Ffеф Безос, основач на Амазон, е третиот најбогат во светот

Амазон

Замислуваме дека основачот на Амазон денес имаше фантастичен ден. Не секој ден добивате вест дека ве сметаат за еден од најбогатите луѓе во светот (ако секако парите се единствени што носат пари of). Всушност, се проценува дека има само две лица законски побогати од него, барем во утврдените законски рамки, се сеќаваме дека Пабло Ескобар бил еден од најбогатите луѓе во историјата, но тој бил игнориран од ваквите необични списоци. Накратко, ffеф Безос успеа да ги зголеми своите средства благодарение на Амазон и неговите многубројни „изуми“.

Ворен Бафе е зад еф Безос на оваа листа, заостанува 300 милиони долари, ако тоа може да се искористи како мерка. Во меѓувреме, основач на Зара, Амансио Ортега (шпански), со проценето богатство од 73.100 милиони долари, е рангиран на второто место како најбогата личност во светот. Од друга страна, ветеранот на ветерани, Бил Гејтс, продолжува да е шампион на оваа листа на многу богати богати како најмоќен од сите, со проценето богатство од 78.000 милиони долари, необичен факт рече дека Бил Гејтс може да му даде десет сметка за долар до секој граѓанин на планетата, а тие би имале уште неколку милијарди резерви.

Во меѓувреме, ffеф одлучи да слави со ослободување на „Амазон премиер“ во Мадрид. Граѓаните на главниот град ќе можат да ги добиваат своите нарачки за помалку од два часа благодарение на специјалната услуга Амазон со која жестоко ќе се натпреваруваат против супермаркетите. Еве ви го оставаме theубопитниот факт на денот, и запомнете дека секој пат кога ќе купиме нешто на Амазон, го правиме третиот најбогат човек на планетата малку побогат, а ние самите малку побогати, бидејќи нивните цени се обично непобедливи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.