Како да отклучите PDF-датотека

Веќе некое време, најкористениот формат на датотека за споделување документи е PDF, формат што ни овозможува да испраќаме документи избегнувајќи да бидат изменети на патот, како и вклучување на потписи и можност за нивно додавање. го прави идеален формат за споделување комерцијални договори или содржина заштитена со авторски права. Во зависност од издавачот на документот, веројатно е дека документот е заштитен така што не може да се пристапи до содржината освен ако го немаме соодветниот клуч. Но, исто така е веројатно дека издавачот ја блокира нејзината модификација, за да спречи нејзината главна карактеристика да биде засегната.

Но, заштитата за пристап или прегледување не е единственото ограничување што можеме да го најдеме со овој тип датотеки, бидејќи креаторот може да го ограничи и печатењето на датотеката, да го оневозможи копирањето на текстот при избор, уредување на документот ... освен ако ја немаме потребната лозинка за да го сториме тоа. Во оваа статија ќе ви покажеме различни начини за пристап до содржината на датотеките, без разлика дали да го копирате текстот, да го испечатите или уредувате. Во оваа статија ќе ви покажеме различни методи и начини за да можете да отклучувате заштитени датотеки во PDF формат, се додека ние сме креатори на содржината, но за жал ја заборавивме лозинката што ни го дозволи тоа.

Апликации за уредување на PDF-датотеки

Уредете PDF-датотеки во Windows

Adobe Acrobat Pro DC

Adobe Acrobat Pro е најдобрата алатка што можеме да ја најдеме на пазарот не само за создавање PDF документи, туку и за нивно уредување. Овој софтвер ни овозможува да креираме од едноставни документи заштитени со лозинка, да ги комплетираме формуларите што ги испраќаат податоците преку е-пошта до датотека што е хостирана на серверот. Што повеќе алатките за компресија што ни ги нуди при конвертирање на еден документ од друг ПДФ-форматот е најдобар, намалувајќи ја крајната големина на неверојатен начин и дека за ниедно време ќе можеме да го најдеме во бесплатни апликации или веб-услуги.

Adobe Acrobat Pro Тоа е алатка која е достапна и за Windows и за Mac, па ако редовно менувате платформи, но секогаш сакате да ја имате оваа апликација при рака, ова треба да биде ваш избор. Покрај тоа, благодарение на услугата Облак за документи на Adobe, можете да пристапите до апликацијата директно од вашиот прелистувач, така што на крајот оперативниот систем што го користите редовно станува помалку проблем.

Уредете PDF-датотеки на Mac

PDF експерт

Adobe Acrobat Pro е една од најдобрите достапни алатки за оваа намена, како што споменав во апликациите за уредување датотеки во Windows, но не е единствената што можеме да ја најдеме во екосистемот на Apple. Друга од одличните апликации достапни за уредување и создавање на кој било вид документ во овој формат е апликацијата PDF Expert, апликација што е достапна и во еко-системот на iOS, иако логично со многу повеќе ограничувања од верзијата за Mac.

со PDF експерт Можеме да создадеме секаков вид датотека во овој формат, како и да ни овозможиме брзо да конвертираме кој било документ во овој формат. Но не само што ни овозможува да уредуваме документи во овој формат, Но, тоа исто така ни овозможува да управуваме со пребарувања на неколку од овие документи заедно, што ја прави идеална алатка ако сме принудени редовно да управуваме со овој тип датотеки заеднички.

Отклучете PDF-датотека

Пред сè, мора да ги земете предвид веб-услугите и апликациите што ви ги прикажуваме подолу тие се единствениот начин што можеме да го искористиме за да го вратиме пристапот до документите дека претходно сме блокирале, но за жал ја заборавивме лозинката. Секоја друга употреба што ќе ја направите овие услуги со заштитени документи ќе биде под ваша одговорност.

Блокирање на датотеки во овој формат не само што влијае на лозинката за пристап или модификација на датотеките во овој формат, но исто така ќе ги отклучи ограничувањата што можеме да ги најдеме при копирање и лепење на содржината во друга апликација, блокот што не спречува да ги печатиме датотеките во овој формат ...

Отклучувач на PDF SysTools

Отклучувач на PDF Достапно е во бесплатна верзија со ограничувања или со купување на апликацијата која има цена од 29 долари. PDF Unlocker ни овозможува да ги отстраниме ограничувањата што можеме да ги најдеме, како што се печатење, копирање текст, уредување и извоз на текст во други апликации. Поддржува 128-битни и 256-битни енкрипции што ги користи Adobe Acrobat. Очигледно, ако имаме проблеми со отворање на документот затоа што е корумпиран, апликацијата не работи чуда и ниту со оваа ниту со која било друга апликација не можеме да пристапиме до неа.

Работата на оваа апликација е многу едноставна, бидејќи треба да ги избереме само датотеките што сакаме да ги заштитиме и апликацијата автоматски ќе се погрижи за елиминирање на сите заштити што ги наоѓа на патот, така што откако ќе се отклучи со документот можеме да извршиме која било задача.

ThePDF.com

отклучете PDF-датотеки

Започнавме со веб-услуги, веб-услуги што ни овозможуваат да ги отклучиме ограничувањата на некои датотеки во овој формат, без да инсталираме никаква апликација, нешто што се цени со текот на времето. Благодарение на ThePDF.com podemos отстранете ги ограничувањата на PDF-датотеките за печатење, копирање, уредување… Оваа услуга е поосновна, така што нема да ни дозволи да отклучуваме датотеки заштитени со енкрипција на Adobe 128 и 256 бита. ThePDF.com ни нуди многу едноставна операција, бидејќи ние треба само да го избереме предметниот документ и веб-услугата ќе ни го врати документот како преземање откако ќе се провери.

Отклучување PDF

Отклучување PDF

Отклучување PDF ни овозможува да ги отклучуваме нашите датотеки во PDF формат и од нашиот хард диск и од нашата сметка на Dropbox или Google Drive. Отклучувањето PDF е достапно и преку Интернет и како апликација. Логично, веб-верзијата ни покажува многу повеќе ограничувања од десктоп-верзијата, која е компатибилна само со Виндоус и Линукс. За разлика од другите веб-услуги, PDF Отклучи ни нуди ограничување од 200 MB при отстранување на ограничувањата од заштитените датотеки.

ILovePDF

сакам пдф

Како услугата погоре, ILovePDF ни овозможува да отклучуваме датотеки директно од нашиот компјутер или од нашата сметка Dropbox или Google Drivи. Оваа бесплатна услуга ни овозможува да отклучуваме и да добиеме пристап до главните ограничувања што можеме да ги најдеме во овој формат на датотека, како што се печатење, копирање, уредување ...

Мал пад

незаштитен PDF

Еден од веб-услугите што нуди најдобри резултати е Мал пад, услуга што ни овозможува брзо и лесно отстранување на лозинката во групи од датотеки лоцирани на нашиот компјутер, сметка на Dropbox или Google Drive. Исто така, осигурува дека сите датотеки што ги поставуваме на нејзините сервери автоматски ќе се избришат откако ќе ги преземеме и ќе ни биде преку Интернет користете го наизменично на нашиот компјутер со Windows, macOS или Linux.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.