По Епл и Твитер, сега е Гугл кој го модифицира емоџито на пиштолот

 

Емоџи или емотикони, како што сакате да ги наречете, станаа алатка што ја користат милиони корисници секој ден да ги искажете своите чувства, расположенија ... иако во последниве години GIF-ите јадат земјата, благодарение на скоро неограничената разновидност што ја нудат различните јавни библиотеки на овој тип датотеки.

Емоџи со пиштол, во зависност од лицето кое го прима, без разлика дали е придружено со други емотикони и во контекстот во кој е ставен, можат да мотивираат настапи достојни за филм што може да доведе до повеќе од еден проблем на испраќачот. Пред неколку години, Епл го замени емотиконот со пиштол за воден, чекор што Твитер и Самсунг исто така го направија неодамна. Четвртиот што го стори тоа е Гугл. Но, тие сè уште ги нема.

Сега единствено што недостасува е тоа и Фејсбук и Мајкрософт избираат ист пат и одлучете еднаш и засекогаш да го смените емотиконот за пиштол / револвер за пиштол со шприц, како што тоа го сторија Apple, Google и Twitter. Иако Google сè уште не ја извршил промената, најави дека тоа ќе го стори наскоро, заменувајќи ја сликата на револверот со портокалов воден пиштол со резервоар одозгора.

Оваа промена требаше да се обединиБидејќи доколку емотиконот со револвер е испратен до паметен телефон Андроид од iOS, тој ќе го добие емоџи револверот, а не емотиконот воден пиштол, што е оној што првично беше испратен. Како и да е, она што тие треба да го сторат еднаш и засекогаш е да ги користат истите емотикони во сите оперативни системи, веб-услуги и / или апликации, за да спречат секој корисник да добие различен емотикон, без оглед од каде испраќа, што исто така олеснуваат во многу прилики нејзината компресија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)