Essential Phone на Енди Рубин ја спушта својата цена на 499 долари

Во текот на последните неколку години, многу разговаравме и се шпекулираше за смартфонот на кој работеше Енди Рубин, паметен телефон за кој тврдеше тоа би била точка веќе дел во светот на технологијата. Но, како што можевме да видиме минатиот мај, датумот на кој беше официјално претставен, Essential Phone не се издвојува за ништо особено, бидејќи тој е терминал како повеќето од оние што можеме да ги најдеме во моментов на пазарот, со екран скоро рамки и хардвер што е достапен и во повеќето уреди од висока класа. Да го ослободев минатата година, ќе пееше друг петел.

Но, покрај разочарувањето што овој телефон го предизвика во технолошкиот сектор, мора да ја додадеме и цената, цена која е превисока за она што навистина го понуди како почетник на ова поле, 699 долари плус даноци. Ако планирате да патувате во Соединетите држави и ви е јасно дека ова е вашиот терминал, имате среќа, бидејќи компанијата ја намали својата цена за 200 долари, оставајќи ја на само 499 американски долари. И велам патување во САД, затоа што во моментот не знаеме кога ќе започне во Европа, лансирање што во теорија се планира да го стори тоа преку оператори.

Ова намалување на цената е мотивирано од мала продажба што овој терминал ја има во САД, терминал што не е лош, но кој е одложен многу на време, што предизвика дека кога се појави на пазарот, тоа не беше преку влезната врата, туку заради услужната. Сите клиенти кои веќе му верувале на овој терминал ќе добијат чек од 200 УСД, да потрошат на додатоци за „Есенцијалниот телефон“ или за купување на друг терминал.

Во внатрешноста на Essential Phone наоѓаме процесор Qualcomm Snapdragon 835, придружуван од 4 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија. Екранот, со формат 18: 9, има 5,71 инчи и управувана е од GPU на Адрено 540. Блутут верзијата е 5.0 и управувана од Андроид Н. На задната страна, наоѓаме двојна камера со 13 mpx и предна 8 mpx.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.