Откриено присуство на кислород во најоддалечената точка во познатиот универзум

Телескоп АЛМА

El Телескоп АЛМА Брзо стана едно од најпосакуваните оружја од сите астрономи на планетата благодарение на моќта и капацитетот. Благодарение на токму можностите што ги нуди оваа алатка, група астрономи успеаја да откријат кислород во најоддалечената точка зафатена досега од телескопот, младата жена галаксија A2744_YD4.

Една од главните особености на оваа далечна галаксија е тоа што, на изненадување на истражувачите, содржи големи количини на ardвездена прашина, нешто што може да биде резултат на смртта на претходната и примарна генерација на везди. Оваа прашина, пак, главно е составена од елементи како што се силициум, јаглерод и алуминиум, елементи што се присутни во ситни зрна со големини од еден милионити дел од сантиметар.

Никола Лапорте и неговиот тим откриваат јонизиран кислород во галаксијата A2744_YD4.

Како што е објаснето Никола Лапорте, истражувач на Универзитетот во Лондон и шеф на тимот што го направи ова откритие:

A2744_YD4 не е само најоддалечената галаксија досега забележана од АЛМА, но откривањето на толку многу прашина покажува дека оваа галаксија веќе била контаминирана од раните супернови. Сместено е во веќе позната галаксија која настанала кога универзумот бил само четири проценти од сегашната старост.

Оваа студија овозможи да се открие брилијантната емисија на јонизиран кислород, што им е дозволено видете ја галаксијата како што беше кога космосот беше стар едвај 600 милиони години, моментот кога се формирале првите starsвезди и галаксии. Според шпекулациите направени по студиите, се чини дека галаксијата би содржела прашина еквивалентна на шест милиони пати поголема од масата на Сонцето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.