Потпретседателот на Самсунг осуден на 5 години затвор

Овие последниве неколку години се разбрануваат во светот на политиката во Јужна Кореја. Премиерката беше принудена да поднесе оставка поради извештаите дека тврди дека примала мито од различни компании во земјата. Самсунг е најважната компанија во Јужна Кореја, и како што сите знаеме, таа е вклучена практично во сите полиња, од апарати за домаќинство до паметни телефони, компанија што започна со неколку рибарски бродови, но знаеше како да се прилагоди и да се преобрати во раните 80-ти кога технологијата започна да се стапка на производ. нарачка.

По неколку месеци во кои беше суден потпретседателот на Самсунг, ayеј Ј.Ли и беше прогласен за виновен за мито и проневера, денес казната е ослободена: 5 години затвор, казна која беше доста добронамерна со оглед на тоа што првично се соочуваше со 12 години Ayеј Ј.Ли стана де факто претседател на Самсунг поради лошата состојба на неговиот татко, кој продолжува да раководи со корејската компанија. Продолжувајќи со семејната традиција, кој ќе биде задолжен за управување со уздите на најважната корејска компанија во земјата ќе биде ќерка на претседателот, сестра на обвинетиот, Ли Бу-jinин.

Ли Бу-Jinин е во компанијата веќе неколку години и изгради многу добра репутација, и внатре и надвор. Исто така, тоа би бил крај на семејната традиција, во која највисоката позиција во компанијата отсекогаш ја имал човек, но секако, оваа одлука треба да ја донесат акционерите на компанијата. Адвокатот на еј Ј.Ли вели дека ќе се жали на казната, така Веројатно е дека е компанијата што е, сè ќе заврши со голема парична казна или намалување на казната тоа не го принудува да мора да ги наоѓа коските во затвор, што би го спречило да продолжи да ја води компанијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Илзе Ацеведо Руеда dijo

    И, дали ќе го ставите ова свинско месо во тенџерето?