Sharp ќе го лансира својот 70-инчен телевизор со 8k резолуција во Европа

Кога до денес е сè уште невозможно е да уживате во DTT во вистински HD, повеќето (ако не и сите) го прават тоа преку обесштетување на сликата, некои производители почнаа да се лансираат на пазарот, не само телевизорите во резолуција од 4k, резолуција што можеме да ја искористиме благодарение на видео-услугите што се пренесуваат како Netflix или Amazon Премиер, но и во 8к.

Резолуцијата 8k е четири пати поголема од 4k резолуцијата, и во моментов нема никаква содржина, освен филмови што се снимаат со оваа резолуција и кои никогаш не доаѓаат на пазарот во тој формат од очигледни причини. Шарп минатата година претстави 70-инчен телевизор со 8k резолуција, модел што конечно ќе пристигне во Европа, како што најави компанијата и тоа ќе го стори во април.

Како што се очекуваше, овој телевизор ќе биде сè освен ефтин, бидејќи нејзината крајна цена е 11.999 евра и од минатата година беше на продажба во Кина и Јапонија. Европа се чини дека е последната дестинација за овој модел, бидејќи не планира да го лансира во САД, бидејќи според компанијата, нема пазар за ваков вид на производи.

Sharp LV-70X500E, со а Резолуција од 7.680 x 4.320 пиксели Тоа е моделот со највисока резолуција што можеме да го најдеме на пазарот и се продава на пошироката јавност. Оваа резолуција ни нуди густина од 125 поени на инч, опсег на бои што опфаќа 79% од стандардот ITU-BT-2020 и простор во боја што се користи во формат во видео услуги и UHD Blu-ray.

Овој модел е составен од 216 независни области, тој ни нуди поддршка за HDR и HDR10, и има максимална осветленост од 1.000 гниди со контраст од 1.000.000: 1. Во однос на врските, LV-70X500E ни нуди 4 HDMI 2k / 4k конекции и уште 4 наменети за внесување на содржина во резолуција од 8k на комбиниран начин. Ако ги имате 12.000 евра колку што чини, се претпоставува дека исто така ќе имате доволно простор за инсталирање на овој модел кој има димензии 156,4 см x 96,7 см (вклучувајќи ја и основата) и тежина од 42,5 кг.

Во Јапонија прават се што е можно за следните Олимписки игри да бидат емитувани во оваа резолуција, за жал е повеќе од веројатно единствениот начин да уживаме во овие игри да биде ако живееме во земјата, бидејќи мрежите на повеќето земји тие не се компатибилни и помалку во Шпанија како што коментирав на почетокот на овој напис.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дејвид Гарсија Форонда dijo

  А што ако се емитува само во HD ????

  1.    Серхио Ф.Л. dijo

   Па, ќе има толис кој ги троши своите пари на нив.