Основен водич за користење на Kindle

АМАЗОН КИНДЛЕ

Многумина се корисници кои користат дигитални таблети за да можат да консумираат мултимедијална содржина. Знаеме дека сите може да се користат во електронски стил на книга со задно осветлување, но има многу други кои претпочитаат да го користат заради местото каде што сакаат да го користат и заради автономијата на батеријата затоа што е електронско мастило. на електронски книги како Поттикне.

Во овој пост ќе се обидеме да сумираме кои модели постојат, кој најдобро одговара на вашите можности, како да го конфигурирате и како да управувате со него.

Постојат многу брендови на електронски книги кои постојат, но малку од нив ви даваат добро корисничко искуство. Амазон е една од компаниите што создаде своја сопствена електронска книга „Киндл“. Во одредени модели тие буквално се натпреваруваат со iPad mini, бидејќи тие имаат едни со позадинско осветлување, а други со електронско мастило.

Амазон има седум модели на продажба во Шпанија. Три од нив се е-книги со екраните електронско мастило од шест инчи. Првиот модел има сув електронски екран со мастило и се нарекува Поттикне. Постои само модел WiFi. Другите два модели се нарекуваат Поттикне Paperwhite и имаат можност да го осветлуваат екранот за да можат да читаат во ниски услови на амбиентално осветлување. Има модел само WiFi и друг 3G.

ОВИЕ

На другиот крај ги имаме моделите Поттикне пожар, почнувајќи од 8.9-инчниот Kindle Fire HD, Kindle Fire HDX со 7-инчен екран, Quad-Core процесор и предна камера и на крај 7-инчниот Kindle Fire HD со процесор Dual Core. Овие модели се таблети базирани на a Модификација на оперативниот систем Андроид.

КАНДЛЕР ОГНО

Значи, ако размислувате да купите електронска книга, првото нешто што треба да направите е да изберете помеѓу електронско мастило или електронско мастило со позадинско осветлување или од друга страна, да набавите Kindle Fire Tablet. Ако главната употреба што ќе ја дадете е да читате дигитални книги и на отворено и на затворено, основниот модел на електронско мастило е повеќе од доволно.

Регистрирање поттик

Откако ќе ви кажам за сите модели што постојат, ако веќе ви е јасно кој е оној кој најдобро одговара на вашите потреби, сега е време да ви кажам дека Kindle мора да биде регистриран. За време на процесот на купување ваков вид на уреди на веб-страницата на Амазон, доколку го купите преку Интернет, самата продавница ви овозможува да изберете дали уредот ќе биде регистриран на сметката со која е купен или дали треба да се подари и затоа се испраќа нерегистрирано. Во случај да го купите на голема површина, мора да бидете јасно дека е нерегистриран и дека ова е првиот чекор што мора да го направите откако ќе го извадите од кутијата, за што треба само да одите на мени за поставување и регистрација.

Овие уреди мора да бидат регистрирани, инаку нема да можете да преземате содржина од продавницата Kindle.

Поставете го мојот Киндл

Во читачите на Kindle, кога ќе го вклучите уредот за прв пат и со копчето одоздола, ќе можете да го видите екранот за добредојде и чекорите што треба да ги следите за да ги конфигурирате јазикот и WiFi-врската.

Управувајте со вашиот Kindle уред

Со читателите на книгите Kindle управувате преку веб-страницата Амазон Кога вашиот уред е регистриран на одредена сметка, можете да управувате со нејзината содржина со пристап до вашата сметка на веб-страницата на Амазон. Оттука, во опциите за сметка, постои еден наречен „Управувај со мојот поттик“, од кои ќе можете да ги видите купените книги и кои ги имате во вашата библиотека, да ја пренесувате содржината преку WiFi или да ја преземате содржината и да ја пренесувате подоцна преку USB, да ги избришете обележувачите на последните прочитани страници или да избришете книга од библиотеката.

Може ли да го вчитам својот Kindle со лични документи?

Со цел да се стават лични документи кои не се купени на Амазон на Kindle уред, постои услуга за преземање на тие датотеки преку процес на нивно испраќање по е-пошта до единствената е-пошта што ја има секој уред Kindle. Мора да ги овластите сметките на кои може да додаваат содржина вашиот поттикне на веб-страницата на Амазон. Во рамките на овој дел исто така можете да овозможите пополнување лични документи во библиотеката на Поттикне во „облакот“ во кој имате пет свирки слободен простор.

Форматите на датотеки што ги поддржуваат уредите Kindle се Комерцијален формат на Amazon AZW, На MOBI (без заштита од копирање), PDF, TXT и НР Кина. Исто така, поддржува читање на документи во DOC, DOCX, HTML, JPEG, GIF, PNG и BMP, конвертирано автоматски од вашата услуга за испраќање лични документи на уредот.

Треба да се напомене дека е-книгите купени преку продавницата Амазон Киндл се испраќаат до уредот во формат AZW, (со заштита од копирање ДРМ), така Амазон ја контролира употребата на книгите што ги купувате и дозволува нивна употреба само на вашите уреди или апликации на Киндл. Мора да знаете дека купувањето книга за Киндл не значи нејзино стекнување, туку дозвола за употреба во согласност со условите поставени од Амазон.

Повеќе информации - Нов Kindle Fire HDX од Амазон, сега во продажба


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.