните обвиненија, прогласувајќи ги по службена должност трошоците предизвикани. Од друга страна, да се наведе дека не е докажано дека обвинетите имале контрола врз правилното работење или не на врската што ја пренасочиле, како и дека не гарантирале во секое време дека е оперативна и дозволува ефективен пристап до аудиовизуелни содржини . Не е докажано дека ниту еден од четворицата обвинети не остварил директен економски приход добиен од бројот на преземања на заштитениот аудиовизуелен материјал (придобивки што ги добил поставувачот).

Во оваа смисла, Обвинителството кое како главен дел од обвинението побара две години затвор или ЕГЕДА и 546 милиони евра за причинетата штета е дополнето. Бранителите се во можност да ги извршуваат своите должности и вашите клиенти се официјално прогласени за невини за кривичното дело за кое биле обвинети. Вистината е дека ова ќе беше многу поразлично доколку фактите се појавеа од 1 јули 2015 година, кога законот беше изменет во овој поглед, повикувајќи се на интелектуална сопственост

Врските или хиперврските структурирани, нарачани и класифицирани според различни критериуми на веб-страниците не претставуваат кривично дело во моментот кога биле пријавени, па иако е точно дека тие се пренасочуваат кон заштитена содржина на надворешни сервери, тие не вршат никакво кривично дело . Значи, по неколку години во кои секој даваше свое мислење за овој случај (најважниот во нашата земја во однос на кривичното дело за интелектуална сопственост некогаш суден) казната на судијата е јасна и ослободителна за секој од обвинетите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.