Sharp го официјализира купувањето на одделот за компјутери на Toshiba

Остри

Шарп излезе од пазарот на компјутери пред осум години. Но, по ова време, фирмата се врати. Бидејќи денес најави купување на 80% од одделот за компјутери на Toshiba. Веќе е потврдена и официјално објавена операција што чинеше околу 4.000 милиони јени (приближно 36 милиони долари).

Преку самиот Sharp, таа зазема скоро целосна контрола врз оваа поделба на компјутерите на фирмата. Со оваа операција тие ќе се обидат да и дадат нов поттик на Toshiba, кој го губеше теренот во овој сегмент со текот на годините, поради напредокот на брендовите како што се HP, Lenovo или Dell.

Покрај тоа, имајќи предвид дека има сегменти на овој пазар во кои забележуваме забележителен раст, Шарп и Тошиба можеби ќе сакаат да се фокусираат на истото. Така што брендот може да врати дел од славата од пред неколку години.

Иако досега Шарп не ги коментираше плановите што ги имаат за оваа поделба на компјутери. Ниту, пак, знаеме дали тие ќе бидат лансирани под името Toshiba или со оваа операција Sharp сака да се врати на пазарот на компјутери по осум години отсуство.

Без сомнение, оваа операција е добар прв чекор за повторно влегување на пазарот. Бидејќи штотуку се направени со еден од најважните производители во Азија. Значи, производството на компјутер од сега нема да им претставува проблем.

Со нетрпение очекуваме да слушнеме повеќе за плановите на Шарп и Тошиба во следните недели.. Сигурно, откако операцијата ќе биде официјализирана, плановите веќе ќе бидат започнати. Така, наскоро ќе можеме да дознаеме повеќе за тоа. Што мислите момци за оваа операција? Дали беше добра одлука?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.